Lausutaanko L espanjassa muljeeratusti vai kuulinko väärin Serranon perhettä katsellessani? Lucía kuulostaa Ljucíalta ym.
Espanjan L
Serrano-fani
9639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Espanjassa on kyllä (kielen useissa muodoissa, mm. espanjanespanjan yleiskielisenä pidetyssä puheessa) ”muljeerattu l” tai oikeammin sanottuna l:n palataalinen vastine, mutta sitä merkitään kirjoituksessa ll:llä. Tavallinen l ei olennaisesti poikkea suomalaisesta (joskin l-äänteen tarkka laatu vaihtelee kummassakin kielessä äänneaseman mukaan).
Sain eilen itseni toista kertaa töllön ääreen meneillään olevien jalkapallon EM-kisojen kuluessa. Espanjan ja Italian välisen ottelun selostajakaksikosta toinen puhui korvieni mukaan ”Vijasta” ja toinen ”Villasta”. Käsittääkseni kumpikin tarkoitti hyökkääjäpelaajaa nimeltä David Villa.
Puolivillaista työskentelyä?
Satuin katselemaan Espanjan alkulohkon ottelua, jossa selostajakaksikosta toinen puhui David Viljasta.
Jos kaksi selostajaa työskentelee puolivillaisesti lienee tulos varttivillaista. Selostushan on kertomista, eikä yhteenlaskua.
sanoneen "Davíd Bijja".
On niillä jutut siellä kiehuvassa noidankattilassa...
Sanoissa "ällä" ja "alla" on selvästi erilainen l-äänne. Minusta kuulostaa siltä, että espanjassa l lausutaan kuten "ällässä" vaikka sana on takavokaalinen (Raúl, Lucía), joten se kuulostaa hassulta suomalaisen korvassa.
Kuuntele:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/Velarized_alveolar_lateral_approximant.ogg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bc/Alveolar_lateral_approximant.ogg
En koskaan muista kummin päin nimi Allende kuuluu ääntää, "aljende" vai "ajende"? Ja muistanko oikein, että Chilessä (tai yleensä Etelä-Amerikassa) äännetään tupla-l eri lailla kuin Espanjassa?
niin päin, että Espanjassa sanotaan Sevilla ja Mallorca "se'viija! ja "ma'jorka" (Venäjällä "ma'horka"...) ja Chilessä äännetään Allende "al'jende" eikä "a'jende". Mutta en ole varma.
ollut siinä uskossa, että se on juuri päinvastoin!
eli siis Etelä-Amerikassa se lausutaan jiinä tai oikeastaan tuplana. Sitä miten se lausutaan Espanjassa en tiedä, kun en ole siellä juuri käynyt.. Ja Argentiinassa juttu on taas ihan toisin...;)