Psyykelääkkeet+sivuoireet

Onko psyykelääkkeistä aiheutuvat sivuoireet pysyviä? Sivuoireina ovat pahat pakkoliikkeet naamassa suussa ja kaulalla. Voko niitä hillitä mitenkään jatkuvassa lääkityksessä?
6827
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

muutamassa viikossa viimeistään lääkkeen aloituksesta, kun elimistö tottuu, ellei näin käy, pitäisi annostus tai koko lääkitys muuttaa toisenlaiseksi, jossa ei noin voimakkaita sivuoireita tule ainakaan pidemmäksi aikaa.

Eli ei, sivuoireet eivät normaalisti ole pysyviä, jos lääkitys ja annostus on kohdallaan, ja alussa olevat lievät sivuoireet menevät suht nopeasti ohitse.
Vaikeat oireet hetialussa kielisi jo siitä, että annostus on liian suuri yms

Äänestä

että tietyt lääkkeet vaurioittavat aivoja pysyvästi. Aivot pystyvät vuosien mittaan korjaamaan itse joitakin vaurioita, muttei kaikkia.

Äänestä

pysyväksi, mikä lääke sinulla noita oireita tekee? olisi varmastikin aihetta vaihtaa lääke

Äänestä
  • Kyse on ystävästäni, eikä itsestäni. Lääkkeen nimeä en tiedä, mutta syö sitä skitsofreniaan. On tietääkseni syönyt yli 10-vuotta. Vai johtuuko ne omituisen näköiset liikkeet itse sairaudesta?

    Äänestä

  • Aloittaja kirjoitti:

    Kyse on ystävästäni, eikä itsestäni. Lääkkeen nimeä en tiedä, mutta syö sitä skitsofreniaan. On tietääkseni syönyt yli 10-vuotta. Vai johtuuko ne omituisen näköiset liikkeet itse sairaudesta?

    Pakkoliikkeet ovat siis pahoja ja se on semmoista kielen ulos työntelyä, ilmassa heiluttelua yms. Samoin köhimistä ja kurkun röhimistä. Nielemisvaikeuksia ilmeisesti myös ja joskus pelko syödä kiinteää ruokaa, kuten isoja lihapaloja. Ilmeisesti käytössä joku neurolepti. Aiheuttaa kuulemma lihomista myös ja auttaa unettomuuteen. Muita oireita suun väkinäinen ja usein tapahtuva aukominen, ilman haukkominen kurkun muljauttelu jne.
    Sitä on vaikeaa katsella enkä tiedä miten tietoinen on oireistaan. Myös ajatus on välillä hitaanpuoleista ja vastatessaa kysymyksiin se on välillä semmoista jähmeää hakemista. Eikö oireisiin oo olemassa mitään helpotusta?

    Äänestä

  • Aloittaja kirjoitti:

    Pakkoliikkeet ovat siis pahoja ja se on semmoista kielen ulos työntelyä, ilmassa heiluttelua yms. Samoin köhimistä ja kurkun röhimistä. Nielemisvaikeuksia ilmeisesti myös ja joskus pelko syödä kiinteää ruokaa, kuten isoja lihapaloja. Ilmeisesti käytössä joku neurolepti. Aiheuttaa kuulemma lihomista myös ja auttaa unettomuuteen. Muita oireita suun väkinäinen ja usein tapahtuva aukominen, ilman haukkominen kurkun muljauttelu jne.
    Sitä on vaikeaa katsella enkä tiedä miten tietoinen on oireistaan. Myös ajatus on välillä hitaanpuoleista ja vastatessaa kysymyksiin se on välillä semmoista jähmeää hakemista. Eikö oireisiin oo olemassa mitään helpotusta?

    eli kannattaa asianomaisen keskustella lääkärinsä kanssa ja neuroleptit aiheuttavat TD:a

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epä_Tietoinen kirjoitti:

Onko psyykelääkkeistä aiheutuvat sivuoireet pysyviä? Sivuoireina ovat pahat pakkoliikkeet naamassa suussa ja kaulalla. Voko niitä hillitä mitenkään jatkuvassa lääkityksessä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu