Luen joskus suomi24:n Äidit ja isät- osastolla olevaa abortti-palstaa. Siellä pisti silmääni keskustelu kuolleina syntyneistä lapsista.
Eräs äiti kertoi tuolla palstalla, että sairaalapappi kastoi hänen kuolleena syntyneen vauvansa ja toimitti sille sitten ruumiinsiunauksen. Vauvaa ei tietenkään oltu abortoitu, vaan se oli täysiaikainen lapsi, joka kuoli synnytykseen vanhempiensa suureksi suruksi.
Mistä asti Suomen evlut kirkossa on ruvettu kastamaan kuolleita ihmisiä? Eikö tuollainen (jos nyt tarina edes pitää paikkansa) ole pyhien sakramenttien pilkkaa? Sen nyt vielä voi ymmärtää, että seurakuntalaisten kuolleena syntyneet lapset siunataan (eri kaavalla tietysti kuin ne, jotka on ehditty ennen kuolemaansa kastaa kristityiksi), mutta että kaste kuolleelle?
Onko evankelisluterilainen kirkko vain ohjelmatoimisto, josta ihmiset saavat tilata mieleisiään toimituksia itselleen? Määräävätkö "maksavat asiakkaat" teillä, mitä tehdään? Eikö luterilaisilla pastoreilla ole mitään kritiikkiä?
Tähänkö on jo tultu?
5
251
Vastaukset
- kaste..
kuollutta vauvaa vai mitä aihetta tuosta on elämöidä?
- Mix
omaan arvoonsa. Kuinkahan paljon luterilaisessa kirkossa on kaltaisiasi, joille kaste ja ilmeisesti muutkin kirkon toimitukset ovat pelkkiä muotomenoja?
En ole moisesta ennen kuullut ja ihmettelen miksi näin on toimittu. Ei kuollutta mielestäni voi kastaa. En tiedä miten sen ruumiinsiunaamisen kanssa nykyisin on mutta ennen ei saanut edes kirkkomaahan haudata jos ei ollut kastettu. Nykyisin varmaan saa haudata, ainakin jonkin omaisen hautaan.
Abortoidut sikiöt ovat vielä pelkkiä sikiöitä ja niiden kanssa pitää toimia toisin kuin kuolleena syntyneiden lasten.
Ei näistä voi pappi pelkästään päättää ja toimia omin päin. Jonkun muun korkeamman tahon on annettava selvät ohjeet miten toimitaan ettei tule näitä kuolleena kastettuja. Outo on tapaus...- Mix
Itselleni tulee mieleen, että tämä on tehty tilastojen kaunistamiseksi. Vauva onkin merkitty tilastoihin elävänä syntyneeksi. Sairaalapastori, joka on sairaalaan eikä kirkon palkkalistoilla, on kastanut lapsen, kuolinajaksi on merkitty kasteen jälkeinen aika. Näin vauva on voinut saada kristillisen ruumiinsiunauksen.
Mix kirjoitti:
Itselleni tulee mieleen, että tämä on tehty tilastojen kaunistamiseksi. Vauva onkin merkitty tilastoihin elävänä syntyneeksi. Sairaalapastori, joka on sairaalaan eikä kirkon palkkalistoilla, on kastanut lapsen, kuolinajaksi on merkitty kasteen jälkeinen aika. Näin vauva on voinut saada kristillisen ruumiinsiunauksen.
Mutta miksi tilastoja pitäisi kaunistella? Niin ehkä sairaalan takia mutta outoa silti.
Jos kasteen toimitti sairaalapastori niin onkohan hän ajatellut asioita perin pohjin?
Vanhemmille on tietenkin helpompi kun voi haudata niinkuin minkä muun tahansa vainajan sen kummempia selittelemättä. Mutta papilta tämä on tosi outoa käytöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791492
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431091No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall1951070Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38765- 14690
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30681Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21680- 37673
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .18610