Tutkanpaljastin+Poliisi

Olen tässä ajatellut hankkia kenties tutkanpaljastimen, mutta olen myös kuullut että polliiseilla on tutkanpaljastimen paljastimia. Kuinkakohan kovat rapsut siit saa jos jää kiinni? Onko kellään kokemuksia näistä paljastimista, ja kuinka tehokkaita nämä tutkanpaljastimet ovat, onko ollut hyötyä?
113466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

tarvi kun ajelee rajoitusten mukaan, eikä kouhota tien päällä. Aivan turha kapistus.

Äänestä

SAkot on kohtuulliset... vanhassa rahassa tais alkaa 4000mk:sta ja on totta että nykyisissä poliisiautoissa on tutkanpaljastimen paljastaja. En tiedä tosin joko on kehitetty paljastaja joka paljastaa tutkan paljastimenpaljastimen

Äänestä

Voin vakuuttaa että aika vähälle käytölle laitteesi jää. Ja jos kiinni jäät, ei varmasti silitetä kovin hellästi. Tosin uskon käytännön kiinnijäämisriskinkin olevan mitätön.

Mutta kiinnijääminen ylinopeudesta on muutoinkin aika harvinaista. Poliisi kun kyttää yleensä vain sellaisissa paikoissa joissa on hyvä pysäytellä ja mukava mitata. Liikennevalvonnan resurssit ainakin täällä PK-seudulla ovat pienet.

Paljastin ei edes auta vauhtiveikkojen yleisimmissä sakonnapsahdustilanteissa. Yleisin lienee siviiliauton / kyltillä varustetun miliisiauton ohittaminen. Tällöin sakko tulee nopeuden arvion / keskinopeusmittarin mukaan.

Käsittääkseni paljastin on aika voimaton myös sellaisen tutkanliipaisun edessä jossa poliisi vastaantullessaan mittaa autosi vasta sillä hetkellä kun havaitsee sen lähestyvän vauhdilla.

Jos jollain on parempaa tietoa, niin kertokoot.

Itse jätän vauhtiurheilun pääasiassa radalle. Suosittelen tätä myös muillekin. Olisi ikävää harrasteen vuoksi päätyä tilastomerkinnäksi ja pahimmassa tapauksessa vielä jonkun viattoman kanssa...

Äänestä
  • osta poliisi scanneri! Sitä on viikonloppusin hauska kuunnella kun heittää kylällä pätkää... toimii ainakin meillä päin. Hinnat alkaen 100€ käytettynä huuto.net:issä.

    Äänestä

  • radioamatööri kirjoitti:

    osta poliisi scanneri! Sitä on viikonloppusin hauska kuunnella kun heittää kylällä pätkää... toimii ainakin meillä päin. Hinnat alkaen 100€ käytettynä huuto.net:issä.

    Onko tietoa, milloin poliisi saa TETRA-puhelinjärjestelmän käyttöön? Sen jälkeenhän noilla skannereilla ei tee enää mitään. Tai siis ei ainakaan poliisia voi kuunnella.

    Äänestä

  • Kuulin eräältä ystävältäni, joka on hyvin lähellä poliisipiirejä, että LP:n työvuoro alkaa aamuseiskalta. Sitä ennen ei valvontaa juurikaan ole. Milloin se loppuu, en tiedä. Eli aamuisin on hyvää aikaa posottaa. Ne ken sen haluavat tehdä; itse olen aina ehtinyt ajoissa nopeusrajoutusten mukaan ajaen.

    Äänestä

  • ostaja kirjoitti:

    Onko tietoa, milloin poliisi saa TETRA-puhelinjärjestelmän käyttöön? Sen jälkeenhän noilla skannereilla ei tee enää mitään. Tai siis ei ainakaan poliisia voi kuunnella.

    ... skannerista on kuulunut vähän aikaa pelkkää hurinaa.

    Jalan liikkuvat eivät käytä tetraa mutta asiasta ei ole suurempaa hyötyä autoilijalle.

    Äänestä

Laitappa googlen hakusanaksi tutkanpaljastimet niin voit lukea asiantuntijoiden saiteilta enempi. Sakko on muuten 20 pv. sakkoa ja laite takavarikkoon valtiolle. Ja valvontaa aika paljon jos ajaa paljon. En suosittele nykyisii laitteita kaikki kun ovat vanhanaikaisia nykyisin ennen kuin uudet tulevat markkinoille

Äänestä
  • eli paljastimen paljastimet..markkinoilla ei ole vielä yhtään paljastinta, mikä ei näkyisi Spectrellä. Ja tuskin tulee ihan lähiaikoina, koska paljastimien pääasiallinen markkina-alue on jenkkilässä. Ja siellähän pärjää normaalilla paljastimella, koska niiden käyttöä ei ole kielletty.

    Jos välttämätä haluaa paljastien hommata, paras markkinoilla lienee Valentine1

    http://www.valentine1.com/home.asp

    Havaitsee tutkan riittävän etäältä, jolloin on aikaa sammuttaa masiina ja poliisien on hankalampi saada kohdetta selville..

    Äänestä

Tutkanpaljastimen antaessa hälytyksen on auton nopeus jo mitattu, näin ainakin laser-tutkan kohdalla. Perinteisillä tutkilla (kustom ym.) VOI hyvissä olosuhteissa varoituksen saada jo ennen kuin oma auto on "tähtäimessä". Tästä saa jokainen tehdä omat johtopäätöksensä paljastimien hyödyllisyydestä.

Äänestä

Kuten edellä on todettu, ei kannata, jos ajattelee asiaa sakkorahoissa säästämisen kannalta.
Protestina vallitsevaa lainsäädäntöä vastaan asiaa voisi harkita. Tutkanpaljastimet kieltävä laki ja uudempi laki joka kieltää kaiken liikennevalvontaa haittavan toiminnan kykenemättä edes yksilöimään, mitä toimintoja tällä kiellolla tarkoitetaan, loukkaavat mielestäni yksilönvapautta.
Jos jäät kiinni ylinopeudesta ja samalla ilmenee, että sinulla oli tutkanpaljastin, niin siitä vaan kolminkertainen rangaistus. Mutta pelkän paljastimen omistamisesta ei saa rangaista. Yhteiskunta ei saa syyllistyä omien etujensa suojelussa hätävarjelun liioitteluun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaahailija kirjoitti:

Olen tässä ajatellut hankkia kenties tutkanpaljastimen, mutta olen myös kuullut että polliiseilla on tutkanpaljastimen paljastimia. Kuinkakohan kovat rapsut siit saa jos jää kiinni? Onko kellään kokemuksia näistä paljastimista, ja kuinka tehokkaita nämä tutkanpaljastimet ovat, onko ollut hyötyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu