Osaako kukaan kertoa, olisiko hampaitani mahdollista oikoa: minulla on saksipurenta, joka ei haittaa muuten kuin esteettisesti. En pidä sivuprofiilistani, koska leukani on melko takana, mutta jos purentani olisi kohdallaan, sivuprofiili näyttäisi paljon paremmalta. Estäisikö oikomisen se, että jos purentani olisi suora, takahampaani eivät osuisi yhteen, koska minulla on melko suuret etuhampaat? olisi tosi hienoa, jos joku osaisi vastata :)
Saksipurenta
2
3211
Vastaukset
- rautainen nainen :)
Mulla myös saksipurenta sekä syvä purenta, eli alaleuka on liian takana. Mulla oiotaan tällä hetkellä hampaita, ja noin vuoden kuluttua tehdään leuansiirtoleikkaus, eli kirurgisesti siirretään alaleukaa n 7mm eteenpäin.
Saksipurenta on siis mahdollista oikoa, mulla se hoidetaan tässä leikkaukseen valmistavan oionnan yhteydessä.
Sitä en osaa sanoa, että riittääkö sun kohdalla pelkkä oikominen, vai oliskohan kyseessä myös syvä purenta..?
Parhaan vastauksen saisit hammaslääkäriltäsi tai oikojalta.
Ite pääsin yksityisen kautta kunnalliselle lähetteellä, koska mulla tuo väärä purenta aiheuttaa paljon kipuja ja purenta on "riittävän huono" kunnallisella hoidettavaks.
Hammaslääkärille siis rohkeesti vaan!! - hehajmdfk
hammaslääkärissä voidaan laittaa semmoiset rautatapit joideden välissä on kumilenkki :)
itellä ollu sain just pois :) se on ärsyttävää khyl mut toimii hyvin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244586- 883714
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313463075- 542657
- 512589
- 2032583
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322390- 1522318
- 311945
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1071521