Osaako kukaan kertoa, olisiko hampaitani mahdollista oikoa: minulla on saksipurenta, joka ei haittaa muuten kuin esteettisesti. En pidä sivuprofiilistani, koska leukani on melko takana, mutta jos purentani olisi kohdallaan, sivuprofiili näyttäisi paljon paremmalta. Estäisikö oikomisen se, että jos purentani olisi suora, takahampaani eivät osuisi yhteen, koska minulla on melko suuret etuhampaat? olisi tosi hienoa, jos joku osaisi vastata :)
Saksipurenta
2
3236
Vastaukset
- rautainen nainen :)
Mulla myös saksipurenta sekä syvä purenta, eli alaleuka on liian takana. Mulla oiotaan tällä hetkellä hampaita, ja noin vuoden kuluttua tehdään leuansiirtoleikkaus, eli kirurgisesti siirretään alaleukaa n 7mm eteenpäin.
Saksipurenta on siis mahdollista oikoa, mulla se hoidetaan tässä leikkaukseen valmistavan oionnan yhteydessä.
Sitä en osaa sanoa, että riittääkö sun kohdalla pelkkä oikominen, vai oliskohan kyseessä myös syvä purenta..?
Parhaan vastauksen saisit hammaslääkäriltäsi tai oikojalta.
Ite pääsin yksityisen kautta kunnalliselle lähetteellä, koska mulla tuo väärä purenta aiheuttaa paljon kipuja ja purenta on "riittävän huono" kunnallisella hoidettavaks.
Hammaslääkärille siis rohkeesti vaan!! - hehajmdfk
hammaslääkärissä voidaan laittaa semmoiset rautatapit joideden välissä on kumilenkki :)
itellä ollu sain just pois :) se on ärsyttävää khyl mut toimii hyvin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1576575- 322362
- 1872119
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101393Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1121360- 731087
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,291019Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11894