Mikä on sinun näkemys seuraavasta: Tiedostavatko hallintoelimen jäsenet toimintansa olevan rivijäsenten kusetusta, vai uskovatko he oikeasti olevansa Jehovan valtuuttamia?
Kysymys t-i-u-k-ulle
Johannes.
4301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
>>Mikä on sinun näkemys seuraavasta: Tiedostavatko hallintoelimen jäsenet toimintansa olevan rivijäsenten kusetusta, vai uskovatko he oikeasti olevansa Jehovan valtuuttamia?
Vaikeahan se on kenenkään sielunelämää syvemmin tuntea. Varsinkaan sellaisten, joiden kanssa ei ole ollut suoranaisesti missään tekemisissä.
Uskoisin kuitenkin, että vähintäänkin osa hallintoelimestä ymmärtää porukkansa toiminnan olevan jotain aivan muuta kuin jumalansa valtuuttamaa. Jos R.Franz ymmärsi vt-seuran toiminnan raamatunvastaiseksi, miksi eivät monet muutkin. On kuitenkin kaksi täysin eri asiaa - vt-seurassa varsinkin - olla jotain mieltä ja sanoa se ääneen. Sopii myös rivijäseniin.
Toisaalta voin hyvin ymmärtää myös sen, että osa hallintoelimen poppoosta kuvittelee olevansa jumalansa asialla.
Mitä tulee tiedostettuun rivijäsenten kusetukseen, niin sen jokainen hallintoelimestä kyllä tiedostaa. Joissain piireissä sitä mitä hallintoelin harrastaa voitaisiin kutsua informaation rajoitetuksi jakamiseksi tai osatotuuksien tarkoitukselliseksi levittämiseksi.
Esimerkkinä tuollaisesta veriopin tueksi esitetty lähes pelkkä negatiivinen informaatio. Vuoden 1914 merkityksen ja alkuperän valehteleminen voisi olla myös hyvä esimerkki.
Järjestö on varsin tehokas ja hyvin organisoitu, jos 6 miljoonaa ihmistä jo saatu uskomaan vartiotorniseuraan.
Mikähän mahtaa olla suurin tekijä siihen, että jt:t ovat valinneet uskonnokseen juuri vartiotorniseuran, kun kristillisiäkin vaihtoehtoja on tarjolla?
>>Järjestö on varsin tehokas ja hyvin organisoitu, jos 6 miljoonaa ihmistä jo saatu uskomaan vartiotorniseuraan.
Itseasiassa yhteisö, joka pakottaa jäsenensä uskomaan johonkin, pitää samalla huolen siitä ettei osa tule koskaan uskomaan siihen mitä yhteisö pakottaa uskomaan.
http://www.veljesseura.org/?q=node/857
>>Mikähän mahtaa olla suurin tekijä siihen, että jt:t ovat valinneet uskonnokseen juuri vartiotorniseuran, kun kristillisiäkin vaihtoehtoja on tarjolla?
Pystymetsästä tulleet ihastuvat usein rakkauspommitukseen tai yhteisöllisyyteen, jota eivät ole muualta uskaltaneet hakea. Toki (alkuun) yksinkertaistettu ja järkeistetty oppijärjestelmä vetoaa myös ihmisiin, joiden uskonnollisuus ei ole välttämättä itsestään selvää. Suurin osa uusista jäsenistä on saanut jehovantodistajuuden kuitenkin sukurasitteena.
monta kertaa käsitelty,joka ikinen uskonto toivoo aina uskollisuutta,lojaalia suhtautumista