pillerit syynä ihon kukkimiseen

Noniin, olen pohtinut tätä nyt kauan ja tänään päätin ottaa asian puheeksi täällä.

Ystävieni kanssa olemme keskustelleet ja suurin osa heistä väittää, että pillerit lopetettuaan iho on alkanut heti kukkia ja mennyt aivan kamalaan kuntoon. Ennen kuin itse lopetin pillerit n. 2kk sitten, kaikki varoittelivat että älä vaan missään nimessä lopeta, kun tulee akne! Ja näin oli käynyt kuulemma eräälle ystävälleni (joka lopetti muitakin lääkkeitä samanaikaisesti) ja monille monille muille. Puin tätä asiaa pitkäaikaisen lääkärini kanssa ennen lopettamistani, ja kieltämättä tuolloin asia pelotti. Valinnanvaraa ei kuitenkaan ollut, koska pillerit aiheuttivat suht vakavia terveysvaikutuksia. Lääkärini myöskin sanoi, ettei tiedä ketään jolla olisi iho alkanut kukkia e-pillereiden lopettamisen jälkeen.

Lopetin sitten pillerit pakosta, ja kas, ihoni on samassa kunnossa kuin ennen pillereitä ja niiden aikana. Tiedän tapauksia, joissa hormonihoitoa määrätään pahoihin iho-ongelmiin, mutta käytetäänkö hoitoa e-pillereiden muodossa vai muina pillereinä?

Nytpä siis kysyn muiden mielipiteitä tästä runsaasti keskustelua herättäneestä (ainakin meidän piireissämme) aiheesta.
Omakohtaisia kokemuksia/kuulopuheita?
6299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

pillereiden käytön aikana kukki naama enemmän..
mutta jos oikein muistan niin jostain oon lukenu et e-pillereiden syönti auttas pahaan akneen? en tiiä..

Äänestä

käytetään acnen hoidossa (ainut merkki josta saa sair.hoid. kela-korvauksenkin)

Outoa ettei gynellesi ollut koskaan sattunut asiakasta jonka iho lehahtanut hormonaalisen ehk. lopetuksen jälkeen. Se kun nimittäin on hyvinkin mahdollista.

Äänestä
  • Oletko nähnyt siitä jonkin näköisen artikkelin tai itsellesi käynyt niin? Vai taas niitä kuulopuheita jotka ovat ainoita ja oikeita? :)

    Äänestä

VArmasti sinulle ei tullut iho-ongelmia kun niitä ei ollut ennen pillereitäkään. Luulisin että niillä jotka ovat alun perin alkaneet syödä niitä akneen niin voi olla että pillereiden jälkeen taas mieshormonit alkavat vaikuttaa ja iho menee huonoon kuntoon...

Äänestä

Miulla ainaki ihan sama tilanne mikä oli ennen pillereitä. Eli tälläkin hetkellä kasvojen T-alue rasvoittuu, mutta eipä tuo haitaksi ole ollu. Pillereiden aikana iho suorastaan kuivu liikaa, joten parempi näin.

Äänestä

Itselläni kyllä kukki nuamarustinki pillereiden lopettamisen jälkeen ja rajusti. Ennen pillereiden aloittamista ihoni oli jonkinverran epäpuhdas, enkä pillereiden syöntiä ihoani varten aloittanut. Kun lopetin pillerit iho oli järkyttävän huonossa kunnossa. Näppylöiden ilmaantuminen on kuitenkin varmasti yksilöllistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nsq kirjoitti:

Noniin, olen pohtinut tätä nyt kauan ja tänään päätin ottaa asian puheeksi täällä.

Ystävieni kanssa olemme keskustelleet ja suurin osa heistä väittää, että pillerit lopetettuaan iho on alkanut heti kukkia ja mennyt aivan kamalaan kuntoon. Ennen kuin itse lopetin pillerit n. 2kk sitten, kaikki varoittelivat että älä vaan missään nimessä lopeta, kun tulee akne! Ja näin oli käynyt kuulemma eräälle ystävälleni (joka lopetti muitakin lääkkeitä samanaikaisesti) ja monille monille muille. Puin tätä asiaa pitkäaikaisen lääkärini kanssa ennen lopettamistani, ja kieltämättä tuolloin asia pelotti. Valinnanvaraa ei kuitenkaan ollut, koska pillerit aiheuttivat suht vakavia terveysvaikutuksia. Lääkärini myöskin sanoi, ettei tiedä ketään jolla olisi iho alkanut kukkia e-pillereiden lopettamisen jälkeen.

Lopetin sitten pillerit pakosta, ja kas, ihoni on samassa kunnossa kuin ennen pillereitä ja niiden aikana. Tiedän tapauksia, joissa hormonihoitoa määrätään pahoihin iho-ongelmiin, mutta käytetäänkö hoitoa e-pillereiden muodossa vai muina pillereinä?

Nytpä siis kysyn muiden mielipiteitä tästä runsaasti keskustelua herättäneestä (ainakin meidän piireissämme) aiheesta.
Omakohtaisia kokemuksia/kuulopuheita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu