seurakunnathan painavat jäsenilleen lehtiä. Kun eroaa niin paperin kulutus pienenee ja puita säästyy.
Eroaminen säästää luontoa
Puutu kiittävät
5394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joissakin paikkakunnilla seurakuntalehti jaetaan mainosten mukana kaikille kuuluipa kirkkoon tai ei, eli jos et kiellä ilmaisjakelua kokonaan, seurakuntalehti tulee mukana.
Ja ajatelkaas vaikka tätä: "Pyhäkköteltan itäpuolelle asettuu Juudan heimo tunnuksineen ja kaikkine joukkoineen. Juudan päällikkönä on Nahson, Amminadabin poika. Hänen joukkojensa vahvuus on 74 600 asekuntoista miestä. Juudan leirin viereen asettuu Isaskarin heimo, jonka päällikkönä on Netanel, Suarin poika. Hänen joukkojensa vahvuus on 54 400 asekuntoista miestä. Juudan toiselle puolelle asettuu Sebulonin heimo. Heimon päällikkönä on Eliab, Helonin poika, jonka joukkojen vahvuus on 57 400 asekuntoista miestä. Juudan leirikunnassa on asekuntoisia miehiä kaikkiaan 186 400. Tämän leirikunnan tulee marssia etumaisena. Pyhäkköteltan eteläpuolelle asettuu Ruubenin heimo tunnuksineen ja kaikkine joukkoineen. Tämän heimon päällikkönä on Elisur, Sedeurin poika, jonka joukkojen vahvuus on 46 500 asekuntoista miestä. Ruubenin leirin vieressä on Simeonin heimon paikka. Heimon päällikkönä on Selumiel, Surisaddain poika, jonka - -"
Ote on 4. Mooseksen kirjasta. Paljonko on kaatunut puita, kun tuotakin tekstiä on kopioitu ympäri maailmaa?
1. Moos. 4:15
Kain merkitään, jotta muut ihmiset käsittäisivät hänen olevan Jumalan suojelema. Jumala katsoo toimeenpiteen tarpeelliseksi siitäkin huolimatta, että Raamattu ilmoittaa maailmassa tällöin elänneen vain kolme ihmistä (Aatami, Eeva ja Kain).
Vähän sen jälkeen, kun Jumala on ensin tuhonnut egyptiläisten kaikki karjaeläimet, hevoset mukaan lukien (2. Moos. 9:3-6), ja aiheuttanut egyptiläisille ja heidän jo kertaalleen tapetulle karjalleen paiseita (2. Moos. 9:9-11) ja tappanut kaikki egyptiläisten karjaeläinten esikoisetkin (2. Moos. 12:12,29), ilmoittaa Raamattu egyptiläisten sotilaiden seuranneen Moosesta ratsain (2. Moos. 14:9)
Sotakelpoisia aikuisia miehiä, joita osallistui suureen kansanvaellukseen, oli israelilaisilla tietojen mukaan yli 600 000 kpl ja näin ollen voimme, arvioiden naisten, lasten ja vanhusten määrän, arvioida noin 2 000 000 israelilaisen jättäneen Egyptin. Ja tämän Raamattu ilmoittaa tapahtuneen aikana, jolloin Egyptin yhteenlasketun väestön määrä, juutalaiset mukaan lukien, on arkeologisten perusteiden nojalla arvioitu olleen alle 1 500 000 henkeä. Raamatun julistamasta israelilaisten valtavasta määrästä huolimatta heitä löytyy myöhäisemmässä vaiheessa enää vain 7000 kpl.
Tosi sitkeä kansa:
2. Moos. 17:14
Jumala ilmoittaa 'pyyhkivänsä pois amalekilaisten muiston taivaan alta.' Amalekilaisten muisto on tästä huolimatta pysyvästi säilytettynä Raamatussa tänäkin päivänä.
Ensin amalekilaiset tuhotaan täydellisesti, 'vihkien kaiken kansan tuhon omaksi miekan terällä' (1. Sam. 15:3,7-8), vähän tämän jälkeen amalekilaiset tuhotaan täydellisesti toistamiseen, 'jättämättä yhtään miestä tai naista henkiin' (1. Sam. 27:8-9). ja miltei heti sen jälkeen, kun amalekilaiset on hävitetty täysin jo kahdesti, ilmoittaa Raamattu amalekilaisten suorittaneen tuhoisan ryöstöretken Siklagiin (1. Sam. 30:1), jonka seurauksena Daavid hävittää heidät kokonaan kolmannen kerran (1. Sam. 30:17-18).
sitten erota niin autoni lakkaa saastuttamasta.
nimittäin, laiskana äijänä menet autolla jumalanpalveluksiin. Ne vasta turhia reissuja on.
Itse on ole ajanut ajokortiakaan ja hyvin olen pärjännyt jo 46 vuotta.