Mullan syönti

Mullan syöjä

   
Minulla on hirvittävä himo hiekkaan, hiekkapölyyn ja lahoavaan ainekseen. Aluksi riitti, että haistelin hiekkapölyä, mutta nälkähän kasvaa syödessä. Hinku on todella niin kova, että näin kaupunkilaisena ostin pussin kukkamultaa, jota olen syönyt pieninä annoksina.

Kysyin asiasta ihan oikealta lääkäriltä netin kautta (maksullinen palvelu), mutta sain vastaukseksi vain arvelun siitä, että syy voisi olla psykiatrinen. Tuskin. Mitään muuta elämässäni ei pielessä ole: maan syömisen lisäksi mikään ei erota minua tavallisesta, työssäkäyvästä ihmisestä. Arvelin kyseessä olevan jokin puutetila, mutta ei lääkäri siihenkään näkemykseen yhtynyt.

Kaksi kysymystä: 1) miksi minun tekee todella paljon mieli syödä hiekkaa, multaa ja lahoavia kasvinaineksia? 2) Mitä vahinkoa tämä voi aiheuttaa? Pienet annokset kukkamultaa ovat aiheuttaneet lähinnä kevyttä ripulia. Mitä tapahtuisi, jos söisin suurempia määriä multaa? Mullan alle? En ole koskaan himoinnut mitään syötävää niin paljon, kuin nyt himoitsen multaa. Kukkamultaa. Järjetöntä.

13

3668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosissasi.

      Siitähän voi tulla matoja,jotka jäystävät sisikuntaa.

    • kaikkea kuullut

      Olen kuullut hiekan syönnistä ennenkin. Mullan syönnistä en koskaan. Jokatapauksessa jos syöt multaa tai hiekkaa niin se pitäisi paistaa tai keittää ensin jottei tule matoja tai muita loisia.
      Ainakaan hiekan syönnistä ei kait juuri muuta haittaa pienissä määrissä ole kuin, että hampaat kuluu. Suosittelisin silti kokeilemaan hivenaine valmisteita, ekstra kalkkia ja hiukan sinkkiä kaveriksi jos himo siitä vaikka hellittäisi.

      • sioille sovi,

        koska sen syönnin sanotaan rikkovan suolet. Hiekanjyvänen voi mennä myös umpisuoleen, joka tulehtuu ja pitää leikata pois.


    • multa

      mun ei tee mieli syödä, vaan haluan kaivaa ja haistella multaa. paljain jalon haluan kaivautua hiekkaan varpaillani

    • asiakorjaantui

      Vanha aloitus, mutta minullakin oli aikoja kun himoitsin multaa. Epäilin kyllä itse syyksi kivennäisaineiden puutetta.

    • Kalkinpuute

      Yleinen vaiva varsinkin raskaanaolevilla naisilla. Osoittaa hivenaineiden puutetta.

    • multaville

      hei itse syön multaa joka päiv noin 5kg eikä oo ollu mitää onkelmia niiin naisien kuin muunkaan teveydan vuoksi

    • gggrrrrr

      Kukkamullat on valmiiksi lannoitettuja, lannoite on myrkkyä ihmiselle, ei syötäväksi tarkoitettu.

    • normiravinto

      Monesko raskauskuukausi menossa?

    • TeroTertzaAnteroMäättä

      moika mö olen törö ja mä ei anta sulle oste jossä kiusa mua ja kuin pääsen pois täältä sairaalat nin mä muutan turkuun enkä anna oste kenelekään vain jios olet mukava muta ei anna oste kenelekään parasilta kuin kiusaavat, olen myös romantinen ja osaan myös hemotella, minä tarvitsee ystäviä

    • Picapica

      Pica oireyhtymä

    • laitadildopeppuun

      mulla on sellanen ongelma että syön paskaa.varsinki sitä ripulia muodossa olevaa vihreetä.
      aina kun käyn veskissä niin laitan kupin alle ja syön ketsupin kanssa....

      onko kohtalotovereita?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      127
      10488
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5070
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2261
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2078
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1621
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1432
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1114
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1051
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      987
    Aihe