Mullan syönti

Mullan syöjä

   
Minulla on hirvittävä himo hiekkaan, hiekkapölyyn ja lahoavaan ainekseen. Aluksi riitti, että haistelin hiekkapölyä, mutta nälkähän kasvaa syödessä. Hinku on todella niin kova, että näin kaupunkilaisena ostin pussin kukkamultaa, jota olen syönyt pieninä annoksina.

Kysyin asiasta ihan oikealta lääkäriltä netin kautta (maksullinen palvelu), mutta sain vastaukseksi vain arvelun siitä, että syy voisi olla psykiatrinen. Tuskin. Mitään muuta elämässäni ei pielessä ole: maan syömisen lisäksi mikään ei erota minua tavallisesta, työssäkäyvästä ihmisestä. Arvelin kyseessä olevan jokin puutetila, mutta ei lääkäri siihenkään näkemykseen yhtynyt.

Kaksi kysymystä: 1) miksi minun tekee todella paljon mieli syödä hiekkaa, multaa ja lahoavia kasvinaineksia? 2) Mitä vahinkoa tämä voi aiheuttaa? Pienet annokset kukkamultaa ovat aiheuttaneet lähinnä kevyttä ripulia. Mitä tapahtuisi, jos söisin suurempia määriä multaa? Mullan alle? En ole koskaan himoinnut mitään syötävää niin paljon, kuin nyt himoitsen multaa. Kukkamultaa. Järjetöntä.

13

4048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosissasi.

      Siitähän voi tulla matoja,jotka jäystävät sisikuntaa.

    • kaikkea kuullut

      Olen kuullut hiekan syönnistä ennenkin. Mullan syönnistä en koskaan. Jokatapauksessa jos syöt multaa tai hiekkaa niin se pitäisi paistaa tai keittää ensin jottei tule matoja tai muita loisia.
      Ainakaan hiekan syönnistä ei kait juuri muuta haittaa pienissä määrissä ole kuin, että hampaat kuluu. Suosittelisin silti kokeilemaan hivenaine valmisteita, ekstra kalkkia ja hiukan sinkkiä kaveriksi jos himo siitä vaikka hellittäisi.

      • sioille sovi,

        koska sen syönnin sanotaan rikkovan suolet. Hiekanjyvänen voi mennä myös umpisuoleen, joka tulehtuu ja pitää leikata pois.


    • multa

      mun ei tee mieli syödä, vaan haluan kaivaa ja haistella multaa. paljain jalon haluan kaivautua hiekkaan varpaillani

    • asiakorjaantui

      Vanha aloitus, mutta minullakin oli aikoja kun himoitsin multaa. Epäilin kyllä itse syyksi kivennäisaineiden puutetta.

    • Kaikille mullan syömistä himoaville suosittelisin ennemmin luontaistuoteliikkeistä saatavan aktiivisaven käyttöä, sekä mikä ettei vaikkapa maitohappobakteereja, mahdolliseen bakteerien epätasapainoon tms.. :) Lisätietoa aktiivisavesta; http://eilistapaistoa.blogspot.fi/2013/01/juotava-vihrea-savi.html

    • Kalkinpuute

      Yleinen vaiva varsinkin raskaanaolevilla naisilla. Osoittaa hivenaineiden puutetta.

    • multaville

      hei itse syön multaa joka päiv noin 5kg eikä oo ollu mitää onkelmia niiin naisien kuin muunkaan teveydan vuoksi

    • gggrrrrr

      Kukkamullat on valmiiksi lannoitettuja, lannoite on myrkkyä ihmiselle, ei syötäväksi tarkoitettu.

    • normiravinto

      Monesko raskauskuukausi menossa?

    • TeroTertzaAnteroMäättä

      moika mö olen törö ja mä ei anta sulle oste jossä kiusa mua ja kuin pääsen pois täältä sairaalat nin mä muutan turkuun enkä anna oste kenelekään vain jios olet mukava muta ei anna oste kenelekään parasilta kuin kiusaavat, olen myös romantinen ja osaan myös hemotella, minä tarvitsee ystäviä

    • Picapica

      Pica oireyhtymä

    • laitadildopeppuun

      mulla on sellanen ongelma että syön paskaa.varsinki sitä ripulia muodossa olevaa vihreetä.
      aina kun käyn veskissä niin laitan kupin alle ja syön ketsupin kanssa....

      onko kohtalotovereita?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4632
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3433
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1504
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1403
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1226
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1132
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1018
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe