Olen ihmeissäni..aloitin yasmin-pillerit ja menkat loppui melkein kokonaan heti (aloitin siis kierron ekana päivänä) ja muutenkin on ollut hyvä olo. Ennemminkin keveä, ei mitenkään turvonnut tai muuta, kuten pelkäsin...nyt olen vasta noin viikon syönyt, että pitääkö mun kauhulla oottaa jotai sivuoireita vai voiko olla, et nää todella toimis mulle??Mä oon aina pelännyt pillereiden huonoja vaikutuksia esim. just painoon tai mielialaan, ihoon jne. mutta mulla on ainaki naama todella hyvässä kunnossa ja tuntuis, että nesteet ois vähentyny kehosta eikä toisinpäin ja mielialakin on pysynyt tasaisena..onkos teillä millaisia kokemuksia yasminesta?Kertokaahan. Ajattelin itse syödä ton ekan laatan ja kattoa sitten kannattaako jatkaa.
kuinka nopeasti oireita
pillereiden aloittamisen jä...
4326
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kestää noin 2kk ennen kuin pillereiden halut poistava vaikutus alkaa. Siihen asti kannattaa käyttää pillereiden lisänä kondomia.
Halujen loputtua loppuu seksi ja ehkäisyteho on silloin 100% Joten kannattaa malttaa rauhassa odottaa tuo 2kk.
Pillereitä pitää syödä vähintään 3 kk, että näkee miten ne ihan oikeasti sopivat sinulle. Yksi laatta ei kerro mitään. Tosin hyvä ennusmerkki se on, jos ei ole ollut mitään oireita. Kuitenkin sivuoireet voivat alkaa vaikka vuodenkin käytön jälkeen.
Omat kokemukseni Yasmineista ovat omaasi vastaavat. Sopivat minulle oikein hyvin, ei mitään sivuoireita.
Minä sen sijaan laihduin pillereistä. Ei koskenut pelkästään Yasmineita vaan myös Microlutoneja ja Cerazetteja :)
useiden kuukausien jälkeen.
Aloitin Yasmin -pillereiden käytön viime vuoden lokakuun paikkeilla, ja vasta nyt olen alkanut tiedostaa, mitä sivuvaikutuksia olen pillereistä saanut..
Mut ensimmäiseksi ne hyvät puolet: akne katosi, kuukautiskivut katosi, tyhjennysvuoto niukempaa.
Mutta nämä sivuvaikutukset: punaisia ihottuma/aurinkonäppyjä kasvoissa (peittyy meikillä), HURJAT MIELIALANMUUTOKSET, hiivatulehdukset.
Parisuhteeni (kihloissa, avoliitto) on kärsinyt aivan hurjasti noista mielialanvaihteluistani.
Saan AIVAN HURJIA raivokohtauksia AIVAN PIENISTÄ ASIOISTA ja huudan miehelleni ihan mitä sattuu.
Tiedostin toope vasta äskettäin, että no pillereistähän nämä johtuu!
En tullut ajatelleeksi aiemmin, ihmettelin vain, mikä minuun on mennyt.
Soitin juuri ajan ehkäisyneuvolaan (sain onneksi jo huomiseksi) että haluan todellakin vaihtaa pillereitä.
Eli ei yhden liuskan syöminen todellakaan kerro mitään, minulla meni reilu puoli vuotta sivuvaikutusten huomaamiseen!!