Kuinka vanha on maailmankaikkeus, jonka osana mekin elämme omassa galagsissamme?
Tiedemiehet sekä -naiset huom!
stefanus
15577
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Maailmankaikkeus on ollut aina ja tulee olemaan jatkossakin ikuisesti eikä sillä ole mitään rajoja eli sen koko on ääretön.
Teoriaa puoltaa myös aineen ja energian häviämättömyyden laki.
Päivän totuus lienee 4,5 miljardia vuotta, mutta se muuttuu kunhan tiede taas "kehittyy".
Tuolla lukemalla ei ole mitään tekemistä tieteen kanssa.
uskovaisidiootit ovat valehtelemassa?
Maailmankaikkeuden ikä on nykyisen tiedon mukaan 13,73 miljardia vuotta. Siitä se tulee vielä tarkentumaan siten, että saadan lisää desimaaleja.
http://www.ursa.fi/blogit/ta/index.php?title=maailmankaikkeuden_ika_maariteltiin_enna&more=1&c=1&tb=1&pb=1
Tuo lukema on se jolloin on laskettu alkuräjähdyksen olleen ja sitä jotkut pitävät maailmankaikkeuden ikänä kun kauemmas ei ole tutkittu.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Maailmankaikkeus
Maailmankaikkeus on ollut ennen sitäkin ikuisesti.
Ei olemattomasta tyhjiöstä mitään alkuräjähdystä synny vaan siihen on tarvittu valtava massakeskittymä.
on syntynyt maailmankaikkeuden alkuräjähdyksessä, kaikki muut alkuaineet ovat muodostuneet tähtien ydinreaktioissa.
Supernovaräjähdyksissä syntyneet alkuaineet sinkoutuvat tähtienväliseen avaruuteen, mistä ne joutuvat seuraavien tähtisukupolvien rakennusaineeksi.
Sinunkin rakennusaineiksi tarvittavien alkuaineiden syntymiseksi on tarvittu useita ydinreaktioita ja aikaa miljardeja vuosia (n. 5 miljardia vuotta sitten kaikki sinussa olevat atomit oli "valmiit"). Maailmankaikkeuden ikä on n. 13,7 miljadria vuotta, Maan ikä on tuo sinun ilmoittamasi 4,5 miljardia vuotta, tai vielä tarkemmin 4,55 miljardia vuotta.
Se ei tule enää tästä muuttumaan "tieteen kehittyessä" kuten kirjoitit - ainosastaan tarkentumaan (siis lisää desimaaleja).
hieman erilaista tietoa kuin sinä peku.
Tuon tiedon mukaan maailmankaikkeus on saanut alkunsa vajaan 15 Mrd. vuotta sitten ja todellakin syntynyt tyhjästä.
Myönnän kernaasti, että en käsitä asiaa. Alkurjähdysteoria ei ole saanut yleistä hyväksyntää, mutta lienee toistaiseksi paras vaihtoehto.
Luomiskertomus ei ole mikään vaihtoehto alkuräjähdysteorialle, vaikka jälkimmäinen ei ole uskovien hokemaa "absoluuttista totuutta".
kuvaannollisessa merkityksessä.
Kuten jo aiemmin kerroin on maailmankaikkeus ääretön ja ikuinen.
Ei siellä tule seiniä vastaan ja jos tulee niin niidenkin takana on jotain.
Teoria alkuräjähdyksestä perustuu "nykyisin tunnettuun" maailmankaikkeuteen alkuun.
Tieteen mukaan alkuräjähdyksessä maailmankaikkeus ei syntynyt tyhjästä vaan ihan päinvastoin erittäin tiheästä aineesta.
Asia lukee tuollakin:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Alkuräjähdys
Niin sanottu musta aukko lienee se mikä on räjähtänyt ja se on ollut paljon suurempi kuin nykyisin havaitut mustat aukot.
Mustissa aukoissahan aineet tiivistyneet.
Olet varmaan kuullut että maapallokin voi puristua jalkapallon kokoiseksi kun atomiytimien ja elektronien väliltä otetaan tyhjä tila pois.
Niille jotka ovat viitsineet opetella Englannin kielen. Antakaa opettajan opetta.
Vai pistättekö ennemmin kädet korville?
Origin of the Universe - Stephen Hawking (1 of 5)
http://www.youtube.com/watch?v=nFjwXe-pXvM&feature=related
ainakin 31 vuotta, sen verran mä oon täällä tallustellut, siitä taaksepäin meneekin arvailuksi..
on täytynyt olla jokin tai "ei mikään", mikä räjähti joko kokonsa mahtavuuteen tai sitten pienuutensa olemattomuuteen.
Ehkä olisikin parempi puhua "nykyisin tunnetun maailmankaikkeuden" iästä ja olemassaolosta kuin universumin olemassaolosta yleensä?
aika syntyi alkuräjähdyksessä.
Täytyyhän olla jokin voima — joko negatiivinen tai positiivinen — joka on ollut viritystilassa ennen räjähdystä!
Onko käsitys energian ja aineen vakion häviämättömyydestä muuttunut?
Albert Einstein on todennut että "Aikoja on yhtä paljon kuin inertiaalijärjestelmiäkin, eli äärettömästi".
Esko Valtaojan Tietofinlandia- palkittua kirjaa, "Kotona maailmankaikkeudessa".
Paljon tietoa helppolukuisessa muodossa.
Esko on kyllä ateisti, mutta lukekaa rukkaset kädessä, niin kuin porvari Tiedonantajaa.