Työllisyys tilastojen mukaan! Ollaan muita parempia Uudellamaalla. Mm. vain yksi alle 25 vuotias on työtön Sammatissa.
Vilpittömästi onnitteluja kunnantoimiston virkailijoille. Siellä se strategia on pystytty toteuttamaan päättäjien "jääviydestä" huolimatta.
Kesätyöpaikatkin kunnassa on ilmeisesti hoidossa.
Tuotannon lopettaneen tilan emännänkään ilmeisesti ei enää tarvi "tuurata", joten nuorella opiskelijalla on siihenkin kesäansioon etusija. Hyvä näin.
Vilpittömästi onnitteluja kunnantoimiston virkailijoille. Siellä se strategia on pystytty toteuttamaan päättäjien "jääviydestä" huolimatta.
Kesätyöpaikatkin kunnassa on ilmeisesti hoidossa.
Tuotannon lopettaneen tilan emännänkään ilmeisesti ei enää tarvi "tuurata", joten nuorella opiskelijalla on siihenkin kesäansioon etusija. Hyvä näin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sammatissa asuu muutama kymmenen vajaa 1400 ihmistä. Se ei ole maailman napa jonka kunnallispolitiikasta jaksaisi repostella kukaan muu kuin kunnan alueella asuvat aktiivit. Eivät edes virkamiehet vapaa-aikanaan. Sammatista tehdään toki tilastoja siinä missä muistakin Suomen kunnista, mutta kun ne suhteutataan isompien kuntien tilastoihin asukaslukujen mukaan, ovat ne ihan yhtä keskivertoluettavaa. Ja jos kunnan alueella ei ole vuokrakämppiä olemassa, ainakin minä ymmärrän hyvin miksei kunnasta kovin montaa työtöntä alle 25-vuotiasta löydy..
Jos kunnassa jotain mätää on, niin se sortuu muiden pikku kuntien lailla omaamaan verrattain huonon luottamusmieskaartin. Nehän ne varsinaiset päätöset lautakunnissa tekevät. Mutta tähänkin olisi arvoisa kirjoittaja voinut vaikuttaa, mikäli asuu itse kunnan rajojen sisäpuolella, kunnallisvaaleissa läpi vaan jne. Tosin tämähän ei ole enää kuntaliitoksen lähetessä aiheellista. Joten ei muuta kuin Lohjan vaaliuurnille tai vaihtoehtoisesti barrikaadeille, ja pikkuisen positiivisempi asenne elämään.
Ymmärrettävää. Jos työllisyys kunnassa on hoidettu hyvin, demareille se ei kelpaa.
Eihän demareita tarvita, jos ei ole sosiaalisia ongelmia yhteiskunnassa. Siksi demareiden ohjenuora on ylläpitää ongelmia! Mieluiten vielä maailman navassa!
... virkaheitoksi joutuisi moni virkailija, eikä sellaista voi kavereille tietenkään aiheuttaa...
..olisi työllistetty kesäksi, ellei "emännän etu-oikeutta" olisi poliittisessa sisäpiirissä.
... olen iloinen siitä, että olemme ensi vuoden alusta lukien Lohjalaisia. Haluan uskoa, että kaikenlainen kytkykauppojen teko mm. kaupungin palvelukseen otettavien henkilöiden osalta on silloin taakse jäänyttä elämää ja siellä tekevät töitä sellaiset henkilöt jotka ovat opiskelleet ko tehtäviinsä, sillä opiskellen perustaidot opitaan. Ymmärrän, että on loukkaavaa heitä kohtaan jotka jäävät opiskeltuaan ilman työtä koska joku jollekulle sopivampi henkilö ilman koulutuspohjaa saa tehtävät hoidettavakseen. Henkilö ei siis ole pätevä, mutta on sopiva jollekulle vallankahvassa olevalle. Odotetaan positiivisella mielellä uutta aikaa ja tulevia muutoksia.
..vallankahvassa on toki etuoikeutetut "porstuvan" kautta muiden edelle. Näytön paikka ei kysy osaamista.
Ikävä kyllä, "maaseutu" ei ole omaksunut nykyaikaa. Ehkä sen edut menee sen edelle.