Autossa on lohkolämmitin, mutta ei sisä ja nyt minulla olisi toisesta autosta irtiotettu T-osa ja sisäpistoke ym. MUTTA kun ovat erimerkkisiä, niin sopiiko ne yhteen?
Calix ja defa kun ei käy ainakaan suoraan toisiinsa, mutta tuossahan tarvisi vain katkaista se vanha "johto" ja laittaa tuo jako T-kappale ym, että eihän siinä kai merkit vaikuta?
Osasinhan kysyä selkeästi :-)
Calix ja defa kun ei käy ainakaan suoraan toisiinsa, mutta tuossahan tarvisi vain katkaista se vanha "johto" ja laittaa tuo jako T-kappale ym, että eihän siinä kai merkit vaikuta?
Osasinhan kysyä selkeästi :-)
Vastaukset 3
Vanhimmat
ratkaisulta, siis jollain leikkurilla jos katkaisee :)
Jos liittimet olisivat samanlaisia niin ne sopisivat yhteen (uros-naaras).
Eli jos liitäntäpistokeesta (mihin roikka laitetaan) lokilämmittimelle menevä johto voidaan irroittaa pikaliittimestään lokilämmitinelementistä, se täytyisi sitten kytkeä haaroitinkappaleeseen jossa on samanlainen liitin (uros/naaras) ja haaroitinkappaleesta jatkuisi lokilämmitinelementille ja toinen kaapeli sisätilapistorasialle.
En tiedä noista eri merkeistä, mutta jos niissä saman näköiset liittimet ovat, eli naaras ja uros menevät yhteen niin mikä ettei ne käy muutoin.
Niissä kun on erilaiset päät, pyöreä ja litteä tai mitkä lie. Tuolla sinun tavallasihan se yksi johto jäisi turhan pitkäksi,sillä yleensähän se jako on tuulilasia lähellä, kun taas tuo liitäntäpistoke on etupäässä.
Miksei saa katkaista, hemmetti että on vaikeeta tämä autoilu :-)
Sähköturvallisuuden vuoksi ne johdot ovat niissä "panssariputkissa" ja samasta syystä et voi katksista niitä.