hammasraudat ja metallinpaljastin?

Olen lähdössä matkalle piakkoin ja minulla on hammasraudat ylähampaissa. Piippaavatko ne lentokentän turvatarkastuksessa? Onko kellekkään käynyt näin? Miten asiaan on suhtauduttu vai onko huoleni turha?
139333
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

eivät piippaa. tai jos piippaavat niin leveä hymy vaan :) ihan turhaan huolehdit. todennäköisemmin piippaa vyönsoljen tms takia. itsellä kyllä piippasi jokaisella kentällä (monta vaihtoa) ja mietin johtuuko raudoista mutta vimpalla kentällä syyksi selvisi taskussa ollut yksittäispakattu savett, se on jonkinmoisessa foliokuoressa.

ja mitäpä tuon väliä vaikkaa portti piippaisikin, sen jälkeen vaan setä tai täti koittaa käsivempeleellä tai ihan käsin paikat läpit ja pääset jatkamaan matkaa, eipä se sen kummempaa

Äänestä

Veikkaan, että raudat ovat tehty titaanista (kuten useimmat implantit) ja titaani ei ole magneettista (paitsi hyvin heikosti ulkoisessa kentässä).

Jos paljastin jostain syystä tunnistaisi paramagneettisen metallin niin kaipa sitten sohivat hampaitasi sillä käsikoneella ja näin ollen lähde selviää. Nykyäänhän joka toinen tuntuu piippaavan porteista läpi kulkiessaan.

Äänestä
  • Jaa että oikein titaania WAU Hyvä ettei kultaa tai platinaa!! Kyllä hammasraudat on ihan tavallista ruostumatonta terästä.

    Äänestä

  • Wuokko kirjoitti:

    Jaa että oikein titaania WAU Hyvä ettei kultaa tai platinaa!! Kyllä hammasraudat on ihan tavallista ruostumatonta terästä.

    Mitä erikoista on titaanissa? En ymmärrä. Yksi lysti, ei-magneettista siitä huolimatta, paitsi käsitelty sellainen (kokeile tiskialtaan syvennystä magneetilla). Ja kyllä, olen asunut Aasiassa reilut kaksi vuotta mutta se kirjoitetaan isolla. WAU.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Mitä erikoista on titaanissa? En ymmärrä. Yksi lysti, ei-magneettista siitä huolimatta, paitsi käsitelty sellainen (kokeile tiskialtaan syvennystä magneetilla). Ja kyllä, olen asunut Aasiassa reilut kaksi vuotta mutta se kirjoitetaan isolla. WAU.

    Mitä alat kirjotteleen asiasta mistä et mitään tiedä, aasi!
    Ja SINÄHÄN siitä titaanista horisit, aasi!
    Joten aasi katso peiliin, aasi!

    Äänestä

  • Wuokko kirjoitti:

    Mitä alat kirjotteleen asiasta mistä et mitään tiedä, aasi!
    Ja SINÄHÄN siitä titaanista horisit, aasi!
    Joten aasi katso peiliin, aasi!

    Lapsellista sanoa noin. Et sinäkään liene asiantuntija ja silti yrität yhtälailla päteä asiasta. o.O

    Äänestä

SENTÄÄN NIIN ERIKOISET OLE! ÄLÄ EDES KUVITTELE, ETTÄ OLET JOKU ERIKOINEN HAMMASRAUTOJESI KANSSA!

Äänestä

mitään käsitystä mistään :/ Erilaiset tulliasemat missä paljastimet menee tuhansittain ihmisiä joilla on rautaa hampaissa, implantit ym. eikä ne piippaa!!! Monilla on jopa rautaa itse kehossa, jalassa, kädessä ym. kun luita jouduttu yhdistään eikä nekään piippaaa! Ainoastaan sun korvies välissä voi piipata rautojen kanss :DDD

Äänestä
  • Rautaa kehossa implantteina? Älä nyt viitsi. Johan ne olisivat ruostuneet aikoja sitten. Kyllä ne ovat ihan muista materiaaleista. Rauta kyllä piippaa tasan tarkkaan.

    Äänestä

Kyllä ne piippaavat ja kovasti piippaavatkin. Turvamiehet repivät ne pois ja tutkivat sitten taas uudelleen. Minulle tehtiin niin viime kesänä. Repinimen sattui vietävästi ja vahingoitti jo entuudestaan sojottavia hamapitani. Hammasraudat lähtivät pois kertanykäisyllä, mutta sen lisäksi otettiin vielä muutama hammaskin, koska amalgaamipaikat hälyyttivät myöskin. Sedältäni revitiin jalasta naulat ja tädiltä rikottiiin metallisankaiset silmälasit ennenkuin pääsimme koneeseen.

Äänestä
  • Apua,vähän huono säkä. Nyt mua kyllä pelottaa lähteä. Mulla on noi kaikki mitä teillä on suvussa.Auts, peruin juuri lentoni, kiitos tiedosta, huh! :(((((``

    Äänestä

  • sarihaka kirjoitti:

    Apua,vähän huono säkä. Nyt mua kyllä pelottaa lähteä. Mulla on noi kaikki mitä teillä on suvussa.Auts, peruin juuri lentoni, kiitos tiedosta, huh! :(((((``

    Kappas vaan, miten löysitkin näin vanhan (lähes 5 vuotta) vit*uiluviestin ja viitsit vastata siihen vit*uillen.

    Koska viesti nousi nyt kärkeen, niin kerronpa että tekoniveleni on titaanista ja piippaa komeasti turvatarkastuksessa. Tarkastaja kertoi että näki miltä alueelta hälytys tuli ja tarkasti käsikapulalla että polvihan se piipasi.

    Hammasraudoissa on niin vähän metallia että oikein säädettynä turvaportti ei hälyytä.

    Äänestä

  • Tuo ei pidä paikkaansa,miehelläni on selässä terästä,serkullani naulat jalassa kolarissa loukkaantui 3v sitten naulat,teräs ei piippaa,voi myös kertoa,että on hammasraudat,ym

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkailija19 kirjoitti:

Olen lähdössä matkalle piakkoin ja minulla on hammasraudat ylähampaissa. Piippaavatko ne lentokentän turvatarkastuksessa? Onko kellekkään käynyt näin? Miten asiaan on suhtauduttu vai onko huoleni turha?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu