saako terveyskeskus lääkäri kirjoittaa diapamia tai rivatrilia,kun opamox ei auta pään vapinaan ja mulla oli meno magneettikuvaukseen,jossa pitää olla liikkumatta,mulle lääkäri sanoi,että ei ole muuta kun opamox.Onkohan tullu sellainen kielto,että kyseisiä lääkkeitä saa vain erikoislääkärin kautta,kun ei viitsisi kallista yksityislääkäriä tilata parin pillerin vuoksi.
rupesin
6
671
Vastaukset
- mainitsemiasi
lääkkeitä, eivät ne ole mitään erikoislääkärin kirj.reseptiä vaativia. Kuten esim. Roa vaatii dermatologin jne.
Päivystyksessä EI kirjoiteta mitään bentzoja, ei ainakaan Helsingissä=)- MakeaSandra
Itse ainakin sain bentzoja päivystyksestä kotiin, 10 kpl Tenoxeja; paikkana tän kaupungin keskussairaala. Oma kokemukseni TK-lääkäreistä on ollu, että ne ei siellä niitä bentzoja kovin mielellään määräile - määrävät tyyliin jotain max. 30 kpl, enimmäkseen kuitenkin 10-15 kpl annoksia, tosi pienillä mg-määrillä ja vain kertakäyttörespoilla! Kaikki ei tuotakaan. Ehkä johtuen siitä, että noi on huumaavia lääkkeitä jotka tarttee yleensä asiantuntijan mielipiteen; juuri nimenomaan viihdekäyttäjien ja itsemurhariski-tapauksien varalta.
- reseptiä,
MakeaSandra kirjoitti:
Itse ainakin sain bentzoja päivystyksestä kotiin, 10 kpl Tenoxeja; paikkana tän kaupungin keskussairaala. Oma kokemukseni TK-lääkäreistä on ollu, että ne ei siellä niitä bentzoja kovin mielellään määräile - määrävät tyyliin jotain max. 30 kpl, enimmäkseen kuitenkin 10-15 kpl annoksia, tosi pienillä mg-määrillä ja vain kertakäyttörespoilla! Kaikki ei tuotakaan. Ehkä johtuen siitä, että noi on huumaavia lääkkeitä jotka tarttee yleensä asiantuntijan mielipiteen; juuri nimenomaan viihdekäyttäjien ja itsemurhariski-tapauksien varalta.
toki muutaman bentzon ns. hätäavuksi saa. Näin ainakin Helsingissä.
Tosin en ole tätä itse kokenut, käytän yksityissektoria ja psykiatri kirjoittaa lääkityksen ihan tarpeen mukaan, tarpeeksi. - MakeaSandra
reseptiä, kirjoitti:
toki muutaman bentzon ns. hätäavuksi saa. Näin ainakin Helsingissä.
Tosin en ole tätä itse kokenut, käytän yksityissektoria ja psykiatri kirjoittaa lääkityksen ihan tarpeen mukaan, tarpeeksi....mutta kyllä se täällä ihan resepti oli minkä sieltä päivystyksestä sain - millä ne 10 kpl niitä Tenoxeja sitten hain. Ihan turha nyt jonkun tulla jankkaamaan muuta, kun ei tiedä syitäkään koko juttuun. Joten ei siitä sen enenpää.
- - - -
Oletko siis joskus käyttänyt lääkkeitä ja todennut, että Rivatril tai Diapam auttavat vapinaasi paremmin? Yleislääkäri sinänsä voi kirjoittaa Rivatrilia tai Diapamia, mutta lääkkeen määrääminen riippuu lääkärin arviosta.
Voisit tarvittaessa olla ajoissa yhteydessä paikkaan, jossa tutkimus suoritetaan. Asiaa voitaisiin pohtia ja löytää apu niin, että kuvantaminen onnistuisi hyvin. - mä vaan.......
Mulle tk-lääkäri täällä stadissa sanoi, ettei heiltä enää kirjoiteta diapamia. Opamoxiin ili munkin tyydyttävä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996134
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983065Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p292873Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3361081Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861049Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774