tätähän minä...

3

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • R#1

      Harvinaisen typerä testi, kun pistetään erimerkkisiä autoja samalle viivalle. Erilaiset alustaratkaisut tekevät noista jo alkujaankin perinjuurin erilaisia ajettavia.

      Toisekseen, mikä helvatan pakko tuolla mimmillä oli ajaa veto päällä eläinesteiden ohi? Normaali-ihminen hellittää kaasusta ja vain ohjaa, jolloin etuvetoinen käyttäytyy ihan eri tavalla.

      Oleellisempaa olisi ollut testata hätäjarrutus väistöliikkeen kera, joskin tulos olisi ehkä ollut jokin muu kuin mitä haluttiin saada aikaiseksi.

    • tuomas.

      Harvinaisen typerä testi eikä tollasiin tilanteisiin jouduta oikeassa liikenteessä koskaan. Kuten edellinenkin kirjoittaja jo mainitsi, niin väistöyritys veto päällä on jo sinänsä typerä temppu, mutta saatiinhan tolla tuotua nelivedon etuja esille kaksvetosten kustannuksella.

      Bemarissa oli todennäköisesti niin lussu kone, ettei se jaksanut irroittaa perää edes väistöliikkeen aiheuttaman korin kallistelun seurauksena, joten sen suoritus näytti todellista paremmalta. Tehokkaampi kone Bemuun, niin perä ois lähtenyt alta väistöliikkeen aikana ja Vicky ois ollut ojan pohjalla. Tai talvikeli, niin tilanne ois ollut ihan toinen.
      Etuvetoinen taas aliohjaa todella rajusti kun käännetään ja vedätetään samaan aikaan.

      Eipä tossa muuta, mutta moni asiasta tietämätön saa taas ihan väärän käsityksen vetotapojen välisistä eroista, etenkin kun keskivertokuskin suorittamassa väistössä ei ole lopputuloksen kannalta mitään väliä mistä päästä auto vetää, koska useimmitenhan hätäväistö tehdään jarru ja kytkin pohjassa.

    • Neliveto on vakaampi kuin etuveto, mutta itse valitsisin takavedon "loistavalla" ajohallintajärjestelmällä.

      Tottahan tuossa on toki se, että takaveto päätyisi herkästi metsähallituksen puolelle ilman sitä, ainakin huonolla-/keskivertokuskilla.

      ja totta myöskin se, että keskivertokuski iskee jarrua, ja mahdollisesti, tai ennemminkin todennäköisesti kytkintä, jolloin lähes kaikki autot olisivat puskeneet. ABS toki hillitsee puskemista, mutta hillitseekö tarpeeksi?

      Ja huom.
      Tässähän nimenomaan painotettiin etu-, neli-, ja takavedon eroja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      4004
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      42
      2699
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      41
      2687
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2425
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2413
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      313
      2239
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1969
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1643
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      48
      1622
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1497
    Aihe