Erottuani kirkosta mietin mihin ryhmään liittyisin. Uskonnot ei kiinnostanut, eipä ateismikaan. Huomasin että sekularismi, agnostisuus ja skeptisyys ovat hyviä vaihtoehtoja ateismille. Kun eroat kirkosta se ei tarkoita että alat jumalankieltäjäksi, ei liioin sitä että alat hihhuliksi. Voit olla ihan rennosti ja sanoa agnostisen uskontunnustuksen: "minä en tiedä"
Mitä kirkon jälkeen
kirkosta eronnut
7431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
siltä löydät uuden suunnan elämällesi.
Jo viidennen tuopin jälkeen ulkokultaisuus ja teeskentely alkaa unohtua!
Ehtoollisen jälkeen se saattaa jopa lisääntyä !
Mutta tuo on hyvä tietää voi vapaasti sanoa "etten minä tiedä" ja sen lisäksi ei ole pakko lukea " Isä meitää,," uskontunnustusta kun ei kuulu joukkoon jos sellaisiin tilaisuuksiin osallistuu eroamisenkin jälkeen !
Muuta neuvoa en osaa antaa ,itsellensä täytyy olle rehellinen !
"Muuta neuvoa en osaa antaa ,itsellensä täytyy olle rehellinen !"
Löysit jotain jumalallista, nimittäin rehellisyyttä. Tulevaisuudessa tällaisesta jumalallisuudesta tulee arkipäiväisyyttä. Teit oikein erotessasi, koska teit sen rehellisyyden nimissä. Yleistäen voisi sanoa: Rehellisyys = Jumala
>>>>Löysit jotain jumalallista, nimittäin rehellisyyttä. Tulevaisuudessa tällaisesta jumalallisuudesta tulee arkipäiväisyyttä. Teit oikein erotessasi, koska teit sen rehellisyyden nimissä. Yleistäen voisi sanoa: Rehellisyys = Jumala
>>>Erottuani kirkosta mietin mihin ryhmään liittyisin. Uskonnot ei kiinnostanut, eipä ateismikaan. Huomasin että sekularismi, agnostisuus ja skeptisyys ovat hyviä vaihtoehtoja ateismille. Kun eroat kirkosta se ei tarkoita että alat jumalankieltäjäksi, ei liioin sitä että alat hihhuliksi. Voit olla ihan rennosti ja sanoa agnostisen uskontunnustuksen: "minä en tiedä"
Miksi yleensä pitää sanoa, että tarvitaan vaihtoehtoa jollekin kirkolle. Ihan kuin se olisi jokin normi, jonka jätettyään pitäisi keksiä "tilalle" jotain muuta. Lue vaikka kirjoja, jos et muuta keksi.
mene vihreisiin - siellä on mukavaa porukkaa.