Judo on kiva ja kehittävä urheilu sekä kuntoilulaji tyttäreni kaveri haluaisi tulla mukaan, mutta Jehovanan todistajana se ei sitten sovikkaan. Mikä on syynä ?
En näe Judoa mitenkään uskonnollisena toimintana.
Sana ju pehmeä ja sana do tie tarkoittaa pehmeää tietä. Judo kyllä kehittää itsepuolustuksellisia taitoja, mutta ei pyri vastustajan eliminoimiseen. Jehovakin saa käsittääkseni puolustaa itseään. Jos sen tekee taiten hyökkääjänkin vahingoittumisriski vähenee.
En näe Judoa mitenkään uskonnollisena toimintana.
Sana ju pehmeä ja sana do tie tarkoittaa pehmeää tietä. Judo kyllä kehittää itsepuolustuksellisia taitoja, mutta ei pyri vastustajan eliminoimiseen. Jehovakin saa käsittääkseni puolustaa itseään. Jos sen tekee taiten hyökkääjänkin vahingoittumisriski vähenee.
Vastaukset 8
Vanhimmat
jehovilla paljon muitakin tosi ihmeellisiä sääntöjä ja kieltoja
Löytyykö judolajista mitään hengenvaarallisia kuristusotteita tms.?
muttä lapsilla ei ole, myöhemmin mustissa vyöarvoissa (daneissa) tulee potkuja ja lyntitekniikoita.
Mm. Kadatessa on potkuja. Henkilö, joka on pitkään harrastanut kadatea, mieltää potkut alitajuntaansa siten, että potkut ovat niitä ensimmäisiä, joilla hän lähtee torjumaan uhkaavasti lähestyvää. Potkuilla kun on niin helppoa pitää uhkaavasti käyttäytyvä henkilö etäällä. Tämä on todettu käytännössä turvallisuusalan työkentällä sekä -koulutuksissa.
Potkut luokitellaan törkeäksi pahoinpitelyksi samoin kuin kuristamisetkin. Ihmisen pääkallon kasvoluut eivät kestä potkuja. Ne murtuvat hyvin helposti, jolloin vammautuminen on lopullista. Vaikka kasvon luut eivät murtuisikaan, potkun voima vahingoittaa aivojen rakennetta ja saa aikaan kallon sisäisiä verenvuotoja, jotka johtava pahimmassa tapauksessa kuolemaan, mutta ainakin pysyvään vammaan liikuntarajoittein.
Ja kuten sanoit judossakin on potkuja...
No miten se liittyy siihen, että jehovat eivät saa judoa harjoittaa? kai sitä voi ihminen ilman judoakin potkia muita. No jaa, menempäs katsomaan televisiota ja kuuntelemaan death metallia...
kun onhan noita urheilussa mukana etenkin jenkeissä,Williamsin sisarukset jne...
että kyseessä on itämaisen lajin harrastamiseen perustuva uhka. Ajattelevat, että judo, jooga, karate, tai chi tms henkiseen voimaan perustuva laji edustaa itämaista uskonmaailmaa ja tartuttaa siten tuota pakanallista harhaoppia viattomaan todistajaan. Näin myös esim. rentoutusharjoituksien kanssa. Olin itse kuulemassa kun eräs ihan mukava ja fiksu todistaja kertoi pysyneensä hyvin valppaana tavallisessa rentoutushetkessä...ettei vaan "kukaan" pääsisi härräämään ajatuksiin... Niin, että kaikki itämaiset lajitkin lienevät ansa jolla pyydystetään paholaisen kitaan ja itämaisen opin harhoihin onnettomia pahaa-aavistamattomia harrastajia. Mutta-judo ON kehittävä ja hieno laji. Opettaa tekniikkaa ja myös mielenhallintaa!
uskovaisilta mitään - umpitolloja koko sakki. Onneksi joku kaikesta kakkista huolimatta pääsee irti.