Ääh,
toinen kives on kipeänä, olen tainut venäyttää
sen ryyppyreissulla. Ei se kuitenkaan niin kipeä
ole että olisin sen ympäri saanut, ainakin niin
arvelen.
Mutta, mikäs olisi parasta hoitoa tuohon,
kuumaa, kylmää vai annanko vain olla?
Kivestä jomottaa.. kuumaa vai kylmää?
4
2656
Vastaukset
- vinkki-jukka
Ei kuumaa eikä kylmää vaan ihan kädenlämpöinen kossu ja uuteen nousuun, niin johan alkaa kipu helpottamaan. Hyvällä tuurilla tuleen toiseen sama niin sittenhän sitä ei oikeastaan huomaa ollenkaan.
- leamarketta
Kives ( Testis) tulehtuu käytännöllsesti katsoen vain parotiitin yhteydessä. Silloin se turpoaa ja on arka, hoidetaan levolla ja käyttämällä suspensoria(suspensoir).Testistulehdus on ORCHITIS.
Lisäkives (Epididymis) . Lisäkivestulehdus on EPIDIDYMITIS.
Usein lisäkives tulehtuu virtsateitten infektion yhteydessä, jolloin tarvitaan antibiootti tai kemoterapeutika ( Nuorille yleensä doxysykliini tai metronidatsoli ja yli 50 vuotiaille kinolonivalmiste).
Lisäkiveksen seutu voi olla arka ja kivulias sekä turvonnut. Lämpö voi nousta 39-40 asteeseen. Kivespussi(SCROTUM) voi olla tulehduksen puolelta myös turvonnut aivan punottavaksi ja pallomaisekei.
Dianoosi voidaan ultraäänitutkimuksella varmistaa. Hoitoon menee 3 viikkoa ja pitäisi käyttää suspensoria. NSAID lääke voi olla tulehdusta kipua ja turvotusta vähentävä.
(Vakavampi asia mikä voi vaivojen takana piillä on kiveksen kiertyminen, TORSIO TESTIS ja se vaatii kyllä lähetteen jatkohoitoon akuutisti, jos on vain pienintäkin epäilyä tästä tilasta).
Mutta suspensorin käyttö nyt on ensisijaista.- myös tyrän
yhteydessä. Mulla oli vasemmanpuoleinen nivustyrä, joka tuli liiallisesta nostamisesta. Tällöin pitäisi kyllä olla polttoakin revenneessä kohteessa. Vei aikansa ja parantui, vaikka lääkärilläkin kävin(nuori naislääkäri). Sain neuvon, että yskiessä tuntuu suolien paine nivusessa ja niinhän tuo teki. Tosiaan isompi kives suureni silloin entisestään eikä sen juuressa tuntunut oikein rajakohtaa vaan se jatkui ylöspäin pitkin pussia. Sattuikin
kävellessä mutta siitä vaan tokeni. - Jomopalli
Kävinpä lekurilla joka puristeli ja totesi
lisäkiveksen araksi. Antibiootteja sain,
mutta suspensorista ei ollut puhetta.
Mistäs noita suspensoreja voi oikein hankkia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751968Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361694Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81318Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241145Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561142Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 59925
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57909