Asun Espoonkruunun yksiössä, neliöitä on 32. Keskivuokraksi Espoonkruunu ilmoittaa sivuillaan tässä talossa 8,46e neliö.
Jos näin olisi, maksaisn vuokraa 270,72e kuukaudessa. Vuokrani on 356,16e kuukaudessa. Oikea neliövuokra on siis 11,13e. Jos se olisi tuo Espoonkruunun sivuillaan oleva olisi 32 neliön luukkuni 42 neliötä. Eipä ole.
Tämä käsittämättömyys johtuu jostakin vuokrajyvityksistä. Tietääkö joku mitä nämä jyvitykset ovat? Mistä ne tulevat, miten ne lasketaan?
Onko kauhhukuvani todellinen: maksaako Espoon keskustassa asuva -työssäkäyvä suomalainen, pienestä parvekkeettomasta luukustaan osan pakolaisten ja romanien Leppävaarassa sijaitsevista, parvekkeellisista ja saunallisista uusista vuokrataloista?
Miten jyvitys tapahtuu? Kaikkien 20 000 asunnon kesken vai taloittain? Joidenkin vuokraa epäilemättä maksan enkä tiedä keiden.
Onko kenelläkään tietoa?
Mitkä ihmeen jyvitykset?
3
406
Vastaukset
- www.
Nyt en tiedä, miten romanit ja pakolaiset asiaan liittyy, mutta jyvitystä yritän selittää. Keittiö ja kylpyhuone ovat asunnon kalleimpia huoneita. Keittiöitä on yksi jokaisessa asunnossa. Isoissa ja pienissä on siis tämä erityisen kallis kohta neliöhinnoiltaan. Lisäksi yhteiset tilat ovat yhtälailla pienten ja suurten asuntojen asukkaiden käytössä. Pieni´ssä asunnoissa on aina suhteellisesti kalliimpi vuokra.
Ei mitään henkilökohtaista.- Ajattelinkin
Anonkin isompaa asuntoa jossa olisi oikein erillinen makuuhuonekin. Keittiöni, no se ei iso ole. Pöytää, pientäkään, ei sinne mahdu. kylpytila on liian suuri,lavuaari ja suihku riittäisi, sellainen pienin mahdollinen.
Keittiötäkään ei tarvitsisi kun vessasta saisi veden. Kahvinkeitin\riittää minulle, mikrokin on hyvä. Ne mahtuisivat hyvin olohuoneeseenkin.
Voisin tietty anoa solukämppää jos olisivat edullisempia. Ottakoot tähän jonkun jota vuoran suuruus ei haittaa. Enkä muutenkaan täällä asu kuin sen aikaa että saan rasvaimuni maksettua.. Sitten takaisin Helsinkiin. Sen 300kk kohdistan sitten vuokraan. 700kk saa Helsingistä kyllä kämpän. Tähän muuttakoon vaiika joku narkki.
- Turusta.
Minä asun asumisoikeusasunnon ylimmässä kerroksessa. Maksan siitä samankokoieten luukkujen korkeinta hintaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jyvitetty_pinta-ala
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874168Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283137No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10919
- 133911
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770