Ef.1:15-23 Kristus, kirkon pää

KRISTUS, KIRKON PÄÄ
Ef. 1:15-23
--
1:15 Sentähden, kun kuulin siitä uskosta, joka teillä on Herrassa Jeesuksessa, ja teidän rakkaudestanne kaikkia pyhiä kohtaan,

1:16 en minäkään lakkaa kiittämästä teidän tähtenne, kun muistelen teitä rukouksissani,

1:17 anoen, että meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala, kirkkauden Isä, antaisi teille viisauden ja ilmestyksen Hengen hänen tuntemisessaan

1:18 ja valaisisi teidän sydämenne silmät, että tietäisitte, mikä on se toivo, johon hän on teidät kutsunut, kuinka suuri hänen perintönsä kirkkaus hänen pyhissään

1:19 ja mikä hänen voimansa ylenpalttinen suuruus meitä kohtaan, jotka uskomme - sen hänen väkevyytensä voiman vaikutuksen mukaan,

1:20 jonka hän vaikutti Kristuksessa, kun hän herätti hänet kuolleista ja asetti hänet oikealle puolellensa taivaissa,

1:21 korkeammalle kaikkea hallitusta ja valtaa ja voimaa ja herrautta ja jokaista nimeä, mikä mainitaan, ei ainoastaan tässä maailmanajassa, vaan myös tulevassa.

1:22 Ja kaikki hän on asettanut hänen jalkainsa alle ja antanut hänet kaiken pääksi seurakunnalle,

1:23 joka on hänen ruumiinsa, hänen täyteytensä, joka kaikki kaikissa täyttää.

6

236

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paavali oli saanut Efeson uskovista hyvän todistuksen (j.15).

      Paavali osoittaa (16), kuinka tärkeätä on, että muistamme esirukouksin toinen toisiamme.
      Tarvisisimme kipeästi Paavalin tapaisia esirukoilijoita, jotka ihan nimeltä mainiten jatkuvasti muistaisivat lähellä ja kaukana olevia Jumalan pyhiä.

      Rukous yhdistää.
      Alkukristyistä sanotaan:
      "Ja he pysyivät apostolien opetuksessa ja keskinäisessä yhteydessä ja leivänmurtamisessa ja rukouksissa." (Apt. 2:42)
      Jospa mekin muistaisimme toinen toisiamme rukouksin, että Jumalan hyvä tahto tapahtuisi meidän itse kunkin kohdalla ja kerran näkisisimme toinen toisemme, jos ei täällä maanpäällä, niin ainakin taivaassa.
      --
      Emme kuitenkaan saa tuudittautua väärään turvallisuuden tunteeseen.
      Mitä suurempi on siunaus, sitä suurempi on vaara menettää se.
      Näkökykymme voi hämärtyä, emmekä enää muista, mikä on se TOIVO, mihin meidät on kutsuttu (18).

      Meihin on kasteessa painettu Jumalan omistajanmerkki (Ef.1:13), jota ei voi tehdä tyhjäksi ja tekemättömäksi.
      Me tarvitsemme jatkuvasti ”silmävoidetta” (Ilm. 3:19), jotta muistaisimme tilamme ja asemamme; olemme Jumalan omaisuutta.

      Uskontunnustuksessamme lausumme: ”Minä uskon Jeesukseen Kristukseen,joka .... kärsi kuoleman ja haudattiin, nousi kuolleista kolmantena päivänä, astui ylös taivaisiin, istuu Isän oikealla puolella,...”
      Paavalin esirukouksen aiheena on juuri tämä; Kristuksen ylösnousemus ja taivaaseenastumisen kirkastuminen (20).

      Uskova elää tässä ajassa.
      On vaara nähdä Kristus vain tämän ajan näkökulmasta: ”Jos olemme panneet toivomme Kristukseen ainoastaan tämän elämän ajaksi, niin olemme kaikkia muita ihmisiä surkuteltavammat” (1.Kor. 15:19).
      -
      Uskomattomalta tuntuu Paavalin väite: ”Kristus on hallitsijana myös tässä maailmassa” (21).
      Tämä kuitenkin perustuu Jeesuksen omiin sanoihin: ”Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maanpäällä.” (Matt. 28:18).
      Näin on, vaikka järkemme sanoo toisin. Jeesuksen herruuden tunnustaminen avautuukin vain uskon kautta.

      • Virsi 164:1,3
        --
        1. On Kristus kirkon Herra,
        sen luoja ainoa,
        hän Hengen sille antaa
        vedellä, sanalla.
        Maan alhoista sen etsi
        hän morsiamekseen
        ja osti kuolemallaan
        iäksi itselleen.
        -
        3. Ja vaikka maailmassa
        on kirkko vieras niin,
        häväisty, haavoitettu,
        revitty uuvuksiin,
        sen pyhät vartiossa
        kuitenkin odottaa,
        yön valta milloin päättyy
        ja aamu aukeaa.


    • Eija_Moilanen

      On hyvä muistaa Efesolaiskirjettä lukiessa, että välimatkat oli pitkät ja hyvät uutiset rakkaista oli todellinen ilon aihe, kun niitä viimein saatiin. (15-16)

      Tilanne jatkuu niin, hän muistelee rukouksiaan näiden ihmisten puolesta. (16)

      Kertoo mitä oli anonut suunta oli vain Jumala ja Jumalan tunteminen sekä sen ymmärtäminen, mitä oli saatu. (17-20)

      Laitan tuon uuden käännöksen kohdan. Tässä yhteydessä se on selkeä.

      17 Minä rukoilen, että Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala, kirkkauden Isä, antaisi teille viisauden ja näkemisen hengen, niin että oppisitte tuntemaan hänet,
      18 ja että hän valaisisi teidän sisäiset silmänne näkemään, millaiseen toivoon hän on meidät kutsunut, miten äärettömän rikkaan perintöosan hän antaa meille pyhien joukossa
      19 ja miten mittaamaton on hänen voimansa, joka vaikuttaa meissä uskovissa. Se on sama väkevä voima, [2. Kor. 13:4]
      20 jota hän osoitti herättäessään Kristuksen kuolleista ja asettaessaan hänet istumaan oikealle puolelleen taivaassa, [Kol. 3:1]

      http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Ef. 1:1&rnd=1215497264421

      • sama väkevä

        voima, joka herätti Jeesuksen kuolleista, vaikuttaa meissä Jeesukseen uskovissa. Eihän ole ihme, että elämä uudistuu ja ihmiset tulevat onnellisiksi vapaudessaan, joka on uskoa Jeesukseen ja Jumalan käskyihin.


      • Eija_Moilanen
        sama väkevä kirjoitti:

        voima, joka herätti Jeesuksen kuolleista, vaikuttaa meissä Jeesukseen uskovissa. Eihän ole ihme, että elämä uudistuu ja ihmiset tulevat onnellisiksi vapaudessaan, joka on uskoa Jeesukseen ja Jumalan käskyihin.

        pidättäytyen armoon (8-9) Hän kertoo, että Jumala teki heidät eläväksi, jotta voisi osoittaa tulevina aikoina armonsa ylenpalttista runsautta.(7)

        Vaihdoin nyt takaisin Vanhempaan käännökseen. Linkistä voi tutkia useampaa käännöstä ja pääsee myös King Jameksen kautta sanakirjaan.


        4 mutta Jumala, joka on laupeudesta rikas, suuren rakkautensa tähden, jolla hän on meitä rakastanut,
        5 on tehnyt meidät, jotka olimme kuolleet rikoksiimme, eläviksi Kristuksen kanssa-armosta te olette pelastetut-
        6 ja yhdessä hänen kanssaan herättänyt ja yhdessä hänen kanssaan asettanut meidät taivaallisiin Kristuksessa Jeesuksessa,
        7 osoittaakseen tulevina maailmanaikoina armonsa ylenpalttista runsautta, hyvyydessään meitä kohtaan Kristuksessa Jeesuksessa.
        8 Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta-se on Jumalan lahja-
        9 ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi.
        10 Sillä me olemme hänen tekonsa, luodut Kristuksessa Jeesuksessa hyviä töitä varten, jotka Jumala on edeltäpäin valmistanut, että me niissä vaeltaisimme.

        http://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible?chp=1&ref=Ef. 2:1&rnd=1215500164540


      • Laittamassasi jakeessa 18 Paavali rukoilee:
        "...että hän valaisisi teidän sisäiset silmänne näkemään, millaiseen TOIVOON hän on meidät kutsunut, miten äärettömän rikkaan perintöosan hän antaa meille pyhien joukossa..."
        --
        ”Niin pysyvät nyt USKO, TOIVO ja RAKKAUS” (1.Kor. 13:13).
        Näiden symboleina käytetään ristiä, ankkuria ja sydäntä.

        Lainaan Aapeli Saarisaloa (Raamatun sanakirja):
        "Ankkuri on vertauskuvana kristityn toivosta hädässä ja ahdistuksissa.
        Toivo kurottautuu tulevaisuuteen ja tarttuu kiinni johonkin vielä näkymättömään samoin kuin ankkuri kiinnittyy merenpohjaan.
        Toivo on sielulle kiinnekohtana hädässä, samoin kuin ankkuri estää laivaa ajelehtimasta virran ja aaltojen mukana."

        Jumala kehoittaa meitä pitämään kiinni TOIVOSTA, joka on edessämme.
        Hebr. 6:19, 20; "Se TOIVO meille on ikäänkuin sielun ANKKURI, varma ja luja, joka ulottuu esiripun sisäpuolelle asti, jonne Jeesus edeltäjuoksijana meidän puolestamme on mennyt..."
        --
        Virsi 117
        --
        2.
        Sinä olet Henki Herran,
        paras lahja Jeesuksen,
        jonka lupasi hän kerran
        ohjaajaksi omilleen,
        lunastuksen sinetti,
        TOIVON varma ANKKURI,
        Sanan vahva todistaja,
        lupauksen kirkastaja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      10
      1073
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      986
    3. 56
      965
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      949
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      832
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      48
      825
    7. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      162
      749
    8. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      721
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      66
      707
    10. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      69
      704
    11. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      596
    12. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      596
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      561
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      531
    15. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    16. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      26
      510
    17. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      497
    18. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      66
      487
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      463
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      247
      424
    Aihe