Olen nyt reissannu maatamme ristiin rastiin. Täytyy todeta, että vauhtia riittää ja auto menee mäet todella ripeästi ylös. Vauhtina tietenkin lainsallima nopeus navilla. Vaununa 1200kg painava saku.
En ymmärrä miksi tarvii olla isompi pelittäjä, koska tällä tulee mainiosti toimeen.
Olen seurannut, jotkut karavaanit ajelee alle lainsalliman ja vetävät jonoa, en ymmärrä. Kyllä matka menee hyvin, kun ajaa vaunun kanssa lujaa.
En ymmärrä miksi tarvii olla isompi pelittäjä, koska tällä tulee mainiosti toimeen.
Olen seurannut, jotkut karavaanit ajelee alle lainsalliman ja vetävät jonoa, en ymmärrä. Kyllä matka menee hyvin, kun ajaa vaunun kanssa lujaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Moi, muistaakseni TM:n koeajossa P12 Primeran 1.8 koneen loppulausuma oli; 1.6-litraisen suorituskyky 2-litraisen kulutuksella.
Todellakin, vetoautojen aatelia! ;)
Tm koeajajat eivät osaa ajaa autoilla. Minä osaan ja olen karavaanari, joka tiedän kaiken. Ajan karavaania paljon ja kovaa. On muitakin autoja tm kokeilussa, ja eivät osaa käsitellä autoja. Tuulilasi on myös huono lehti.
...myös ajotaidoista, jos ei osaa käyttää konetta oikeilla kierroksilla niin ei pärjää isokoneisellakaan.
Jopa 1,6:nenkin vetää ihan kohtuu hyvin, kunhan vedettävä vaunu ei ole mikään jäähalli ja käyttää vaihteita/moottoria järkevästi.
Mikäli reissaa paljon vaunun kanssa ja etenkin mäkisessä maastossa, niin kyllä silloin osaa arvostaa ison koneen tuomaa vääntöä(tai nykydieselin).
Näyttää mm. Citroen Berlingo ja Skoda Roomsterkin vetävän pientä vaunua ihan riittävän hyvin.
Ei ole pienellä ja kevyellä veturilla mikään pakko mennä upottavalle pellolle, voi valita paikan kovaltakin alustalta.
Vetelin pientä vaunua aikaanaan 1.6 Ladalla ja se kulki suurimmalla vaihteella (4)ihan hyvin tasamaat ja pienet mäetkin, mutta suuriin mäkiin piti kepittää kolmonen sisään jo hyvissä ajoin ja antaa reilusti kierroksia, niin kyllä mm. rekat pystyi jätättämään ylämäessä, vaikka hevosia oli silloin käytössä vaan 75. Kulutus oli 13 litran luokkaa, mutta tankki oli todella pieni, joten 300 kilsaa ei uskaltanut ajaa vaunu perässä vaan oli aina tankattava 250 km:n välein.
nokalla ja automaattilaatikko. Ei tarvitse hämmentää keppiä ja cruiseri vielä käytössä.
Vähän bensaa menee, mutta sitä saa ostaa h-asemilta lisää.
Noin se on justiinsa!
Pieni toteamus; ei yksin auton moottori tai sen voima. Oleellista on, että auton alusta on riittävän jämäkkä eikä "mulju" sinne - tänne. Vaikka olisi yli 300 heppaa pellin alla, ei sillä ole käyttöä, jos peräjousitus ei kanna! Oleellista on myös vetoauton kyky pysäyttää liikkuva massa. Lisäksi kannattaa huomioida, ettei esim. GTI-Golfilla kannata ottaa painavinta mahdollista vaunua vetääkseen; aivan varmasti jaksaa vetää, mutta yllättävässä tilanteessa kevyt auto ei määrää kulkusuuntaa, vaan suunnan määrää esim. heiluriliikkeeseen joutunut vaunu, joka riuhtaisee vetoauton mukanaan... Pidetäänhän me karavaanarit järki mukana liikenteessä eikä lähdetä lapsellisesti ajelemaan kilpaa muiden kanssa! Ajetaan reilusti oikeaan laitaan ja pyritään helpottamaan ohi pyrkivien menoa!
Kun vetelin 1100-kiloisella autolla tonnin vaunua, niin välillä piti routaheittojen tehdä temppuja, että saa yhdistelmän taas hallintaan (=jarrutus)
Nyt kun veturilla on 100 kg:n panoeron sijaan 500 kg painoero vaunuun, niin veto on todella helppoa , vaikka tehot ei ole lisääntyneet kuin 30 kW.
100 kW aut. riittää siis loistavasti tonnin vaunulle.