miksi tällä palstalla ei muusta osata kirjoitella kuin sapattiaiheista..
Samasta aiheesta on kuulemma jauhettu, (tuossa alempana olevan erään mielipiteen mukaan), jo kolme vuotta..
Ja ellei adventisteille muuta opeteta kuin sapattia, niin eipä Raamatun sana avaudu sen seurauksena laisinkaan muilta osin..
Samasta aiheesta on kuulemma jauhettu, (tuossa alempana olevan erään mielipiteen mukaan), jo kolme vuotta..
Ja ellei adventisteille muuta opeteta kuin sapattia, niin eipä Raamatun sana avaudu sen seurauksena laisinkaan muilta osin..
Vastaukset 6
Vanhimmat
Psalmit ovat sellainen sielun anatomia.Sieltä saa paljon lohtua elämään.
Täällä kirjoittelee
yhden asian miehet.
Jeesus ja hän ristiinnaulittuna syntisten vapahtajana pitäisi olla keskiústelun aiheena.
Minä viihdyn tuolla Jeesus sivulla.
Ennen olin Raamattusivulla,mutta siellä
eräs Suni ajaa kaikki "helvettiin",sanoo uskovia Saatanan omiksi.
Tälläkin palstalla on niitä jotka käskevät adventisteja :Tule uskoon!
Olen adventisti,mutta viihdyn kaikkein vähiten adventisti-sivulla,koska täällä adventistien vastustajat,uskossa olevia adventisteja käskevät tulla uskoon,niin minusta se on loukkaavaa.
minä myös olen adventisti ja tiedän varmasti koska tulin uskoon, se oli niin valtava elämys etten koskaan sitä unohda, mutta tällä palstalla laitetaan kaikki adventistit samaan nippuun ettet ole uudesti syntynyt, se jotenkin tuntuu pahalta kun itse tietää varmasti että on kokenut uudesti syntymisen ihmeen, ja Jeesus on Herrani.
En minä uskalla enkä haluakaan sanoa kenellekkään ettet ole uudesti syntynyt kun kuulut johonkin kirkkoon johon minä en kuulu, taikka täällä on myös niitä lyöjiä jotka eivät kuulu mihinkään seurakuntaan, mutta ymmärrän niin että Jumalan omia on jokaisessa seurakunnassa ja myöskin joilla ei ole mitään seurakuntaa.
Mutta eihän minua ole laitettukaan kenenkään tuomariksi, jokainen seisoo yksin oman Herransa edessä, seisoo tai kaatuu, sen yksin Jumala tietää.
Siunausta sinulle Elina.
On ihanaa tuntea Jeesus ja hänen apunsa elämässämme!
Kun on Jeesuksen elämäänsä ottanut niin sen tietää ja tuntee! Oli se niin järisyttävä kokemus. Ahdistukset lakkasivat kuin veitsellä leikaten!
On se valtavaa!
Sillä ei uskoon tulleita enää tarvitse kehoittaa tulemaan uskoon ja kasteelle..
Kun Jeesuskin sanoo sanassaan, että puolueita ja lahkoja tulee olemaan keskuudessamme paljon, niin eipä siinä auta muuta kuin se, että kukin puolue ja lahko pitää omasta pelastuksestaan kiinni ja tutkistellee Raamatun kirjoitusten sanomaa sydämmessään..
Siunausta myös sinulle Zeka-melska.
Niin kyllä se on ihmeellinen kokemus kun Jeesus tulee elämän Herraksi, ei sitä kokemusta unohda koskaan se on niin valtava kokemus.
En minä koskaan ollut Jumalan kieltäjä, mutta en ollut uskovakaan, vaikka luulin niin kun oli lapsena kastettu, uskoin että se riittää, mutta kun koin uudesti syntymän ihmeen silloin huomasin että olin vain siivosyntinen niinkuin yksi uskova sanoi minulle,en ymmärtänyt uudesti syntymää ennenkuin koin sen omalla kohdallani.
Sitten vasta käsitin että en ollut Jeesuksen oma ollenkaan se oli vain kuvittelua, olen niin onnellinen siitä että Jeesus pelasti minutkin, ja saan vaeltaa Hänen armossaan tätä maallista vaellusta, ja odottaa kun Hän tulee noutamaan meidät luokseen johon Hän meni valmistamaan meille sijaa.
Kaksiväkäinen koukku ei helposti irtoa.
Kun "adventtitotuus" on toisaalta lauantaisapatti
ja toisaalta sunnuntain leimaaminen satanismiksi,
niin siitä piinapenkistä on vaikea pois päästä.
"" Miten adventtikirkko
Kirjoittanut: pelastaa? 7.7.2008 klo 09.36
Mikä on se jippo, millä adventtikirkko maksavat
jäsenensä pelastaa? ""
"" Etkö tiedä sapattijippoa?
Kirjoittanut: AnttiVKantola 7.7.2008 klo 22.00
Sapattikaava menee jotensakin näin:
Luterilaisuus ei riitä, vaan "kasteella varmistat
paikkasi", kuten Atte Helminen tapaa sanoa. Ja
tarkoittaa kasteella upotuskastetta.
Mutta ei helluntailaisuuskaan riitä, sillä täytyy
mukana olla kastelupaus ja oikeaoppinen sellainen.
Sitten kun olet muutaman kerran käynyt sapattikoulussa
ja maksanut kymmenykset, ei riitä enää kastekaan.
Vaan sapattisinetti on sinulla myös oltava.
Sapattisinetti tarkoittaa sitä, että tunnustat
lauantain ainoana oikeana pyhäpäivänä, lepopäivänä
ja sapatinpäivänä ja sen LISÄKSI et hyväksy
sunnuntain pyhyyttä. ""
Entinen adventisti