Ruusukaupunki Lohja

Olemme tunnettuja omenistamme.
Se on mielestäni vanha kulunut klisee.
Kun kävelen Lohjalla,kaduilla,puistoissa ja jopa poluilla metsien varrella,kuten Kiviniemen ja Hiidensalmen sillan välillä on ruusuja joka paikassa.Ja tuoksu on mahtava.
Nyt ehdotankin päättäjille,että Lohja imago muutetaan:Ruusujen Lohjaksi.
Missään tuntemaasani Suomen kaupungissa ei ole niin paljon ruusuja kuin Lohjalla.
Sitä pitää käyttä hyväksi.
Olemme kuin Gotlannin Visby.
6544
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Oikein hyvä ajatus. Ruusukaupunki on parempi kuin omenakaupunki. Jos sen omenan haluaa säilyttää, niin voihan Nummentausta olla omenakaupunginosa. Siellähän on vanhoissa tonteissa määräyksenä 9 omenapuuta.

Jos siitä tehdään omenakaupunginosa, niin uusiinkin Nummentaustan tontteihin voisi määrätä ainakin pari omenapuuta, vaikka taitaa niillä suurimmalla osalla muutenkin olla ne.

Äänestä
  • Ruusunen

    Äänestä

  • kuin ... kirjoitti:

    Ruusunen

    ..Niinpä..Olisi siinä ihmettelemistä,jos Lohjalla valittaisiin "oma Ruusunen"..heh.heh!

    Äänestä

Miljoona, miljoona miljoona ruusua.....
Nauttinut olen minäkin ruusujen paljoudesta, silmiä hivelevän kaunista ja mikä tuoksu!
Ja ei kun kamera kännyyn ulkoillessa ja saapi talvellakin muistella katsellen kuvia.Suosittelen.
Omenoista Lohja tullut tunnetuksi aikoinaan, mutta tärkeintä kait on, että säilyisi luonnon läheisyys, eikä tehtäisi kotikaupungistamme "betoniviidakkoa".

Äänestä
  • En ole huomannut Lohjalla olevan mitenkään keskimääräistä enemmän ruusuistutuksia.Olen tosin asunut Lohjalla vasta reilut kaksi vuotta ja en ehkä ole vielä löytänyt niitä kaikkia ruusuja.Mutta ennen kuin kuvitellaan Lohjasta tulevan ruusujen kaupunkia, pitää nurkat siivota ja monen asenteiden muuttua rikkomisen ja sottaamisen suhteen.Pitäisi saada vallalle yhteishenki kaupunkikuvan siistinä ja kauniina pitämisestä ja kohentamisesta.Jokainen voi olla tässä asiassa mukana.

    Äänestä

pitäis kitkeä pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


m.naat kirjoitti:

Olemme tunnettuja omenistamme.
Se on mielestäni vanha kulunut klisee.
Kun kävelen Lohjalla,kaduilla,puistoissa ja jopa poluilla metsien varrella,kuten Kiviniemen ja Hiidensalmen sillan välillä on ruusuja joka paikassa.Ja tuoksu on mahtava.
Nyt ehdotankin päättäjille,että Lohja imago muutetaan:Ruusujen Lohjaksi.
Missään tuntemaasani Suomen kaupungissa ei ole niin paljon ruusuja kuin Lohjalla.
Sitä pitää käyttä hyväksi.
Olemme kuin Gotlannin Visby.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu