Monilta henkistä keskiaikaa eläviltä kristityiltä häviävät yhä järki ja suhteellisuudentaju, kun heidän hellimänsä mielikuvitusolennot, ”pyhät” sakramenttinsa tai satumaiset tekeleensä joutuvat mielestään väärinkohdelluksi tai voimakkaan arvostelun kohteeksi.
Tällä kertaa kunnostautuivat katoliset kristityt.
Tarina alkoi siitä, kun Floridassa asuva nuori opiskelija Webster Cook keksi ehtoollisella käydessään ottaa papin jo siunaaman, mutta syömättä jättämänsä ehtoollisleivän mukaansa kirkosta. Hän kuvitteli asiaa harmittomaksi ja esitteli öylättiä myös kavereilleen; omien sanojensa mukaan kertoakseen, mitä se katolisille merkitsi. No, oli syy mikä tahansa, asia päätyi tietysti myös kirkon tietoon, ja vaikka Webster palautti öylätin kirkkoon, katoliset kautta maailman olivat jo ehtineet kuulla asiasta, ja vihapostia alkoi sataa. Nuori opiskelija oli kuulemma syyllistynyt törkeään rikokseen (on puhuttu esim. kidnappauksesta) kuljeskelemalla palanen *jeesuksen ruumista* mukanaan.
http://www.wftv.com/news/16798008/detail.html
Seurauksena oli, että Webster on saanut tappouhkauksia, ja katolinen äärijärjestö Catholic League vaatii myös Websterin yliopistoa rankaisemaan tätä, ja tekemään hänestä varoittavan esimerkin. Todennäköisesti yliopisto ei tee asialle yhtään mitään, mutta jo tuon vaatiminen – tappouhkauksista puhumattakaan - osoittaa täydellistä suhteellisuuden- ja realiteettientajun puutetta. Keskiajalla nuo samat tyypit olisivat luultavasti polttaneet opiskelijaparan roviolla, ja tekisivät varmaan niin edelleenkin, jos asiat olisivat menneet viime vuosisadat kirkon piirustusten mukaan.
http://www.myfoxorlando.com/myfox/pages/Home/Detail;jsessionid=912931E6387D06E86603288C86CA66A1?contentId=6932236&version=2&locale=EN-US&layoutCode=TSTY&pageId=1.1.1&sflg=1
No joku teistä saattaisi kysyä, miten tämä liittyy evoluutio-kreationismi debattiin?
Mutkan kautta: PZ Myers, kuuluisan evoluutioaiheisen Pharyngula-blogin kirjoittaja ja Minnesotan yliopiston biologian dosentti, oli kuullut asiasta ja kirjoitti blogillaan puolustustaakseen Websteriä. Myers, aivan oikein, muistutti ettei keksin varastaminen ole kovinkaan kaksinen teko.
http://scienceblogs.com/pharyngula/2008/07/its_a_goddamned_cracker.php
Tästä tuo samainen Catholic League vasta saikin vettä myllyynsä ja käynnisti noitavainot myös Myersiä kohtaan, jonka yliopistolle on esitetty vaatimuksia mm. Myersin erottamiseksi. PZ Myers kertoo saaneensa myös 4 tappouhkausta.
http://scienceblogs.com/pharyngula/2008/07/fight_back_against_bill_donohu.php
Siinä sitä on jeesuspiparilla seuraamuksia kerrakseen. Jeesuspipari on yleensä pelkkää vehnäjauhoa ja vettä, tosin nykyisin on myös gluteenittomia jeesuspipareita.
Älkää kidnapatko jeesusta ehtoollisella
4
446
Vastaukset
- yksi asia
Katolilaisuudella ei ole *mitään* tekemistä kristinuskon tai kristillisyyden kanssa, ei sitten mitään. Älkää siis verrailko meitä, tosi kristittyjä heihin!
Mitäs te "tosikristityt" sitten syötte ehtoollisella: perunajauhoja, maissitärkkelystä, vehnäjauhoja vai jeesuksen ruumista? Mihin "tosikristitty" syyllistyy, jos lähtee öylätti povarissa ehtoolliselta, vai syyllistyykö mihinkään?
- ettei mitään tekemistä
Ei mitään tekemistä? Oletteko te tosikristityt siis ortodokseja? Tuskin ainakaan protestantteja, koska protestanttinen kirkkohan on katolisen perinteen jälkeläinen, tiettyjä osia katolisesta kristillisyydestä on vain karsittu pois. Ette oikeastaan voi olla ortodoksejakaan, koska ortodoksien kristillisyyskin on rakennettu samalle pohjalle kuin katolisten. Kyse on oikeastaan saman kirkon eri haaroista.
Ilmeisesti teillä on siis myös ihan erilainen pyhä kirja, jossa ei mainita mitään Jumalasta, Jeesuksesta, Mooseksesta, Joosefista, Daavidista, Jesajasta, Jobista tai apostoleista. Sen nimikään ei varmasti ole Raamattu. Te ette myöskään pidä Jeesusta Jumalan poikana, teillä ei ole pappi- tai piispajärjestelmää, ei kastetta eikä ehtoollista.
Te todelliset kristityt olette kovin outoa porukkaa. Missä te mahdatte piileskellä, kun teitä ei koskaan missään näe? - Apo-Calypso
Tehdäänpä selväksi *toinenkin* asia: Oletko koskaan kuullut virheellisestä argumentoinnista nimeltään "No True Scotsman"? Syyllistyit juuri *aidosti* tuohon... :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol4811765Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3781517Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641348Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H161325- 100915
- 51879
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran19876Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?65746Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15741Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka7732