ANGLIKAANIN PIISPAT

Mitä mieltä olette niistä? Yksi on homo ja kohta tulee ehkä nainenkin piispaksi? Yksi piispa lähtee katolilaiseen kirkkoon koska vastustaa naispappeutta ja ennen kaikkea naispiispuutta.

Mitenhän tämän piispan muut opilliset käsitykset hyväksyvät katolisen opin?

Onkohan Anglikaanien radikaalit tempaukset tuoneet luterilaisuuteen hapatetta? Esim. homopiispa...

Onko kirkkomme juridisesti hyväksynyt piispan viran naisillekin?
4189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat
  • Oletko miettinyt, mikä on hysteriasi todellinen syy?
    Oletko anglikaani? Jos et ole, keskustele elämästäsi jonkun kokeneen sielunhoitajan kanssa. Ehdit vielä nauttia elämästä ja kesästä.

    Äänestä

Miten ihmeessä olet huolestunut katolisuudesta, kun tämä on luterilainen palsta, eihän luterilaisuudessa ole mitään katolista. Luostarikutsumuksestaan luopunut Martin Luther pesi ja puhdisti kaiken katolisuuden pois, kuten varmasti tiedät.
Ja miksi olet huolissasi anglikaanien skandaaleista, sillä onhan Suomen luterilaisillakin ollut piispa, joka petti vaimoaan ja kehitteli itselleen avioliiton ulkopuolisen seksisuhteen luterilaisen papin kanssa. No hän joutui sitten eroamaan tehtävästään, vaikka olikin aina korostanut uskollisuutta ja perhearvoja kaikissa puheissaan.
Sitä paitsi ei piispoilla yleensä voi olla edes perhettä saati sitten puolisoa, piispathan elävät kaikissa kirkoissa selibaatissa. Mitä ihmeen piispoja nämä mainitsemasi ovat?

Äänestä
  • pappina esiintymisestä.
    Katolisessa kirkossa näet toimitaan niin kun Raamattu sanoo tässä asiassa.
    Moni haluaa toimia siten, kun Raamattu sanoo.
    Monikaan ei halua toimia Raamatun vastaisesti.

    Homous on kyllä outo juttu , sillä Raamatun mukaan se on Jumalalle iljetys ja homot on hyljätty himojensa pariin.

    Luterilainen kirkko on Lutheruksen työn jäljille perustunut, mutta nykyään sillä ei ole mitään tekemistä Lutheruksen kanssa , sillä Luther juuri kirkasti Raamatun merkitystä ja puhdistusta vääristä ihmisopeista joita kirkko nykyään tuputtaa vastoin Raamatun ohjeistusta.
    Ei ole siis luterilainen kirkko kaukana anglikaanisesta ajattelusta vaan mielestäni hyvinkin lähellä sitä.

    Kirkosta eroamiset kertonevat omaa totuuttaan vaikkakin ovat alkaneet ihmettelemään sitä, että ihmisiä eroaakin siksi, että eivät voi hyväksyä naista esittämässä pappia.
    Nainen ei voi olla pappi, koska se on määrätty miehen tehtäväksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uskovainen89 kirjoitti:

Mitä mieltä olette niistä? Yksi on homo ja kohta tulee ehkä nainenkin piispaksi? Yksi piispa lähtee katolilaiseen kirkkoon koska vastustaa naispappeutta ja ennen kaikkea naispiispuutta.

Mitenhän tämän piispan muut opilliset käsitykset hyväksyvät katolisen opin?

Onkohan Anglikaanien radikaalit tempaukset tuoneet luterilaisuuteen hapatetta? Esim. homopiispa...

Onko kirkkomme juridisesti hyväksynyt piispan viran naisillekin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu