Jouduin ottamaan jälkiehkäisypillerin maanantaina 9.6. viikonloppuisen vahingon jälkeen. Edelliset menkat oli juuri loppuneet 5.6. joten kaiken järjen mukaan en olisi kuitenkaan tullut raskaaksi mutta varmuudeksi hain jälkiehkäisyn apteekista.
Sain kaikki mahdolliset oireet tuosta pilleristä, vatsakipua, kuumetta jne. ja sitten viikonloppuna 14-15.6. tuli jotain epämääräistä vuotoa.
Sen jälkeen ei sitten menkkoja ole kuulunutkaan ja olen alkanut huolestua. Apteekin raskaustestin olen tehnyt jo kahdesti, miinusta molemmilla kerroilla.
Mikä ihme on, kierto on normaalisti todella säännöllinen. Onko kenelläkään muulla kierto seonnut pahasti tuosta jälkiehkäisypilleristä?
Sain kaikki mahdolliset oireet tuosta pilleristä, vatsakipua, kuumetta jne. ja sitten viikonloppuna 14-15.6. tuli jotain epämääräistä vuotoa.
Sen jälkeen ei sitten menkkoja ole kuulunutkaan ja olen alkanut huolestua. Apteekin raskaustestin olen tehnyt jo kahdesti, miinusta molemmilla kerroilla.
Mikä ihme on, kierto on normaalisti todella säännöllinen. Onko kenelläkään muulla kierto seonnut pahasti tuosta jälkiehkäisypilleristä?
Vastaukset 1
Vanhimmat
On täysin normaalia että seuraavat menkat tulee normaalia myöhemmin tai aikaisemmin jälkiehkäisypillerin ottamisen takia. Nehän on hirmuisia hormoonipommeja. Että ota ihan rennosti vaan, tuskin sä raskaana olet, eiköhän se ole tuon je-pilsun vaikutusta ja pian kroppasi varmaan toimii taas normaaliin tapaan, ja tärkeätähän siinä on että sä et stressaa liikaa, koska se voi viivästyttää menkkoja.