Korkeintaan

6000 vuotta!

Tutkijat: Marsissa vettä miljoonien vuosien ajan
16.7.2008 16:41

Marsin pinnalla oli vettä jopa miljoonien vuosien ajan, arvelevat amerikkalaistutkijat. Heidän mukaansa punainen planeetta oli pitkään jopa varsin suotuisa paikka elämän syntyä ajatellen.

Yhdysvaltalaisen Brownin yliopiston tutkijaryhmä perustaa väitteensä Mars Reconnaissance Orbiter -luotaimen lähettämiin tietoihin. Luotain havaitsi joka puolella Marsia verkkosilikaateiksi kutsuttuja savimineraaleja, jotka paljastavat, jos kiviaines on ollut tekemisissä veden kanssa.

Tällä perusteella tutkijat arvioivat, että Marsin pinnalla on ollut vettä noin 4,6-3,8 miljardia vuotta sitten. Löydöt vihjaavat myös, että vettä on esiintynyt jopa kilometrien syvyydessä ja että planeetan lämpötilakin on ollut sopiva elämän synnylle.

- Mars ei ollut nykyinen kiehuva pata vaan suopea ja vesipitoinen pitkän aikaa, kertoo tutkimusryhmän vetäjä, professori John Mustard.

Toistaiseksi ei tiedetä, mitä Marsin merille tapahtui. Todennäköisenä pidetään, että planeetan ilmakehä oheni ja vesi karkasi höyrynä avaruuteen.

Mustardin ryhmän tutkimus on julkaistu Nature-lehdessä.

STT

4

344

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mokasiko kääntäjä

      "Mars ei ollut nykyinen kiehuva pata"

      En tiedä mikä on jenkkien määritelmä kiehuville padoille, mutta viimeksi kun tarkistin, Marsin lämpötila pysyy tasaisesti alle nollan. Okei, tarpeeksi alhaisessa ilmanpaineessa veden kiehumispiste alenee... mutta kun Marsissa ei ole tarpeeksi lämmintä sille sulalle vedelle. Jää ei kiehu.

      Tuntuu siltä kuin jotain olennaista olisi jäänyt pois, tai sitten käännöksessä on vikaa tai... sitten professori Mustard päästi oudon aivopierun.

      Saapas muuten nähdä alkaako Outsider nyt puhua Titanin öljyn lisäksi kiehuvasta Marsista...

      • Apo-Calypso

        "...mutta kun Marsissa ei ole tarpeeksi lämmintä sille sulalle vedelle. Jää ei kiehu. "

        Pari pointtia: Marsissa on voinut olla nestemäistä vettä ja paksumpi ilmakehä. Marsin vetovoima on kuitenkin niin pieni, että ilmakehä on vähitellen haihtunut avaruuteen samoin suurin osa vedestä.

        Toinen pointti: Jää ei kiehu, mutta *sublimoituu* suoraan kiinteästä kaasuksi, myös hyvin alhaisissa lämpötiloissa.


      • edellisen paluu
        Apo-Calypso kirjoitti:

        "...mutta kun Marsissa ei ole tarpeeksi lämmintä sille sulalle vedelle. Jää ei kiehu. "

        Pari pointtia: Marsissa on voinut olla nestemäistä vettä ja paksumpi ilmakehä. Marsin vetovoima on kuitenkin niin pieni, että ilmakehä on vähitellen haihtunut avaruuteen samoin suurin osa vedestä.

        Toinen pointti: Jää ei kiehu, mutta *sublimoituu* suoraan kiinteästä kaasuksi, myös hyvin alhaisissa lämpötiloissa.

        Ei tässä nyt ole kyse mistään muusta kuin faktojen (huonosta) esittämisestä. Mustardin lause käsittelee Marsia nyt, ei sinä aikana kun sillä oli kaasukehä ja lämpimämpi ilmasto. Aioin alun perin mainita sublimoitumisesta, mutta tämän palstan lukijoiden tietotason tuntien päätin välttää liian vaikeaa sanastoa ja tiivistin asian siihen, ettei jää kiehu, sillä kyseessä on kaksi erilaista ilmiötä. Kiehumista tapahtuu ainoastaan nesteissä, ei kiinteissä aineissa.

        Eli pointti ei muutu miksikään. Mars ei ole kiehuva kattila, joten joku on nyt aivan yksinkertaisesti mokannut. Tämä on valitettavaa, koska juuri tällaisiin näennäisen viattomiin erheisiin kreationistit kärkkäästi tarttuvat. Tutkijoiden ja tiedetoimittajien olisi aika tiedostaa, että maailmassa on vaikutusvaltaisia voimia, jotka pyrkivät tiedeuutisten tietoisen pahantahtoiseen vääristelyyn.


    • Eli siis miksi marssista katosi vesi ja tiheä kaasukehä? Onko marssilla suojaavaa magnetosfääriä, samntyyppistä kuin maalla? Onko mars geologisesti aktiivinen? Onko marssilla sula ydin?

      Mualaisjärellä ajateltu tapahtumaketju: Syystä tai toisesta marssin ydin jäähtyi, ja samalla mars menetti auringolta suojaavan magneettikentän, jolloin auringosta lähtöisinoleva säteily rikkoi yhdisteiden, kuten hapettuneen vedyn, takaisin alkuaineiksi, ja keveimmät alkuaineet katosivat avaruuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      142
      2633
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      360
      1967
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1687
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      32
      1546
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1360
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1203
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      927
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      918
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      772
    Aihe