Mikä toi risti on?
Jeesuksen aikana ei ollut tietoa rististä.
300v jkr kirkkollis kokous päätti kolminaisuus opista.
Eli Jeesus kuoli paaluun.
Jeesuksen aikana ei ollut tietoa rististä.
300v jkr kirkkollis kokous päätti kolminaisuus opista.
Eli Jeesus kuoli paaluun.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Unohdit, että Jessuli on keksitty satuolento. Jos tajuaisit sen, ei tarvitsisi pohtia moisia epäolennaisuuksia.
Ristihän on symböölinä ikivanha.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Risti
ollenkaan.
>>>Mikä toi risti on?
Jeesuksen aikana ei ollut tietoa rististä.
300v jkr kirkkollis kokous päätti kolminaisuus opista.
Eli Jeesus kuoli paaluun.
ei vaikuta lopputulokseen se, missä Jeesus kuoli. Lunastus on tosiasia, olipa teloitustapa paalu, tai risti.
Paalua, jonka päässä oli poikkipuu käytettiin siihen aikaan teloituksvälineenä. Oli siellä poikkipuun päällä senverran pystypaalua jäljellä, että voitiin kiinittää siihen ristiinnaulitsemisen syy. Eli siitä voimme päätellä, että risti oli todennäköisempi vaihtoehto, kuin pelkkä pystypaalu.
-Sillä kuolin tavalla ei ole suurta merkitystä. Hiukan todisteita Raamatun pohjalta, kumpaan todennäköisesti ripustettiin. KR-92 kertookin itse yhden toimintamallin johon Jeesuskin rinnastetaan.
(KR-92) 5.Moos.21:22 "Jos joku rikoksesta kuolemaan tuomittu surmataan ja hänen ruumiinsa ripustetaan paaluun,
23 ruumista ei saa jättää siihen yöksi, vaan se on haudattava vielä samana päivänä, sillä puuhun ripustettu on Jumalan kiroama. Älkää saastuttako maata, jonka Herra, teidän Jumalanne, antaa teille omaksi.
Vastaavasti (KR-92) Gal. 3:13
13 Kristus on lunastanut meidät vapaiksi lain kirouksesta tulemalla itse kirotuksi meidän sijastamme, niin kuin on kirjoitettu: "Kirottu on jokainen, joka on ripustettu paaluun."
Mooseksen ajoista Golgatan tapahtumaan on aikaa.
Vallanpitäjinä ovat Roomalaiset.
Senaikainen teloitustapa oli ristiinnaulita.
Uudesta testamentista löytyy maininta ristiinnaulitsemisesta monia monia kertoja.
Jopa silminnnäkijöiden ( Esim Johannes ) mukaan.
Tosin on todellakin toissijaista minkämuotoinen
ristinpuu oli.
Meidän syntisten ihmisten kannalta on merkitystä
vain sillä, että Herra Jeesus sovitti meidän
kaikkien synnit Golgatalla.
Mikä ilo ! Jeesus elää !
Eli sitä Jeesuksen jumaluuttahan ei siellä kyseisessä kokouksessa keksitty, vaan koska alkoi olemaan niin paljon "harhaoppeja" (suurin varmaan areiolaisuus, joka väitti, että koska Jeesus on luotu, ei Hän voi olla samanarvoinen kuin Isä), niin päätettiin lyödä lukkoon asiat, miten ne todella ovat, jotta harhaopit eivät menisi ihmisille niin helposti läpi.
Eli Jeesus ei saanut jumaluttaan kun tuo kokous lyötiin päätökseen, vaan siellä ne opit tehtiin nyt kaikille selviksi, koska oli niin paljon läpiä päähänsä puhujia.
Ja se on yksi sama onko oikea nimi Jehova vai Jumala vai kuoliko paalulle vai ristille. Minkä ihmeen tähden koet asian niin ylitsepääsemättömän tärkeäksi, että jopa tuomitset (joka on epäraamatullista) ihmisen, joka ei hyväksy, että Jeesus kuoli paalussa?? Järjetöntä, ajattele nyt: Kunnon ihminen, hyvä elämä takana päin ja uskonasiat kutakuinkin kunnossa, mutta tämä yksi juttu, risti, pelkän sen takia, että hän uskoo Jeesuksen kuolleen ristillä, eikä paalulla, tuomitset hänet helvettiin (muista, että ne alennetaan, jotka itsensä korottaa, ei oo mikään leikin asia). Tai anteeksi jos olen väärässä, en tiedä montako virheoppia sallitte että ihminen voi pelastua. Mutta otetaan vaikka esimerkki, että tämä samainen mies uskoo samoihin oppeihin kuin te, mutta koska hänen nimensä ei ole Jehovan todistajien kirjoissa, hän tuhoutuu palasiksi. Just joo...
>>>tuomitset hänet helvettiin
vanhoja ristejä.
Et se siitä.
Ja tarkemmin: monta tonnia varmasti aitoja Jessulin ristinkappaleita turisteille.
Et se siitä.
Mitäs hölynpölyä sinä latelet täällä? Tietenkin Jeesus Kristus on elänyt ja kuollut meidän kaikkien syntien tähden ristinpuulla. Meidän kristtiyjen uskontunnustuksessakin sanotaan: '... ristiinnaulittiin, kuoli ja haudattiin... astui ylös taivaaseen.' Luehan Lutherin Katekismus vaikka netistä googlettamalla tai kirjastosta lainaamalla.
Mitäs hölynpölyä sinä latelet täällä?
>>>>>>>>>>>>Tosiasioita, en mitään usko-hämäystä.
Tietenkin Jeesus Kristus on elänyt ja kuollut meidän kaikkien syntien tähden ristinpuulla.
>>>>>>>>>>>>>>>Höpöpöpölö. Jessuli on ihan keksitty satuhahmo satuun nimeltä kristinusko.
Meidän kristtiyjen uskontunnustuksessakin sanotaan: '... ristiinnaulittiin, kuoli ja haudattiin... astui ylös taivaaseen.' Luehan Lutherin Katekismus vaikka netistä googlettamalla tai kirjastosta lainaamalla.
>>>>>>>>>>>Niinhän tuo löpinä menee. Tiedetään.
Kun tunnut tietävän tuosta uskishutusta paljonkin, niin voisitko selittää: miksiköhön satuolento Jeesus-setä valehteli paluustaan Raamatussa? Hän sanoi selvästi palaavansa senaikuisen sukupolven aikana.