Minulla on jatkuva elohiiri olkapäässä. Se kestää tunteja kerrallaan ja tulee jonkun ajan päästä taas uudelleen. Mikä sen aiheuttaa ja miten sen saa loppumaan? todella inhottava tunne.
elohiiri
mitenpois
59396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
oho, kirjoitin ihan omiani. Siis ei olkapäässä, vaan hauislihaksessa.
osti magnesiumtabletteja ja samanlainen vaiva poistui.
kramppi kuten suonenvetokin, joten kannattaa googletella suonenvedon hoitokonsteja. Magnesiumista ja venyttelystä olen kuullut elohiiren hoidossa.
Tästä aiheesta on aika paljon internetissä.
Mutta kun sinulla on juuri ( yleensä erittäin käytetyssä lihasryhmässä) hauislihaksessa jotain nykinää, syy todennäköisesti on jokin lihasrasitus, trauman jälkitila vanhemmalta ajalta, lihaksen jokin liian pitkä hapettomuusvaihe, josta jokin lihaskimmpu sitten on epäkunnossa ja nykii. Ne ovat huonoja paranemaan.
EMG tutkimus voi tarkentaa, missä on vaurio ja myodegeneraatiokohta. Jos on vielä kipua tai arkuutta tai kovaa juostetta, voi olla kalkkiakin lihaksessa.
Joskus B12 puute tai malabsorptio tai diabetes voi tehdä herkemmäksei lihasvauriolle.
Esim. voisi syödä maksaa kerran kuussa: sillä lataa B12 varastonsa.
Verensokerinsa voi tarkistaa.
Jos tapaa raahata kaikki raskaat juuri sillä kädellä, voi tasoittaa kantotaakkoja ja lepuuttaa kättä, käyttää ostoskärryä jne.
Jos tapaa nukkua juuri sen käden päällä, voi kiinnittää huomiota siihenkin asiaan.
B- kombin forte vitamiineja kannattaa ottaa pieni kuuri. Niistä voi olla hyötyä. Niitä saa ilman reseptiä ( B1, B2, pantoteenihappo, niasiini, B5 ja B12).
Käden rentouttaminen ja lihaksien verenkierron pitäminen hyvänä nyt on ensisijaisen tärkeä.
Tämä vain yleistä, tuollainen elohiiri on aika tavallista. Harvemmin vakavaa. Nykinällä ilmeisesti lihas voi saada jotain etua aikaan ja aikansa nyittyään rauhoittuu, esim lihas voi pumpata turvotusta ja tehdä paikallista kompromissia aineenvaihduntaan ja tasoittaa joitain kertymiä välittäjäaineissa.
NEUROLOGI olisi se erikoislääkäri, jolta saisi tarkemmat neuvot .
mulla on sama juttu, ihme sykkimistä hauiksessa :(