http://www.iltalehti.fi/uutiset/200807207976965_uu.shtml
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1559301
Tällähän on mukava aloittaa sunnuntai päivä :(
On tää julmaa. >
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1559301
Tällähän on mukava aloittaa sunnuntai päivä :(
On tää julmaa. >
Vastaukset 39
Vanhimmat
Järkyttävä tapaus. Toivottavasti poliisi kolhii kunnolla tekijää pidätyksen yhteydessä. Uhri ei ehkä ollut kuitenkaan satunnaisesti valittu.
EI SAA SYYLLISTÄÄ TEKIJÄÄ! Vika on yhteiskunnassa ja tämä oli poloisen puukottajan HÄTÄHUUTO!! Heti on saatava tekijälle kriisiapua ja tukiaisia! Ja jos oli maahanmuuttaja, niin pitää painaa asia villaisella ja ymmärtää KULTTUURIA!!
Heikot sortuu. Joskus vaan joku kuolee. Ei voi mitään eikä se saa häiritä talouselämää.
Nytkin ihmiset voivottelee eikä tee meille rahaa.
itselle tulee lähinnä mieleen käydä valistamassa tämän meidän hienon kansallis-urheilulajin esittelyä kyseiselle pipi-päälle..
avohoitopotilaat juoksee kaduilla ja poliitikot vain nostavat palkkojansa ja istuvat tälläkin hetkellä kesämökillä saunan terassilla.. hyvä suomi :)
Et sitten tiedä, että liikunta ja juokseminen ovat keinoja pitää mielenterveyttä yllä? Mieluummin avohoitopotilaat lenkille kuin terassille kaljaa kittaamaan.
Kannattaisi sinunkin kokeilla juoksemista, oppisit olemaan syyttelemättä suurta ryhmää ihmisiä yhden tekemisistä.
Onko sinulla todisteita että puukottaja oli ns. avohoitopotilas? Olisiko sinun olosi parempi, jos kaikki ns. avohoitopotilaat suljettaisiin sairaaloihin? Siinä voisi moni sinunkin läheisesi päätyä suljettuihin tiloihin.
Olen varma, ettet sadan ihmisen tunnistusjonosta erottaisi kaikkia yleistämiäsi avohoitopotilaita. Sairaudet eivät aina näy ulospäin, se sinun on kokemuksen kautta opittava. "Luotettavin" voikin olla petollisin ja "terveyden perikuva" voikin olla jotain aivan muuta.
Toivottavasti kasvat henkisesti aikuiseksi ennenkuin vaikeudet osuvat omalle kohdallesi. Tuolla asenteella et kestäisi todellisia ongelmia, syyttelisit vain muita.
vanheneminen on väistämätöntä, aikuistuminen vapaaehtoista..
eikä nivelet kestä juoksemista.. fysiikka pettää, saanko liikkua muilla tavoin ?
They see me rollin
They hatin
PaTROLLing they tryin to catch me ridin dirty
Tryin to catch me ridin dirty
Tryin to catch me ridin dirty
Tryin to catch me ridin dirty
Koska kaiketi tekijä on jalkaisin liikkunut, on varmaankin Savio-Kannisto-Kerava -akselilta joten pistäkääs sen alueen kundit rinkiä pystyyn että saadaan moinen potilas kiinni. Joko on avohoitopotilas tai sitten aineissa toikkaroiva.
Karmea kokemus myös sen talon asukkaille, jotka eivät pystyneet auttamaan enää tyttöä vaan näkivät tapahtuman.
Todella järkyttävää. Osanottoni tytön vanhemmille ja läheisille. Kuitenkin tyttö oli terveet elämäntavat omaava kaiketi, kun lauantai-iltana oli korista heittelemässä eikä kaljottelemassa tai siideriä lipittämässä kuten moni ikäisensä.
Osanottoni uhrin omaisille.Kauhea tapaus ja osoittaa,miten turvaton on maastamme nyt tullut.Väkivalta lisääntyy.
Toivottavasti tekijä saadaan pian kiinni.Oli sitten mamu tai ei.Tosin tällaiset pitäisi lähettää lusimaan Venäjälle.Siellä ei vankeja hyysätä.Jos tekijä vielä joku mamudi al-hassan,niin kukkahattutädithän on sitä kilvan pelastamassa.Totta ikävä kyllä.
Ex-saviolaisena sanon vaan,että helvetin rotta,minkä meni tekemään.Paikkakunnalla pitkään asuneena kohdistaisin huomion paikkakunnalle äskettäin muuttaneisiin.Silloin kun meikä siellä asui,niin ainut,joka saattoi syyllistyä väkivallan tekoihin oli muuan Koivikossa vaikuttanut juovuspäissään pahapäiseksikin mainittu miekkonen.Sittemmin siltäkin jätkältä on lähtenyt terä pois..
Helvetti että taas on tälläinen järkyttävä tapaus. Tulee valitettavasti mieleen ne muutaman vuoden takaiset teinien tekemät surmat Keravalla. Toivottavasti nyt edes joku olisi nähnyt ketä Saviolla on tapahtuma-aikana pyörinyt tai muuten tunnistaisi kuka tekijä voisi olla.
lihallisia iloja kun piti puukolla puhua.. saunan takana ois tilaa tällaisille tyypeille..
SAIRASTA MOINEN JÄRKYTTÄVÄÄ ETTÄ KAVERI TEKI TEON OLI VARMASTI VINTTI PIMEÄNÄ < LÄÄKKEISTÄ JA ALKOHOLISTA
suomalainen
Oli ihan suomalainen tyttö.
Irc-galleriassa on muistosivut.
Voisitko laittaa linkin?
Savion koululle järjestetty kriisikeskus nuorille.
Ohi ajaessa sinne meni monta autoa ja nuoria parveili pitkin Saviota.
Toivottavasti tekijä jää kiinni. Ainakin tän hetkisten lehtitietojen mukaan 1 on taas kiinni otettuna.
Ja surmaväline löydetty.
Todisteet toivottavasti löytyy siitä...sormenjäljet!
http://irc-galleria.net/channel.php?channel_id=2840171
yhteisö
http://irc-galleria.net/archive.php?nick=verahomo&album_id=2455642
uhri
toivottavasti kusipää saadaan kiinni ja tulee kunnon rangaistus(mitä tuskin tulee, prkl) !
..niin tääkin tekijä kaiketi olisi jo kiinni.
Olen aina ollut sormejälkirekisterin kannalla, vaikka moni on sitä
mieltä että vain oikeusvaltioissa niitä pidetään, mutta usein saataisiin nopeasti kiinni tekijöitä sen perusteella.
Toivon myös, että tekijä saataisiin pikaisesti kiinni ja uskon että näin käy.
nelosen uutisten mukaan !
oli kuulemma mielenvikainen, eikä aiempaa rikostaustaa
Niin että heti oltiin sitten ehdottelemassa näitä "mamuja". Vituttaako kun syytä ei voikaan etsiä tällä kertaa muunmaalaisista, vaan se löytyy tästä paska maasta, kilpailuyhteiskunnasta ja sen oikeistohallituksesta, joka säästää joka paikassa? Kaikenlaiset hullut riehuu vapaana kaduilla, vaikka pitäisi olla hoidossa kuten tuon kyseessä olevan kusipäänkin.
"oikeistohallituksesta, joka säästää joka paikassa?"
Suomi pilattiin vasemmistolaisten toimesta jo ajat sitten...esim juurikin kriminaaleja paapomalla.
Silminnäkijöiden mukaan 30-40v mies ja osottautui v 1989 syntyneeksi. Ikäistään vanhemman näköinen siis.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200807217980404_uu.shtml
tekijästäkin jotain infoa ne ketkä tietävät, onhan jonkun kaveripiiristä nyt kadonnut yksi 18-v vässykkä.
monelle syötetään, aina joku niistä sekoaa. Kun kerrotaan että on mielenterveysongelmia ollut, tuonikäisellä on vanhemmat tai koulu laittaneet niitä syömään. Tuskin on oma valinta ollut. Syyllisiä kannattaisi etsiä niistä syöttäjistä eikä tekijästä joka ei lääkkeiden takia ole ollut enää järjissään. Esim. jos ei viihdy koulussa, alkavat syöttään lääkkeitä - joiden takia ei pysty edes koulua käymään. Muutamalle tuttavalle on niin käynyt.
Tai sitten yhtä hyvin tapaukseen on voinut vaikuttaa lääkityksen puuttuminen tai laiminlyönti tai mikä vaan. Sinänsä aivan sama - tekijä on vastuussa kuten pitääkin.
Yleisesti lääkkeillä yritetään auttaa, eikä päin vastoin. Eipä nyt kuvitella ihan hassuja.
Kyllä lääkkeitä nimenomaan määrätään auttamis tarkoituksissa. Onko kellään edes tietoa söikö paskakasa edes mitään lääkkeitä tai oliko hänelle edes mitään määrätty. Eihän Pasanen syönyt lääkkeitä ampui neljä, Ei valjakkala syönyt lääkkeitä tappoi kolme, Muranen kolme... Mutta olikohan pitänyt syödä...
Kemianteollisuus valmistaa ja masiivisesti markkinoi lääkäreille erilaisia kemikaaleja, joiden vaikutuksia ei pohjimmiltaan täysin tunneta vaikka ne on ihmiskokeissa hyväksytty markkinoille.
Kun kemikaalia määrätään potilaalle sen annostus jää usein farmacia fennican ohjeiden mukaan kokeilunvaraiseksi eli kokeillaan eri suuruisia annoksia ja jäädään katsomaan mitä tapahtuu.
Oisko nytten sitten tapahtunut???
Kova tuntuu olevan ainakin joillakin tuo lääkepelko. Tosiasia kuitenkin on, että niistä on keskimäärin enemmän hyötyä kuin haittaa.
ja siinä tulos.
Sinänsä mielenterveysongelmat/hoidot ovat Suomessa täysin hunningolla.
Asia jää vanhempien vastuulle , yhteiskuntaa ei kiinnosta muu kuin raha.
Me olemme yhteiskunta.
Tämä puukottaja pitäisi tappaa. Hyvin yksinkertainen tuomio. Ei varmaan tule paljon vankilassakaan ymmärrystä muilta vangeilta.
Eikö silloin ole myös mielisairaalan lääkärit osasyyllisiä, koska ovat päästäneet sekaisin olevan vapaalle.
On todistettu, että missä on kuolemanrangaistuksia, siellä on myös enemmän ja raaempia rikollisia.
Jos tuomiot ovat kovia ja rangaistukset epäimhimillisä tulee vangeista psykopaattitappajia.
Tietysti rangaistus on annettava, sitä en kiellä.
Mutta en haluaisi että vapautuvat vangit olisivat epäimhimillisen rangaistuksen vuoksi katkeria ulospääsessään.
"On todistettu, että missä on kuolemanrangaistuksia, siellä on myös enemmän ja raaempia rikollisia."
Siis missä on todistettu? Löytyiskö mitään linkkiä tuohon tutkimukseen?
Kertokaapa nyt minkälainen koti ja vanhemmat tällä tyypilllä on, tunnette varmaankin hänet
siellä Saviolla.
onko murhaajalla kuvia netiss?
Tumiota vaativalle.
Kun tapat toisen olet yhtä paha.
www.amnesty.fi
Jokohan olis päättäjien ym vaikuttajien aika herätä!! Tämä holhoaminen ja jatkuva hintojen nosto ajaa vielä paljon muitakin ihmisiä epätoivon valtaan ja luulen että paljon pahempaa on vielä luvassa.
"Jokohan olis päättäjien ym vaikuttajien aika herätä!! Tämä holhoaminen ja jatkuva hintojen nosto ajaa vielä paljon muitakin ihmisiä epätoivon valtaan ja luulen että paljon pahempaa on vielä luvassa."
Hintojen nosto ja puukotukset? mitä helvetin yhteistä niillä on? Jos inflaatio ja hinnat olisi pienempiä olisi tämä sekopää sitten terve? Voi v*ttu teidän aivoituksia.
EI MUUTA, KUIN HENKI POIS PUUKOTTAJALTA. EI TUOMMOISTEN TARVITSE ELÄÄ.