Surmakentän rakenne

Olen pelannut useammilla kentillä, joissa verkkoaita ympärillä ja kaikissa niissä on ollut vain yksi sisään-/ulostuloaukko.
Olen pitänyt niitä aina vaarallisina surmanloukkuina pakenemismahdollisuuden puutteen takia.
Nelosen videoista en saanut selvää oliko tämäkin em. tyyppinen kenttä.

http://www.nelonen.fi/uutiset/uutinen.asp?cat=1&d=37157
3259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ja sitä pelaavat ovat usein tummia.

Äänestä

Jonkun lehtikuvan perusteella kyseessä oli juuri sellainen. Nämä ovat valitettavasti yleistyneet viime vuosina.

Ei kannata päästää lapsiaan sellaisiin ilman valvontaa. Vaikkei joutuisi puukotetuksi, joutuu hakatuksi kun jengi tunkee portista sisään, ja pakoon et pääse. Pahoinpitelyissäkin lähtee aina välillä ihmisiltä henki. Aivovaurioista jne. puhumattakaan.

Äänestä
  • suht helppo ja halpa korjata siten, että päätyihin ja molemmille sivuille rakennettaisiin verkkoon kevytrakenteinen ovi taikka kulmamallinen (hankala selittää) avoaukko.

    Häkit ovat käytännöllisiä. Turvallisiakin, kun pelivälineitä ei lentele ajoteille lapsi perässä jne. eikä niitä tarvitse purkaa vaan niitä on pikkaisen modifioitava.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaarallinen? kirjoitti:

Olen pelannut useammilla kentillä, joissa verkkoaita ympärillä ja kaikissa niissä on ollut vain yksi sisään-/ulostuloaukko.
Olen pitänyt niitä aina vaarallisina surmanloukkuina pakenemismahdollisuuden puutteen takia.
Nelosen videoista en saanut selvää oliko tämäkin em. tyyppinen kenttä.

http://www.nelonen.fi/uutiset/uutinen.asp?cat=1&d=37157

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu