Vl:t ovat kritisoineet helluntailaisia muun muassa uudestikastamisesta. Mutta mitä, jos helluntailainen, joka on saanut vain helluntailaisen kasteen, katuu entistä uskoaan ja liittyy vl:iin? Kastetaanko hänet uudestaan? Jos kastetaan, niin vl:tkin ovat uudestikastava liike. Jos ei, vl:t hyväksyvät kasteen, joka ei heidän mielestään ole oikea kristillinen kaste, sillä vl:thän eivät tunnetusti pidä hellareita oikeina uudestisyntyneinä uskovaisina.
Mitä jos helluntailainen kääntyy lestadiolaiseksi? - kastetaanko uudestaan?
9
981
Vastaukset
- meillä Suomessa
mikään kirkkokunta eli he eivät minun tietääkseni kasta itse ketään. Lestadiolaisuus on seuroissa käymistä ym, mutta sakramentit he saavat evlut kirkolta.
Oikea osoite tiedustella kasteen pätevyyttä on siis evlut seurakunta eikä vanhoillislestadiolaiset.Tuo on kieltämättä totta, mutta mietin tässä, vaativatko vl-johtajat kuvaamanilaista ihmistä ottamaan luterilaisen aikuiskasteen. Eiväthän vl:t pidä normaalia luterilaista uskoakaan pelastavana, mutta hyväksyvät luterilaisen kasteen, mutta mitähän vl-liikkeen piirissä ajatellaan helluntailaisesta aikuiskasteesta?
- ?????
Teikonen kirjoitti:
Tuo on kieltämättä totta, mutta mietin tässä, vaativatko vl-johtajat kuvaamanilaista ihmistä ottamaan luterilaisen aikuiskasteen. Eiväthän vl:t pidä normaalia luterilaista uskoakaan pelastavana, mutta hyväksyvät luterilaisen kasteen, mutta mitähän vl-liikkeen piirissä ajatellaan helluntailaisesta aikuiskasteesta?
Palataan sitten asiaan. Sen verran voin mainita ettei ihmistä kasteta kristillisessä Kasteessa mihinkään laisuuteen, vaan Jeesukseen Kristukseen.
Kaste on vain YKSI. Joka kastaa itsensä toiseen kertaan, tekee raskaan synnin Kristusta vastaan joka on Kasteen Herra - ja itse Kaste.
Jos helluntailainen on kastettu Isän Poja ja Pyhän Hengen nimeen, se pätee kirkossa ja lestadiolaisuudessa.
- Impossible.
Tietääkseni häntä ei kastettu uudelleen, eikä hänen tarvinnut televisiostaankaan luopua.
Hän oli jonkin aikaa vl. Lähti pois, mutta en tiedä mikä nyt on.
Oma vaikutelmani asiasta oli, etteivät lestadiolaiset häntä todesta ottaneet, vaan pitivät "laisenaan".Devoit kirjoitti:
Tietääkseni häntä ei kastettu uudelleen, eikä hänen tarvinnut televisiostaankaan luopua.
Hän oli jonkin aikaa vl. Lähti pois, mutta en tiedä mikä nyt on.
Oma vaikutelmani asiasta oli, etteivät lestadiolaiset häntä todesta ottaneet, vaan pitivät "laisenaan".Just. Ja tämä lämmin ja ystävällinen vastaanotto ja asennoituminen tähän ihmiseen varmasti helpotti hänen oloaan siellä? Todellista lähimmäisen rakkautta...
Kuulostatte kuin joltain Jehovan todistajilta, pidätte itteään niin parempina.
Enkä nyt syyttänyt sinua, Devoit.- ?????
Mikä sinulle antaa oikeuden nimitella ja halveksia ihmistä?
Kyllä sekin mahdollista on, että entisestä helluntailaisesta tulee lestadiolainen. Monesti on käynyt toisinkin päin, lestadiolaisesta on tullut helluntailainen.
Pääasia ei olekaan se että ihminen on jokin tietty -lainen, vaan se että hän uskoo Kristuksen sovintokuoleman ja sovintoveren tähden syntinsä anteeksi, siis syntyy Hengestä uskon kautta Jumalan lapseksi ja taivaan perilliseksi.
Jeesusta on kyllä yritetty maailman sivu jakaa eri lohkojen ja lahkojen omaisuudeksi, mutta se ei onnistu. Jeesus Kristus on portti, ja hän on tie iankaikkiseen elämään, valehdelkoot saatana mitä hyvänsä.
Perustakoot ihmiset kuinka paljon hyvänsä toinen toistaa ylpeämpiä ja omahyväisempiä virheettömien ihmisten valiojoukkoja, niin Jeesus on tullut nimenomaan syntisiä pelastamaan.
Jos sinä olet syntinen, ja haluat päästä taivaaseen, niin tervetuloa Jumalan lasten joukkoon. - Kempelainen
????? kirjoitti:
Mikä sinulle antaa oikeuden nimitella ja halveksia ihmistä?
Kyllä sekin mahdollista on, että entisestä helluntailaisesta tulee lestadiolainen. Monesti on käynyt toisinkin päin, lestadiolaisesta on tullut helluntailainen.
Pääasia ei olekaan se että ihminen on jokin tietty -lainen, vaan se että hän uskoo Kristuksen sovintokuoleman ja sovintoveren tähden syntinsä anteeksi, siis syntyy Hengestä uskon kautta Jumalan lapseksi ja taivaan perilliseksi.
Jeesusta on kyllä yritetty maailman sivu jakaa eri lohkojen ja lahkojen omaisuudeksi, mutta se ei onnistu. Jeesus Kristus on portti, ja hän on tie iankaikkiseen elämään, valehdelkoot saatana mitä hyvänsä.
Perustakoot ihmiset kuinka paljon hyvänsä toinen toistaa ylpeämpiä ja omahyväisempiä virheettömien ihmisten valiojoukkoja, niin Jeesus on tullut nimenomaan syntisiä pelastamaan.
Jos sinä olet syntinen, ja haluat päästä taivaaseen, niin tervetuloa Jumalan lasten joukkoon.”” Kristuksen sovintokuoleman ja sovintoveren tähden syntinsä anteeksi, siis syntyy Hengestä uskon kautta Jumalan lapseksi ja taivaan perilliseksi. ** Ihminen on aina perillinen, ilman ”laista…” Jeesuksen sovitus kuolema ei pelasta, vaan usko Jeesukseen Kristukseen, joka ja lunasti meidät kokonaisuudessaan. Miten oli Ristin ryöväri, siinä ei mitään syntejä annettu anteeksi, VAAN HÄN TODITI SUULLAAN JEEUSEN HERRAKSI. Tämä syntien anteeksi uskominen on van sellaista oman kelkan keventämiltä ja mantraa.
Jeesusta on kyllä yritetty maailman sivu jakaa eri lohkojen ja lahkojen omaisuudeksi, mutta se ei onnistu. Jeesus Kristus on portti, ja hän on tie iankaikkiseen elämään, valehdelkoot saatana mitä hyvänsä. ** Juuri näin.
Perustakoot ihmiset kuinka paljon hyvänsä toinen toistaa ylpeämpiä ja omahyväisempiä virheettömien ihmisten valiojoukkoja, niin Jeesus on tullut nimenomaan syntisiä pelastamaan. ** Täsmälleen, Jeesus ei halunnut koskaan perustaa ”puoluetta” oman hyvän asinansa ympärille, ainoastaan TÄLLÄ KALLIOLLE MINÄ RAKENNAN SEURAKUNTANI, siis vain yhden, Kirtus seurakunnan varaan Jeesus sen teki. - ?????
Kempelainen kirjoitti:
”” Kristuksen sovintokuoleman ja sovintoveren tähden syntinsä anteeksi, siis syntyy Hengestä uskon kautta Jumalan lapseksi ja taivaan perilliseksi. ** Ihminen on aina perillinen, ilman ”laista…” Jeesuksen sovitus kuolema ei pelasta, vaan usko Jeesukseen Kristukseen, joka ja lunasti meidät kokonaisuudessaan. Miten oli Ristin ryöväri, siinä ei mitään syntejä annettu anteeksi, VAAN HÄN TODITI SUULLAAN JEEUSEN HERRAKSI. Tämä syntien anteeksi uskominen on van sellaista oman kelkan keventämiltä ja mantraa.
Jeesusta on kyllä yritetty maailman sivu jakaa eri lohkojen ja lahkojen omaisuudeksi, mutta se ei onnistu. Jeesus Kristus on portti, ja hän on tie iankaikkiseen elämään, valehdelkoot saatana mitä hyvänsä. ** Juuri näin.
Perustakoot ihmiset kuinka paljon hyvänsä toinen toistaa ylpeämpiä ja omahyväisempiä virheettömien ihmisten valiojoukkoja, niin Jeesus on tullut nimenomaan syntisiä pelastamaan. ** Täsmälleen, Jeesus ei halunnut koskaan perustaa ”puoluetta” oman hyvän asinansa ympärille, ainoastaan TÄLLÄ KALLIOLLE MINÄ RAKENNAN SEURAKUNTANI, siis vain yhden, Kirtus seurakunnan varaan Jeesus sen teki.1. Tim. 4:4 Sillä kaikki, minkä Jumala on luonut, on hyvää, eikä mikään ole hyljättävää, kun se kiitoksella vastaanotetaan;
1. Tim. 4:5 sillä se pyhitetään Jumalan sanalla ja rukouksella.
1. Tim. 4:6 Kun tätä veljille opetat, niin olet hyvä Kristuksen Jeesuksen palvelija, joka ravitset itseäsi uskon ja sen hyvän opin sanoilla, jota olet noudattanut.
1. Tim. 4:7 Mutta epäpyhiä ämmäin taruja karta ja harjoita itseäsi jumalisuuteen.
1. Tim. 4:8 Sillä ruumiillisesta harjoituksesta on hyötyä vain vähään; mutta jumalisuudesta on hyötyä kaikkeen, koska sillä on elämän lupaus, sekä nykyisen että tulevaisen.
1. Tim. 4:9 Varma on se sana ja kaikin puolin vastaanottamisen arvoinen.
1. Tim. 4:10 Sillä siksi me vaivaa näemme ja kilvoittelemme, että olemme panneet toivomme elävään Jumalaan, joka on kaikkien ihmisten vapahtaja, varsinkin uskovien.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu1037502Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2297370K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1445115Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1404809PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *434566Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko874269Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1154072- 1641777
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.91569Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell2531428