Cerazette

Itse aikoinani kokeilin tavallisia pillereitä (Harmonet, Mercilon, Cilest). Kaikki aiheuttivat älyttömiä mielialavaihteluita. Ilman pillereitä on hyvä olla, mutta..
Hirveät kivut jo ovulaation aikana, sitten noin viikko ennen menkkoja ja kestää sitten muutaman päivän vielä menkkojen aikaankin. Joten menkoista olisi erittäin toivottavaa päästä eroon!

- Onko monella todella loppunu menkat minien takia?
- Aiheuttavatko mielialavaihteluita? (Erityisesti verrattuna e-pillereihin)
- Pysyvätkö vuodot suurinpiirtein kuosissaan?
3404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ite syön just noita Cerazetteja..
Menkat tulee mulla melko epäsäännöllisesti, aluks oli pari kuukautta ettei tullu muutaku välillä sellasta "tiputtelua". Nyt mulla on ollu aika normaalit menkat parin kuukauden ajan (n.3-4 viikon välein). Tosin tällä hetkellä on jo kuukausi kulunu viimesimmistä menkoista. 25%:lla jää kuulemma menkat kokonaan pois..
Mielialan vaihteluita on kyllä ainaki mulla, mutta ei sellasia raivokohtauksia ku oli e-pillereiden kans. Lähinnä on sellasta itkuherkkyyttä ja masentuneisuutta välillä..

Äänestä

Mulle yhdistelmäpillerit Meliane ja Cilest ei sopinu juuri mielialavaihteluiden vuoksi. Cerazette oli iisimpi siinä mielessä, mutta ku söin niitä kolme kuukautta eikä sinä aikana ollu yhtään tipatonta päivää, eli menkkavuotojen kaltainen vuoto vaan jatku ja jatku, niin lopetin ne. Nyt syön Yasmin-merkkisiä yhdistelmäpillereitä, nää on parhaat mitä itselläni tähän mennessä on ollu... Ainaki mulle on sopinu!

Äänestä

Olen käyttänyt cerazette-minipillereitä nyt vuoden, koska aikaisemmin käyttämät e-pillerit eivät minulle sopineet.
Minipillereiden kanssa ei ole ollut minkäänlaisia pahoja oireita. Ainut on se että kuukautiset loppuivat. Tämä on kuitenkin normaalia (neljäsosalla naisista loppuu), eikä siitä ole lääkärin mukaan mitään haittaa. (eli mikä ettei)
Ihoni on ollut hieman normaalia rasvainen, mutta esimerkiksi mielialanvaihteluita tai muita e-pillerin aiheuttamia ongelmia en ole huomannut.
Toki minipillereiden kanssa on oltava tarkempi, sillä pilleri on otettava aika tarkasti samaan aikaan joka päivä. Itselleni se ei ole aiheuttanut ongelmia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minipillerit kirjoitti:

Itse aikoinani kokeilin tavallisia pillereitä (Harmonet, Mercilon, Cilest). Kaikki aiheuttivat älyttömiä mielialavaihteluita. Ilman pillereitä on hyvä olla, mutta..
Hirveät kivut jo ovulaation aikana, sitten noin viikko ennen menkkoja ja kestää sitten muutaman päivän vielä menkkojen aikaankin. Joten menkoista olisi erittäin toivottavaa päästä eroon!

- Onko monella todella loppunu menkat minien takia?
- Aiheuttavatko mielialavaihteluita? (Erityisesti verrattuna e-pillereihin)
- Pysyvätkö vuodot suurinpiirtein kuosissaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu