USA on tukahduttanut tehokkaasti sananvapauden miehitysalueillaan ja tehostaa toimintaansa sen suhteen entisestään. Kansainvälisten uutistoimistojen toimittajat eivät pääse maahan vapaasti ja maiden omat toimittajat joutuvat vangituksi ja kidutetuksi raportoidessaan USA:n harjoittamista rikoksista kotimaassaan tai ulkomaille.
http://www.turunsanomat.fi/ulkomaat/?ts=1,3:1003:0:0,4:3:0:1:2008-07-22,104:3:554252,1:0:0:0:0:0:
Jugoslavian sotarikoksista käytävät oikeudenkäynnit ja jaettavat tuomiot sekä länsimaiden johtajien kommentit esim. Karadcicin pidätyksestä tuntuvat todella kaksinaismoralistisilta, kun samaan aikaan operoi maailmassa paljon pahempi ja laajempi sotarikollinen Afganistanissa ja Irakissa.
http://www.turunsanomat.fi/ulkomaat/?ts=1,3:1003:0:0,4:3:0:1:2008-07-22,104:3:554252,1:0:0:0:0:0:
Jugoslavian sotarikoksista käytävät oikeudenkäynnit ja jaettavat tuomiot sekä länsimaiden johtajien kommentit esim. Karadcicin pidätyksestä tuntuvat todella kaksinaismoralistisilta, kun samaan aikaan operoi maailmassa paljon pahempi ja laajempi sotarikollinen Afganistanissa ja Irakissa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
USA:n toimet sananvapauden rajoittamiseksi eivät rajoitu miehitysalueille, vaan se pyrkii sumentamaan totuuden koko maailmassa. Yksi keino on sen hallinnon tuottamat ja uutistoimistoille syöttämät valheuutiset:
"Presidentti George W. Bushin hallinto on yksi niistä tahoista, jotka syöttävät amerikkalaiselle medialle niin sanottuja tekaistuja uutisia.
Yhdessä tällaisessa "uutisessa" nähtiin irakilaissyntyinen amerikkalaismies ylistämässä Bagdadin valtausta vuonna 2003.
- Kiitos sinulle Bush, kiitos USA, mies kiitti Bushin Irak-sotaa.
Todellisuudessa miehen lausunto oli kuitenkin peräisin Yhdysvaltain ulkoministeriön tehtailemasta propagandamateriaalista.
Brittilehti Independentin tietojen mukaan ainakin 20 eri liittovaltion virastoa on valmistanut samantyyppisiä tekaistuja uutisia useille tv-asemille tarkoituksenaan muokata mielipiteitä myönteisiksi hallinnon toimille."
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1180788
Lisäksi USA kidnappaa ihmisiä ympäri maailmaa ja vie noihin kidutuskeskuksiinsa. Kenet tahansa mistä tahansa voidaan kidnapata.
USA hilaa totalitarismiaan salakavalasti ja ovelalla juonella piiru kerrallaan pidemmälle.
Vain Kiina ja Venäjä voivat pysäyttää USA:n, jos tajuavat liittoutua ajoissa ja käyvät esim. suojaamaan Irania, ennen kuin USA ottaa senkin öljykentät haltuunsa.
Bush olisi saatava sotarikosistaan oikeuteen, heti kun hän lopettaa katastrofaalisen kautensa kaikkien aikojen huonompana Usan presidettinä.Karadcicis on pikkutekijä Bushiin nähden.
Bushin johdolla Irakissa on tapettu todennäköisesti yli miljoona ihmistä ja kidutettu yli sataa tuhatta, josta punaisen ristin mukaan jopa 90% viattomia. Kuten vangituistakin. Bushin sotarikokset ovat kymmeniä kertoja mittavammat kuin Karadcicin..
Haagiin haagiin,,Sinut pitäs saada pyrinnön hallin pelkuri;)TuskaaaaaAaAaA