Päivän

Jos tämä maailmankaikkeus kaikessa miljoonakertaisessa järjestyksessään ja tarkkuudessaan olisi pelkän sattuman tulos, niin se olisi aivan yhtä uskottavaa kuin että kirjapaino räjähtäisi ja kaikki kirjasimet putoaisivat jälleen maahan sanakirjan valmiissa ja virheettömässä muodossa.

Albert Einstein
13745
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

valheesi sijaan:

Jos kaikki valehtelevat nuoren maan kreationistit pistettäisiin päiväntasaajan kohdalla puolentoista metrin välein meren pohjalle, niin...







































se olisi helvetin hyvä juttu.

Äänestä
  • Joko turkanallakin menee hermot? :D

    Olehan sen pystin arvoinen jonka sinulle virtuaalisesti luovutin ja jatka asialinjalla.

    Äänestä

Ja taas aloitusviesti jossa ei ole lauseen vertaa rehellistä tekstiä. Ei kai nämä kaikki trollejakaan voi olla? Mikä ihme saa nämä ihmiset valehtelemaan silmät päästään _ja silti_ kuvittelemaan että he ovat jonkin totuuden asialla?

Patologinen valehtelu yhdistettynä keskivaikeaan skitsofreniaan? Sadismi selittämässä trollausta? Mistä on kyse?

Äänestä

"Sana jumala ei ole minulle muuta kuin inhimillisten heikkouksien ilmaisu ja tuote, Raamattu kokoelma kunnioitettavia, mutta silti alkeellisia legendoja jotka ovat kuitenkin varsin lapsellisia. Mikään tulkinta, kuinka syvällinen tahansa ei voi (minun mielessäni) muuttaa tätä."

Hienointa on, että tuo oikeasti on mitä Einstein asiasta ajatteli ja kirjoitti, toisin kuin ketjun aloitusviestin valhe.

Äänestä
  • Einstein ei ole sanonut kvanttifysiikasta puhuessaan "Jumala ei heitä noppaa"?

    Äänestä

  • myöskin, että kirjoitti:

    Einstein ei ole sanonut kvanttifysiikasta puhuessaan "Jumala ei heitä noppaa"?

    kun jokin asia on periaatteiden vastainen, on en oltava väärin. Einstainin oli mahdoton hyväksyä kvanttimekanikan epäjärjestystä, sattumaa, joka on merkittävässä osassa koko kvanttiteoriaa. Kaikki käsittämätön, asiat mitä ei haluta hyväksyä, huudetaan jumalaa apuun! Aina se niin on ollut, myös uskontokuntaan kuulumaton Albert teki näin. Sillä muuttaesaan saksasta sveitsiin hän vaati että hänet merkitään uskontokuntaan kuulumattomaksi. Aikana ennen juutalaisten rotusortoa, joskus 1800-loppuvuosina. Tosin eikös jo silloin juutalaiset olleet mustamaalanneet maineensa kukkoilullaan?

    Eli kvanttimekaniikka täydentää yleistä maailmankuvaa, klassinen fysiikka käsittelee "normaalimaailman" ilmiöitä, moderni fysiikka kattaa myös suuret painovoimakentät, ja kvanttifysiikka käsittelee mikromaailmaa.

    Äänestä


  • myöskin, että kirjoitti:

    Einstein ei ole sanonut kvanttifysiikasta puhuessaan "Jumala ei heitä noppaa"?

    Jos kuvittelit, että Einstein puhui tuossa taivaalla asuvasta miehestä heittelemässä arpakuutioita, ei sinulla ole toivoakaan tajuta, mitä Albert oikeasti tarkoitti. Mutta kai sitä on oltava täysin sokea metaforille voidakseen olla kreationisti...

    Äänestä

Einsteinin kaltaisia puhuva ei ymmärrä tieteestä ja tieteellisestä ajattelutavasta yhtään mitään.

Suomen evojen mukaan A Einstein ei siis ymmärtänyt tieteestä hökkösen pöläystä mutta he itse sen sijaan ymmärtävät kaiken siitä miten ajatellaan tieteellisesti ja mitkä ovat tieteen periaatteet. Kieltämättä hieman jo alkaa huvittaa.

Äänestä

  • vanhaan kreationistien valheeseen jälleen kerran. Einstein ei ole lausunut mitään tuollaista aloitusviestissä kerrottua tarinaa.

    Äänestä

In a letter to Eric Gutkind in 1954 Einstein said:

"The word God is for me nothing more than the expression and product of human weaknesses, the Bible a collection of honorable, but still primitive legends which are nevertheless pretty childish."

"Einstein's letter: God and supersitition—What he wrote", The Guardian (2008-05-13).


Mistä lähteestä tuon mietteesi lainasit, vai sanoiko A. Einstein sen sinulle henkilökohtaisesti?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


miete: kirjoitti:

Jos tämä maailmankaikkeus kaikessa miljoonakertaisessa järjestyksessään ja tarkkuudessaan olisi pelkän sattuman tulos, niin se olisi aivan yhtä uskottavaa kuin että kirjapaino räjähtäisi ja kaikki kirjasimet putoaisivat jälleen maahan sanakirjan valmiissa ja virheettömässä muodossa.

Albert Einstein

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu