Mahdoton uskoa että yksikään muu maa

maahantulijat ilman mitään velvollisuuksia samaan asemaan kuin omat kansalaiset.

Eipä sovi ihmetellä miksi tulijoita riittää kun asunto ja toimeentulo turvataan ja monilla elintaso pomppaa 100-1000 kertaiselle tasolle.

Ehkä joidenkin vuosien jälkeen järki voittaa ja
-hoidetaan apua tarvitsevat siellä kotimaassaan tai niiden lähialueilla
-mikäli työvoimasta tulee pulaa niin maahan muuttaa ko. tehtäviin sopivia henkilöitä perheineen

EU saattaa viedä meiltä päätäntävallan noissa asioissa, mutta ei ainakaan vielä ole sitä tehnyt.
2210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

niin

Ei kai kyse ole siitä, että "järki" voittaa. Nämä kansainvälisen kriisavun kysymykset ovat sellaisia, joissa tarvitaan niin järkeä, tunteita kuin - rahaa.

Totuus on se, että paikalla suoritettu apu ja sieltä - sekä moninkertaisesti ylikansoitetuista pakolaisleireistä useisiin maihin lähteneet/otetut pakolaiset eivät ole vaihtoehto toisilleen. Kumpikin tapa suorittaa kehitysyhteistyötä puolustaa paikkaansa, eikä korvaa toistaan.

Ja resurssien - sen "meidän länsimaalaisten läskeistä" ylijääneen - mukaan mennään.

Jos joku taas sanoo, että maailman varat ja hätä menee täysin "oikeudenmukaisesti" ja perustelee tämän samaan syssyyn, niin mietitään sitten uudestaan.

Äänestä
  • "Nämä kansainvälisen kriisavun kysymykset ovat sellaisia, joissa tarvitaan niin järkeä, tunteita kuin - rahaa."

    Voinko sano järjelliseksi sitä, että monikulttuurisuuteen pistetään 3,3 miljardia samalla kuin itse kehitysapuun vain 700 miljoonaa?

    Ai niin, eikös ne pakolaisleirit olleetkin ns. "täynnä"?

    Järki jäässä.

    "Totuus on se, että paikalla suoritettu apu ja sieltä - sekä moninkertaisesti ylikansoitetuista pakolaisleireistä useisiin maihin lähteneet/otetut pakolaiset eivät ole vaihtoehto toisilleen."

    Itse asiassa elintasopakolaisuus ei ole vaihtoehto eikä ratkaisu mihinkään.

    En voi käsittää sitä yhtälöä, että samalla kun Punainen Risti haikailee lisää rahaa ja varusteita Afrikkaan, tulee joku pölvästi sitten sanomaan, että tämä ei nyt sitten pidäkkään paikkaansa. Ja sitten seuraavassa viestissä myönnetään Punaisen Ristin olevan oikeassa, mutta sen olevan ns. "eri juttu".

    On fakta, että Afrikkaan ja Aasiaan tarvitaan järkevää kehitysapua johon kuuluu olennaisena osana raha. En tiedä mitään sen parempaa rahalähdettä kuin monikulttuurisuus ja elintasopakolaisuus.

    Järki on jäässä kun tunteet ovat pelissä.

    "Jos joku taas sanoo, että maailman varat ja hätä menee täysin "oikeudenmukaisesti""

    No siis, jos paikallinen väestö tai heidän tukemansa poliitikot ovat maansa ajaneet suohon, niin heitä tulee auttaa mutta syy on heidän.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


asettaisi kirjoitti:

maahantulijat ilman mitään velvollisuuksia samaan asemaan kuin omat kansalaiset.

Eipä sovi ihmetellä miksi tulijoita riittää kun asunto ja toimeentulo turvataan ja monilla elintaso pomppaa 100-1000 kertaiselle tasolle.

Ehkä joidenkin vuosien jälkeen järki voittaa ja
-hoidetaan apua tarvitsevat siellä kotimaassaan tai niiden lähialueilla
-mikäli työvoimasta tulee pulaa niin maahan muuttaa ko. tehtäviin sopivia henkilöitä perheineen

EU saattaa viedä meiltä päätäntävallan noissa asioissa, mutta ei ainakaan vielä ole sitä tehnyt.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu