te joille tullut sivuvaikutuksia ja olette lopettaneet (söin 6kk ja lopetin jatkuvan pahoinvoinnin ja migreenin takia) 4 päivää sitten ja heti alko menkat vaikka just oli,lopetin kesken laatan.
Vieläkin migreeniä ja pahoinvointia, tosin ei niin kauheeta ku aiemmin mut kuiteski kuinka pian nää oireet pitäs mennä ohi lopettamisesta ja kauan pitää kestää ennenku voin mennä lekurille?nyyh,mä en kestä
jos ei mun olo ala olee normaali pikkuhiljaa..
Vieläkin migreeniä ja pahoinvointia, tosin ei niin kauheeta ku aiemmin mut kuiteski kuinka pian nää oireet pitäs mennä ohi lopettamisesta ja kauan pitää kestää ennenku voin mennä lekurille?nyyh,mä en kestä
jos ei mun olo ala olee normaali pikkuhiljaa..
Vastaukset 4
Vanhimmat
keho toipuu käytetystä hormonipläjäyksestä.
Nyt varmaankin sekoitat pari asiaa. Pillerihormonit poistuvat kropasta kyllä varsin nopeasti, jolloin sivuvaikutustenkin pitäisi lakata. Monesti puhutaan siitä, että kuukautiset eivät käynnistykään pillereiden lopettamisen jälkeen, mutta se johtuu siitä, että oma hormonitoiminta ei käynnistykään normaalisti.
Sivuvaikutusten pitäisi lakata pian pillereiden lopettamisen jälkeen. Odota vielä muutama päivä (yhteensä viikko) ja soittele sitten lääkärille, jos ei ala helpottaa. Sekin voi vaikuttaa, että olet lopettanut pillerit ja se on taas uusi tilanne kehollesi.
Noista menkoista sen verran, kun kirjoitit vähän siihen malliin, että oli mielestäsi omituista, että menkat alkoivat taas. No se on kuitenkin ihan normaalia. Kehosi luuli, että taukoviikko alkoi kun jätit pillerit syömättä ja reagoi siihen aloittamalla tyhjennysvuodon kuten asiaan olisi kuulunutkin mikäli taukoviikko olisi ollut ihan oikea.
lopetin diane novat huhtikuulla. toukokuulla mulle tuli vielä tosi runsaat menkat (koko diane novan ajan mulla oli ihan hirveen runsaat menkat, eivät tasottuneet ollenkaan ja lääkäri määräs lopettaan ne, saatoin vuotaa 3-4 viikkoakin putkeen ja tosi runsaasti)
kesäkuussa mulla jäi menkat väliin vallan ja nyt heinäkuussa tuli ensimmäistä kertaa kolmeen vuoteen normaalit 5-6 pv kestävät menkat...
olin tosi yllättynyt. mun migreeni ja pahoinvointi loppu melkein heti sen jälkeen.
nyt olen siis ollu huhtikuusta lähtien ilman pillereitä. tosin ensi kuussa joudun aloittaan uudet pillerit koska mulla on pco ja menkat ei oo tosiaan kolmeen vuoteen olleet normaalit, nyt lukuunottamatta tätä heinäkuuta :)