Näitä jälkiasennettavia (laittomia) Xenoneja on ollut jo hetken aikaa myynnissä.
Poliisi on alkanut pysäyttelemään/sakottamaan kyseisiä valopäitä.
Ei kantsi enää pistää...
Poliisi on alkanut pysäyttelemään/sakottamaan kyseisiä valopäitä.
Ei kantsi enää pistää...
Vastaukset 10
Vanhimmat
No ei ne kyl laittomat ole...
Ite ostin hellan Xenonit ja katsastuksessakin sano vaan et oot sitte laittanut sellaset, no ei siinä mitään kun suuntaukset sun muut tarvittavat osat löytyy eli Valonpesurit ja sähkökorkeussäädettävät valot jotka ovat pakolliset xenonien kanssa!
Et silleen. TYHMÄ!
Taidat olla vaan hiukan kateellinen niille jotka on asentanut itselleen paremmat (kalliimmat) valot ja nyt suollat tuollaista itse keksittyä paskaa täällä?
Eipäs aleta väittelemään niiden laillisuudesta tai laittomuudesta! Pistin kysymyksen ajoneuvohallintokeskukseen, ja odotellaan mitä sieltä vastaavat...
jälkiasennus..mitä maksaa,mikä hyöty?
ajoin 3v autolla jossa oli xenon valot, nykyisessä ei ole ja oikeesti - en ole edes kaivannut niitä! Ainakaan en maksais kovin paljoa moisista koska se saatava hyöty on aika pieni
ainakin ensiasennusxenoneilla ero halogeeneihin on kuin yö ja päivä. Otanpa esimerkiksi TM:n valomittaukset: uusi Mersu E, halogeenit 70m xenonit 100m, BMW 3-sarja halogeenit 75m xenonit 115m, Passat halogeenit 70m xenonit 95m. Eli hyöty on merkittävä. Lisäksi xenonvalojen kuvio on leveämpi kuin halogeeneillä.
jos et huomannu oleellista eroa. Järkisennuksista en tiiä mutta ainakin tehdasxenonit on hyvät. Käyhän optikolla tai aja edes joskus tiellä jossa ei ole valoja tai pimeässä vesisateessa. Ehkä sulla ei olutkaan xenoneita vaan sellaiset sinertävänä näkyvät tavalliset polttimot =)
Ajan 95% ajosta kaupungissa ja valaistuilla teillä. Ajosta kenties 85% on jonossa menoa, maatiellä tosi harvoin yksin missään pimeällä taipaleella.Pimeä aika on kenties alle puolet vuodesta, ajan kehä3 sisällä noin 70% ajoista.
> siksi väitän että xenon valojen hyöty on siis aika suhteellista, ainakaan niistä on turhaa hirveesti maksaa enempää.Mielummin käytän siitä säästyneen rahan bensaan esimerkiksi!
ei sitä ilmanviilennintäkään juur tarvii meidän kesässä. Ja silti siitä saa usein maksaa kun se ei vieläkään ole monessa autossa vakiona.
Cruiseakaan ei juur pääse käyttämään kun aina on tielä sairas ruuhka.
"Cruiseakaan ei juur pääse käyttämään kun aina on tielä sairas ruuhka."
juuri näinhän se on! porukka panostaa usein lähes hyödyttimiin tai turhiin juttuihin!
ainakin jos ajaa täällä pk-seudulla,mm xexon ja cruise ovat täysin hyödyttömiä kapineita.
ilmastointia ja automaattivaihdetta kyllä arvostaa kehä1 ruuhkissa :) tai jokainen tietty laittaa rahansa minne haluaa,ei siinä mitään
Tarkoitat varmaan auton alkuperäisiin valoihin vaihdettavia xenoneita. Ne on laittomia. Jälkiasennettavat lisävalot (xenonit) ei.
No suomessa nyt kaikki järkevä on laitonta. En jaksa millään uskoa, että kun jotain kehitetään esim. saksassa, on se laitonta suomessa, vaikka saksa on maa, jossa kehitetään autoja ja siellä on varmasti tieto autojen valmistamisesta, siinä missä täällä kännyköiden.
Kun ensimmäisissä autoissa oli xenonit, ne olivat jonkin aikaa laittomat suomessa, ennen kuin saatiin lakipykäliin muutos.
Hei örri sinäkös se itket joka palstalla valoista, kuten rekkojen valot. Vinkiksi vaan, että ei sinne julmaan liikenteeseen ole pakko mennä. Ota taksi.
Nii-i munullahan on autossa Xenonit, joten älkää poratko.
Mikäli autossa on automaattinen ajovalojen korkeudensäätö, niin jälkkäri-Xenot ovat silloin ihan laillisia, mikäli ne on hyväksyttyjä.
Mulla on muuten cruise, xenonit, ilmastointi, automaattivaihteisto, ym. krääsät autossa. Ja auto on hieno.
Oli vain ihan varoitukseksi noille jälkixenonisteille.