Tähän mennessä Jumalasta tiedetään kohtuullisella varmuudella kaikki tämä:
Kun ottaa huomioon, että miljoonat ihmiset ovat menneinä vuosisatoina omistaneet koko elämänsä Jumalan tutkimiselle, niin jotenkin tuntuu siltä, että nuo tulokset ovat... Noh, jotensakin vähäisiä. Uskaltaisinko jopa sanoa olemattomia?
Mutta ei se mitään. Jatketaan tutkimuksia.
Kun ottaa huomioon, että miljoonat ihmiset ovat menneinä vuosisatoina omistaneet koko elämänsä Jumalan tutkimiselle, niin jotenkin tuntuu siltä, että nuo tulokset ovat... Noh, jotensakin vähäisiä. Uskaltaisinko jopa sanoa olemattomia?
Mutta ei se mitään. Jatketaan tutkimuksia.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onkos ateistien järjestä löytynyt merkkejä?
Epäilen.
Me sentään yritämme löytää sen järkemme, toisin kuin te jotka tyydytte etsimään jotain mitä ei olekaan.
Uusimmassa Vapaa-ajattelijalehdessä kirjoitettiin, että ihmisen pitää oppia hyväksymään se, etteivät he tiedä kaikkea. Onko tästä vedettävä se johtopäätös että ateistit eivät olekaan kaikkitietäviä besserwissereitä.
Jumalauta jätkä! Mä olen ylpee susta! Siis sä olet käyttänyt ihan omia aivojas!!! Eikö muuten olekin ihan hemmetin hieno fiilis kun saa tehdä ja kokea jotain tollasta?
Olet nyt viivalla katsos. Se viiva on muuten sitten paskamainen paikka. Jos astut yli, niin saat kyllä lisää noita hienoja kokemuksia, mutta kalliin hinnan kera.
Hintana on ahdistusta, vähän samanlaista kuulemma ko silloin kun narkkari aloittaa vieroitushoidon.
Viiva kutsuu sua takas sille toiselle puolelle. Sun "ystävät" houkuttelee sua kans takas. Ensin lempeesti mutta se äkkiä muuttuu peloitteluksi helvettiin joutumisesta ja sen sellaista. Ne katsos ei hyväksy sitä että et ole enää lampaana laumassa vaan olet kuoriutumassa munankuoresi läpi ja kasvamassa ihmiseksi.
Se on kuulemma ihan vitun vaikea prosessi. Jotkut, tai oikeastaan lähes kaikki joutuu turvaamaan ammattiapuun ja lääkkeisiin jopa vuosien ajan. Ne sun "ystäväsi" myös riivaavat sua ainakin sen verran. Vaihda kotoas nyt ainakin lukot. Muutamalle pelottavimmalle kannattaa heti vaan hakea lähestymiskielto että saat nukkua yösi turvallisesti.
Joku päivä sä sitten honaat, että ihminen, edes ateisti ei voi tietää kaikkea. Se in mahdotonta koska ihmisen aivot on loppujen lopuksi aika hemmetin pienet.
Ihmiset, toisin kuin lampaat, yrittävät kyllä oppia koko ajan tästä maailmasta, mutta ei ne nyt täydelliseen tietoon pyri koska he tosiaan tietävät myös tuon aivojen rajallisen kapasiteetin.
Mää en kyllä tajua mistä sä tollasen ajatuksen heitit et ateistit ois joskus tollasta väittäny että kaiken tietäs. Ei ne ainaka sitä varmaankaan ole itse sanonut, koska ne tietää ettei ne voi kaikkea tietää.
Varmaa ne sun "ystäväsi" sun alitajuntaa moisella väitteellä ruokkinu, että pysyisit sellasena lampaana vaa. Kysys vaikka niiltä sun ystäviltä et miten se on ja tule kertomaan mulle sitte. Pyydä vaikka puhelinnumeroa jossa joku atte muka sellasta väittää. Tai käyhän vaikka www linkkikin kyllä yhtä hyvin.
Tule sit kertoo kuinka kävi ja ilmoittele nyt kans et astuitko sen viivan yli. Voidaan sit joukolla vaikka kerätä kolehtia sulle kun ne lääkkeet ja psykologit on niin hemmetin kalliita tänä päivänä.
"Jos jo toisen ajatusten kääntäminen ja kehitteleminen tuottaa jonkinlaista innostusta, mitä sitten onkaan ajatteleminen itse?
Mitä on tämä ideain siitos ja synnyttäminen, joka tuottaa mieltymyksen luontoon ja toden etsimiseen?"
– La Mettrie:
Ihmiskone
että on hyvä asia että ihminen uskaltaa tunnustaa vajavaisuutensa. Ei siinä mitään viivoja ole.