Hei.
En tiennyt, mihin tämän asian kanssa tungetella, joten päädyin tänne. En ole googlettamalla saanut oikein mitään selvyyttä seuraavaan asiaan. Siviilipalvelus lähestyy itselläni (enkä siis todellakaan tarvitse kritisointia siitä, onko se kannattavaa vai ei) ja mieleeni onkin herännyt kysymys, millä tulen toimeen?
Asun vanhempieni kanssa, mutta hehän eivät minua millään tasolla elätä kun joudun maksamaan vuokrasta osan ja omat ruokani ja muut menot. Kysymykseni kuuluukin siis seuraavasti; saako sivari mitään muuta tukea kuin päivärahan ja mikä sen suuruus nykyään edes on? Onko Kelalta tai mistään haettavissa lisätukea? Suomeksi sanottuna, joudunko olemaan lähestulkoon vuoden persaukinen?
Kiitos jos joku vaivautuu selventämään asiaa aloittavalle ja tietämättömälle.
Siviilipalvelusajan tuet yms?
6
1701
Vastaukset
- sdghnsdfrthsderth
Olet enemmän kuin persaukinen
Olet köyhälistöä
Pohjimmainen rotta
Imeskelet roskia
Jos huono tuuri käy, saat vittumaisen työnantajan ja paskaa ruokaa
Vuokran maksamisesta valtion pussista ei ole tilanteessasi juuri pelkoa, minun aikanani nämä asiat vaihtuivat kelasta toiseen
Vuoden jälkeen olet stressistä haljennut, ahdistunut nälänhätäinen, tarvitset lomaa ja rahaa, mutta nämähän sotivat toisiaan vastaan, varsinkin kun kelan kanssa saa tapella täydet erät ja silloinkin voi saada vain pistevoittoja (jos ei tule tyrmätyksi)- Totta!
Vitsi että jokku työnantajat yrittääkki nakittaa sivareita mutta minkäs teet.
- tyyppi88
Hommaa sellanen paikka, mikä kustantaa majoituksen. Tai voit kelalta tiedustella sotilasavustusta. Eikö koulutuskeskuksen sivuilla ollut mitään juttua asiasta?
- anonumos
Päiväraha on sama kuin armeijassa, eli ekat 180 päivää 3,80 e, siitä seuraavat vajaa sata päivää 6,50 e ja lopun ajan 9,00 e.
Päivärahan lisäksi saat ruokarahaa riippuen siitä miten palveluspaikka järjestää sinulle ruokailut. Jos palveluspaikka ei järjestä mitään, saat 12,00 euroa per päivä. Jos taas saat esimerkiksi yhden lämpimän aterian päivässä, ruokaraha laskee 6,50 euroon.
Parhaimmillaan rahaa saa siis 630 euroa kuussa, eli aika hyvin.
Palveluspaikka maksaa myös vuokrasi tai antaa sinulle ilmaisen paikan asua.
Mitään kummempia tokia ei taida saada, paitsi ehkä sotilasavustusta, mutta sekin on sitten näille joilla on lapsi tai joku omainen elätettävänä. Lisäksi jotkut opintolainan korot taitaa valtio hoitaa.
Siinä lyhyesti, tuolla pitkästi http://www.sivarikeskus.fi/tietoa.php#yllapito - nimimerkkkki
pyyhkiä perseitä mielin määrin siviipalveluksessasi! kuulostaa varsin miehekkäälle..
- ........
Saahan sitä hakeutua vanhainkotiin töihin. Sivarin voi suorittaa missä tahansa valtion omistamassa laitoksessa.
Itse suoritin siviilipalveluksen kirjastossa enkä joutunut pyyhimään kuin oman perseeni :P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793