Tervemenoa valehtelijoiden klubi!

eronnut,leski,eronnut,leski...

No joo, mitäs mieltä olette tästä:
Nelikymppinen nainen kirjoittaa profiilissaan olevansa eronnut ja sitten selvisi että onkin leski...

11

1302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kieloleinikki

      Ei tuo ole niin vakavaa.Jos vaikka asuu pienellä paikkakunnalla niin kaikki heti tunnistaa. Voi myös olla arka paikka. Arvostetumpi säätyhän se leski on kun eronnut.

    • jepulis

      puhuuko cätsi joku tottakin???
      musta ainakin tuntuu,että aika moni cätis valehtelee siviili säätynsä ynm.
      täällä on niin helppo puhua potaskaa.
      en tajua ihmisiä miks valehdella miksei voi puhua totta??
      mutta siinäpä se onkin.....:)

    • pienellä paikkakunnalla

      Minulla oli joskus "ennen muinoin" profiili myös täällä ja siihen laitoin "säädyksi" eronnut, vaikka olinkin leski. Pienellä paikkakunnalla se oli minusta ihan ymmärrettävää ja heti kun aloitin kirjeenvaihtoa jonkun asiallisen ihmisen kanssa niin kerroin tilanteen. Nyt olen suomi24:n kautta löytyneen miehen kautta todella onnellisessa parisuhteessa, eikä minulla ole mitään tarvetta yleensä valehdella. Kumppanini ymmärsi asian ihan samalla tavalla. Paljon olisi menettänyt jos olisi minut valehtelijaksi heti tuominnut :-)))

      Toinen juttu oli kun aiemmin tutustuin chatissa mieheen, joka sanoi olevansa leski ja sitten mailien vaihdoin jälkeen paljon myöhemmin selvisi, että hän on "onnellisesti" naimisissa. Minusta se oli kyllä sitten jo valehtelua kun hän ei ollut vapaa ollenkaan.

    • ..ole hyvä ettei ilmesty livenä sekoittaaan teidän onnea..korkeintaan kummittelee..

      • suhteelle

        Minusta ainakin olisi helpompaa ajatella, että ei ole tosiaan enää exää, joka sotkisi toisen elämää. Toisaalta jos suhde edesmenneeseen on ollut hyvin rakas ja pitkä, niin uudelle kumppanille se saattaa olla vaikeaa. Jos sitten tosiaan vaikka kummittelee...oikeasti nämä ovat vakavia ja vaikeita asioita ja väärällä huumorilla saattaa satuttaa pahasti....toivottavasti emme tee niin.


    • Leski...

      Sehän nyt on ihan ymmärrettävää, ettei tuollaista asiaa halua tilittää kaikille maailman ihmisille. Laittaisin itse myös, että olen eronnut, jos olisin oikeasti leski.

      • hölmistynyt

        Miehen logiikasta että pitää heti alkumetreillä valehdella koko elämäntilanteensa joka vie pohjan, ei johda mihinkään... hankalahan sitä oikaista juttujaan siinä vaiheessa, kun on kiinnostusta enemmänkin... eräs uros matsoili kuinka paljon lapsia hänellä on ja kuinka monta kertaa ollut naimisissa ja ero vireillä ... todellisuudessa virallisesti ei ollut naimisissa eikä eroa vireillä, tuskin koskaan naimisissa ollutkaan, ja turha oli kysellä jostain isä-velvoitteistakaan kun oli niin pihalla et liekö lapsia ollutkaan tai hän ei ainakaan niiden elämässä ole millään tavalla ... mistä miehen logiikasta tässä on kysymys? Pelimieskö joka selvittää toisen aikeet?


      • Leskenä vajaan vuoden
        hölmistynyt kirjoitti:

        Miehen logiikasta että pitää heti alkumetreillä valehdella koko elämäntilanteensa joka vie pohjan, ei johda mihinkään... hankalahan sitä oikaista juttujaan siinä vaiheessa, kun on kiinnostusta enemmänkin... eräs uros matsoili kuinka paljon lapsia hänellä on ja kuinka monta kertaa ollut naimisissa ja ero vireillä ... todellisuudessa virallisesti ei ollut naimisissa eikä eroa vireillä, tuskin koskaan naimisissa ollutkaan, ja turha oli kysellä jostain isä-velvoitteistakaan kun oli niin pihalla et liekö lapsia ollutkaan tai hän ei ainakaan niiden elämässä ole millään tavalla ... mistä miehen logiikasta tässä on kysymys? Pelimieskö joka selvittää toisen aikeet?

        Onko tullut mieleen, että sama henkilö voi aivan hyvin olla sekä leski että eronnut, joko aiemmasta parisuhteesta tai siitä josta myöhemmin jäi leskeksi? Esim. Asta Lepän kirjassa Sinä et hävinnyt (Otava, 2008) kuvataan monimutkaista ja monenlaisia tunteita herättävää tilannetta, jossa pari on vastikään eronnut ja mies kuolee pian sen jälkeen onnettomuudessa. Suosittelen kaikille jommankumman elämäntilanteen läpikäyneille ja muilelkin, jotka haluavat laajentaa omaa elämysrekisteriään tutustumalla toisen kokemuksiin!

        Kun itse olen kirjautunut nettideittimarkkinoille, mieleenikään ei ole tullut rastittaa siviilisäädykseni jotakin muuta kuin leski. Olen tosin helsinkiläinen, joten pikkupaikkakuntalaisten tunnistetuksi tulemisen vaaraa ei ole. Monet tuntuvat oudoksuvan leskiä, mutta itse olisin taipuvainen uskomaan, että kipeäkin leskeytyminen voi antaa paremman pohjan uudelle suhteelle kuin ero, johon usein liittyy katkeruutta ja kaunaa.


    • Heihdo

      Mitä merkitystä sillä on sulle onko joku leski vai ei, paitsi jos naisella on tapana tappaa miehensä. Oletko pöljä?

      • leskenläski

        voi olla myös kesäleski:)sotaleski..jne mitä sen on väliä???T.mustaleski


    • leski-sana

      voi vastapuolesta kalskahtaa siltä,ettei tohdita ottaa yhteyttä,arastellaan.Vaikka tuskin tänne kukaan tulee ennen kuin on valmis uuteen suhteeseen,ainakaan ei pitäis;että sen puoleen uskaltaa kyllä ottaa yhteyttä!
      Itse käytän välillä leskeä,välillä sinkkua..totta molemmat.
      Nainen51

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      63
      1782
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      123
      1344
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      128
      1277
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      140
      1064
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      101
      917
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      339
      849
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      734
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      55
      674
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      50
      653
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      65
      625
    Aihe