Eli olen syönyt Mercilon merrkisiä pillereit jo 4 viikkoo. 1-2 viikolla oli rinnat aivan kipeit ei voinu nukkuu ku selällää.. nyt jo parempi mutta olen huomannut että mua väsyttää ja nukuttaa. ja nyt vielä kun mitattiin ihan muuten vaa veren paine se oli jotain 90/60 .. voiku se matala verenpaine johtua pillereistä ?? kellää samanlaisia kokemuksia?? kun oln jo jopa miettinyt pitäiskö lopettaa ne h****ttiin vai onko normaalia?
odotan innol vastauksia..
odotan innol vastauksia..
Vastaukset 3
Vanhimmat
Siis mä meinaan kanssa jatkuvasti "nukahtaa pystyyn" e-pillerien takia!
Ärsyttävää...!
Verenpaineesta en tiiä, mutta tää pirun väsymys johtuu kyllä niistä...muutenkin olo kuin raskaana olevalla "lehmällä"...siis sellainen turbo-turvonnut olo.
Mulla on yht'äkkiä laskenut kanssa verenpaine. Syyksi epäilin myös pillereitä, mutta kun kysyin lääkärissä, voiko pillerit olla syynä verenpaineen laskuun, niin lääkärin mielestä pillereillä ei pitäisi olla sellaisia sivuvaikutuksia.. Ainoastaan kuulemma korottavasti voivat vaikuttaa verenpaineeseen.. Että tiedä häntä sitten.. Nyt olen vaihtanut e-pillereistä laastariin, ja verenpainekin on hieman parempi, eikä ole huono olo tai väsytä kaiken aikaa :)
"kun kysyin lääkärissä, voiko pillerit olla syynä verenpaineen laskuun, niin lääkärin mielestä pillereillä ei pitäisi olla sellaisia sivuvaikutuksia.."
Ainakin Yasminen selosteessa haittavaikutuksissa mainitaan myös matala vernpaine, eli kyllä ne pillerit niinkin päin voivat vaikuttaa.