voiko

joku.

valaista,miksi karavaanarit eivät voi väistää tienreunaan,vaikka näkevät autoletkan takanaan?Ajetaan vaan tientukkona 80 satasen nopeusrajoituksella.Rekat kyllä antaa tietä,mutta nehän ovatkin ammattilaisia.Pitäisi muuttaa lakia,että karavaanarit saisi olla tienpäällä ainoastaan yöllä,silloin liikennettä olisi vähemmän.

18

1470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yötyöläinen tiellä

      ajakoon vaan päivällä.

    • on vireillä

      Olen kuullut perättömiä huuhuja asiasta. Ajo olisi sallittu vain klo 2.38-4.24 välisenä aikana vain moottoriteillä.

      • kuullut

        siitä lakialoitteesta että hekilöautoilla ei saa ajaa klo 8.00-17.00 välisenä aikana kuin metsäteillä


    • parempi...

      auto ja rohkeutta ohittaa.

    • Vain hitaan ajoneuvon tulee antaa tietä ja 80 km/h kulkeva matkailuajoneuvo ei ole hidas ajoneuvo. Sitä paitsi 80 ajava on vallan helppo ohittaa Suomen teillä jos halua on, pientä silmään ja kaasu pohjaan eikä sitä näy, sitä hituria, kauaakaan. Ongelmasi on taidon puutetta.

      karva.naamari on nyt saanut 100:n m-auton ja silläkin on päästy ohittelemaan muutaman kerran joten ei se henkilöautolla vaikeaa ole. Useimmiten ohittelu on kuitenkin turhaa ellei matkaa ole satoja kilometrejä ja kova usko siitä, että se jarru menee samalle pihalle kuin minäkin.

    • väistää

      Itsellä ainakin on tapana väistää, jos takana parikin autoa, tarvittaessa yhtäkin autoa. Mitä taas näihin "rekkakuskiammattilaisiin" tulee niin on paskapuhetta, että ovat mukamas teiden ritareita jne. Paljon tien päällä henkilöautoa ajavana en muistakaan, milloin rekat ovat väistäneet ja antaneet tietä.

    • ja mahtavaa

      Ajella siinä jonossa aivan ekana sitä 8 kymppiä
      vaunun kanssa,kun se jonon aiheuttaja kurkkii
      siinä kopin nurkalla eikä USKALLA ohittaa vaikka
      sille kuinka antais vilkulla merkkiä.
      Kyllä Suomen teillä riittää ohituspaikkoja kunhan
      niitä vain käytetään!!!
      Yhteispeliä tielle toivoo karavaanari/rekkakuski.

    • perillä

      kirjoittajan pitäisi käydä autokoulu ja olla poliisin juttusilla niin tietäisi miksi suomessa ei väistetä pientareelle.Se on laissa kielletty?

    • riitä ohitukseen

      Karvanopat häiritsevät näemmän näkyvyyttä kun ei pääse ohi. Ja kirjoitelman tason huomioon ottaen vaikuttavan myös aivotoimintaan merkittävästi.

      Hidas ajoneuvon on se sellainen, mitä ei päästetä esim moottoriliikennetielle ja moottoritielle eli esim. mopo tai traktori, moottorityökone.
      Muut saavat ajaa suomen teillä valitsemallaan nopeudella joko ilman vaunua tai vaunun kanssa.
      Monenko rekan olet nähnyt väistävän pientareelle tai pysähtyvän pysäkille päästäkseen muita ohi.
      Herää ja mene autokouluun sitten kun ikä ja mahdollisesti kertyvä äly siihen riittää.

      • tukko.

        Ehkä se on karavaanareitten asenteesta kiinni.Ajetaan keskiviivan päällä,ettei lasikuitumökki suistu tieltä.Levähdyspaikalle ei sentään väistetä,kun karavaanialueelle on kiire grillaamaan ja ne oluet juomaan.Onko liikaa pyydetty,jos samalla vilkaisette taustapeiliin kun vaihdatte Eino grönin tai kari tapion cd:n ja jos takana on letka ajatte siihen levikkeelle....Turhaan ei teiden tukko kappaletta ole tehty,siinä on vinhaperä.


      • hihhuli
        tukko. kirjoitti:

        Ehkä se on karavaanareitten asenteesta kiinni.Ajetaan keskiviivan päällä,ettei lasikuitumökki suistu tieltä.Levähdyspaikalle ei sentään väistetä,kun karavaanialueelle on kiire grillaamaan ja ne oluet juomaan.Onko liikaa pyydetty,jos samalla vilkaisette taustapeiliin kun vaihdatte Eino grönin tai kari tapion cd:n ja jos takana on letka ajatte siihen levikkeelle....Turhaan ei teiden tukko kappaletta ole tehty,siinä on vinhaperä.

        Keulilla oleva auto voi peippailla ja peitellä muiden ohitusyritykset. Ajakoot vain perässä ja käykööt seuraavista sijoista jäsentenvälisiä kisoja. En minäkään yleensä 200 km pidempään ilman taukoa aja. Alkaa kahvihammasta kolottamaan ja ku*i taukoa pukkaamaan. Siihen asti nauttikaa leppoisasta menosta ja katselkaa hienoja kesämaisemia kerrankin KIIREETTÖMÄSTI perässäkulkijat !!!!!!!!

        BUAHAAA


    • 530d

      "Rekat kyllä antaa tietä,mutta nehän ovatkin ammattilaisia"

      Kylläpä on aikaa kun viimeksi näin rekankaan antavan tietä, samalla tavalla nekin nysväävät edessä savuttavilla ja alitehoisilla romulaatikoilla kuin vaununvetäjät, joten tämäkin väite on ihan tuulesta temmattu, että rekkakuskit käyttäytyisivät kuten teiden ammattilasten soisi.

    • miäs

      on kirjoittaja ilmeisesti juuri kortin saanut lippispäinen "nulikka" jolla on olevinaan kiire vaikka tosiasiassa ei näin ole. onko vielä alla BMW?

    • Jatkuu asiassa

      Kuinka tiuhaan sitä pitäisi pysähtyä laskemaan takaa tulevat ohi. Jos aina kun jono on kertynyt, niin eihän silloin itse pääsisi mihinkään, kun kohta taas on jono perässä.

    • PoVi

      ..katolle, jossa seuraavanlainen teksti riittävän iso fontilla: VÄISTÄ MINUA! EN USKALLA OHITTAA! ja mielellään peilikuvana, jotta näen lukea sen pienistä peileistäni oikein. Jokainen perässä roikkuja, kun laittaa em. kyltin katolleen, niin väistän varmasti. Jopa hyppään vaunuineni ojaan tai kaiteen yli.

      Yritä nyt vaan mahtua tielle ja välttää turhaa adrenaliinin kohottamista. Ja ohita kun se on turvallista. Minäkään en mene aina jokaisen automerkin sivustolle haukkumaan "miksi joku kinneri tai riisi mopo ei siirry, kun ajelee alle vaununopeuttakin". Menen ohi vaunuyhdistelmällä, kun voin ohittaa turvallisesti.

    • muodostaja...

      ...ei suinkaan ole se ensimmäinen liikkuja, vaan se toinen, juuri kaltaisesi osaamaton kuljettaja. Tällainen ajaa aina melkein edellisessä kiinni eikä uskalla sitten ajaa ohi. Tämä aiheuttaa sen, että perässä tulevatkaan eivät uskalla ajaa ohi, kun ei ole tilaa ajaa jonossa väliin ja kahta ei saa ohittaa palaamatta välillä omalle kaistalleen.

      Lain mukaan ei ole luvallista ajaa pientareelle. Se on pyöräilevien oma kaista. Toiseksi jos ajaisin edelläsi pientareelle, olisi tuulilasissai muutama kivenisku, jolloin syyllistyisin vahingontuottamiseen liikenteessä.

      Opettele ajamaan liikenteen seassa, opi yhteispelin säännöt myös siellä ja näin ei tarvitse tuoda julki typeriä "ajatteluja".

      • karhuI

        Kun ajaa jonon ensimmäisenä,ihmettelee miten se takanatuleva pääsi siihen perään.Vauhti loppui siihen.Miksi minä yrittäisin antaa takaa tulijalle tietä,eihän se edes pyri ohi.Päin vastoin epätoivoisesti pyrkii estämään takaa tulijoiden ohitukset ajamalla niin lähellä ettei väliin varmasti mahdu ja edellämenijän kanssa yhteismitta saattaa olla hajuraon kanssa sellaiset 30-40m ohita siinä sitten.Siinä se on todellinen teidentukko,löytyy joka jonon kakkosena.Takavuosina ajoi Opel ta Toyota merkkisellä kulkimella.


    • yöllä

      tien päälle ei saisi koskaan lähteä minuuttiaikataululla. tämän kun ottaa huomioon niin ei tartte kiroilla, jos ei ohi heti pääse.
      itse ajan monesti bussipysäkille ja päästän kiireiset ohi, mutta huomaa että se ei ole karavaanarin velvollisuus!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      84
      3359
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2797
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2336
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2298
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2231
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2216
    7. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      2033
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2027
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1944
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      106
      1863
    Aihe