Lapuan kaupungin tilintarkastajan ja tarkastuslautakunnan tulisi puuttua kaupungin maakauppoihin, joissa kaupunki ostaa "omia" maitaan Simpsiöltä.
Lapuan kaupungin taloudenpidosta tulisi järjestää erityistilintarkastus vuodelta 2008.
Lapuan kaupungin taloudenpidosta tulisi järjestää erityistilintarkastus vuodelta 2008.
Vastaukset 15
Vanhimmat
kuule ole hoidossa.
Jos ny jotain etiäpäin vievää ajatusta saataisiin tännekin palstalle.
Alakaa mennä semmooseksi pohjien kaapimiseksi, ettei enää sattumia ole hetkeen tullu vastaan.
Peruutuspeiliin voi kattella vaikka maailman tappiin asti. Se homma onnistuu keltä vain. Ny katse tiehen ja miettimään uusia maamerkkejä.
Simpsiön maakauppoihin liittyä "pyykki on vielä pesemättä".
"Peruutuspeiliin voi kattella vaikka maailman tappiin asti. Se homma onnistuu keltä vain. Ny katse tiehen ja miettimään uusia maamerkkejä."
Kyllä vaalien alla on syytä katsoa peräpeiliin ainakin yhden valtuustokauden verran. Että mitä on tehty ja kuinka on onnistuttu. Että olisko jotakin opiksi otettavaa.
Se ei tietenkään miellytä niitä, joiden epäonnistumisia peräpeilistä näkyy.
Ainakin jos valtaa käyttävät entiset imagonrakentajat. Ihmisen pyydeluonto (Sven Krohn) ja persoonallisuus pitävät huolta saman jatkumisesta. Verenvaihtoa tarvitaan.
pyykki on pantu ja pysyy....
kirjoitus näin vaalien alla? Nythän juuri olisi katsottava peiliin, koska vaalit ovat tulossa. Meidän lapualaisten olisi kireesti ryhdistäydyttävä ja poistettava nämä hoh hoijaa porukka valtuustosta. Nämä on jo saaneet tarpeeksi typeriä menoja lapualaisille????
Vaalien alla pitäisi ehdokkaiden olla täynnä virtaa ja pää pursuta uusista ideoista. Uusia toimintoja ja ja uusia palveluita nykyisten ja tulevien asukkaiden ja yritysten hyväksi.
Tuo epäkohtiin puuttuminen on arkipäivän hommaa ja sitäkin tulisi valvoa koko ajan. Ei raha-asiat mitenkään realisoidu juuri vaalien aikaan.
Mutta jotkut aktivoituvat nimenomaan tuossa toisten valvonnassa ja epäkohtien löytämisessä juurikin vaalien alla. Kyllähän se touhu sitten populismia ja typerimpien kansalaisten kosiskelua ihan tyylipuhtaasti.
Mielestäsi ehdokkaita olisi arvioitava sen mukaan millaisia uusia ajatuksia heillä on. Ehdokkaan kannalta se on sikäli turvallista, että ajatusten kelvollisuus tai kelvottomuus, jos niitä ruvetaan toteuttamaan, nähdään vasta tulevaisuudessa.
Epäkohtiin puuttumista ja valvonnan korostamista pidät typerimpien kansalaisten kosiskeluna. Siinä on kuitenkin kysymys siitä, miten ne kerran niin "uudet" ajatukset ovat käytännössä toimineet. Sellainen arviointi perustuu näyttöön eikä mielikuvitukseen.
Ymmärrän kyllä miksi et tykkää näyttöön perustuvasta arvioinnista. Varsinkaan Lapuan oloissa.
Kyllä kaikkien, siis uusienkin ehdokkaiden, aiemmat tekemiset vaikuttavat heidän osaamiseensa.
Mikä sitten katsotaan "näytöksi" niin uusilla kuin vanhoilla. Ja mikä on nimenomaisesti jonkun vanhan toimijan "näyttöä" ja mikä on vain samalla valtuustokaudella tapahtunutta. Erottelu voi olla vaikeaa. Ja tässä on populistille helppo houkutus lähteä yhdistelemään asioita niinkun lystää.
Ketjun aloitus on juurikin tällaista kosiskelupopulismia parhaimmillaan. Huomion hakua, samanlaisia vaatimuksia voi keksiä vaikka kuinka paljon, mistä tahansa kunnasta, yrityksestä, seurakunnasta, yhdistyksestä jne.
Ei tuollainen "vaatimus" osoita yhtään mitään oivallusta eikä ymmärrystä. Satunnaista (typerimpiä) lukijaa se kyllä saattaa hämätä. Ihan yhtä pajon kuin Hymy-lehden otsikot. Sama tyyli, samat kohteet.
tilintarkastajien ei tulisi puuttua Simpsiön maakauppoihin.
Sitäkö olit sanomassa?
Se kirjootti huippuryhymän pualesta ja tarkootti jotta ne kaupungin ja Simpsiönvuaren maakaupat ei kuulu enää kellekkää, kaikkeen viimeeseksi äänestäjille. Joka niistä puhuu ja kirjoottaa, on typerä.
huipputyhymä?
Ookko mukamas tosissas. Kellekkäs se kuuluu jos ei äänestäjille.
mä sun kanssas oon. Mä tarkootin jotta huippuryhymän miälestä asia ei meille kuulu. Huippuryhymäs ollahan niin pirun ylimiälisiä. Kun on parikin kautta valtuustos ja kultapossukerhos, niin ei ne taharo housuuhinsa mahtua.
keitä kuuluu huippuryhmään