Epätoivo valtaa ja kuristaa

batteryz

ja just tuo, kun alkaa elämässä pienikin asia vaikka ahdistaa, johtaa mulla ahmimiseen ja ihan jumalattomaan syömiseen... en käsitä. en vaa maha mitään, on VAAN PAKKO saada. oon 3 vuotta melkee kärsiny tästä, välil aina yritän tavallaa unohtaa koko jutun, että oon iha ok, mut ku oon lihonu ihan sairaan paljon ja tää ylensyönti ahistaan kamalasti. Vaikka sillä yrittää tyydyttää himoja ruokaa kohtaan, se vaa pahentaa..

Meidän suvussa on aina syöty paljon(lihavia ei oo kummiskaa mun suvus) ja ruoka mon se asia mikä yhistää ihmisiä kun esim istuskellaan terassilm tai vierailla ni aina on sit pöydässä jotai herkkujaki. Ja otan sit aina, vaik en halua tai ei oo ees nälkä, mut aattelen että on epäkohteliasta olla maistamatta toisten herkkuja jotka on laitettu esille, ja viel ihan mua varten.
ja sit tulee vaa paskempi olo taas, ku lihoo ja lihoo vaan eikä maha sille mitää!!


oikeesti tää on taisteluu. pelkkää taisteluu, ja tätä kestää nii kauan ja tuntuu että en mä tod pääse tästä ikinä eroon, mutta vähän pakko koska pelkään ihan kauheesti, että lihoan ylipainoiseks. kiva kuolla 200 kilosena. BED johtaa yleensä aikamoiseen lihavuuteen ellei sitä kuriin saa.. nyt ite painan 57 kg, se on ehkä vähän mutta ei mulle, ku se on tullu niin nopeesti.. oon ollu aina ennen tosiii laiha ja terve, ala ja ylä asteel esim en ees syöny mitää.. mut en mitää anoreksiaa oo sairastanu kumminkaa tai mitään.

ait ku menin lukioon, (nyt oon menos kolmoselle, oon 17) ni oon lihonu jotain 15 kg kahessa vuodessa.. en kesä

tää on hirveetä. ruoka hallitsee mua!!!
vähä ku oisin mjuoppo, joka on koukus viinaan. en pääse eroon, ja tuntuu, että apua ei voi saada mistään. kyl niinku anorektikot saa apuu, mut ne, jotka sairastaa sellasta josta LIHOO eikä laihu, ei saa musta oikee mitään apuu. :( vaikka lihominen vaa lisääntyy maailmalla, ja siihen kuolee!! itse käyn psykologilla, ja oon hänelle sanonu tästä. ainoo melkee kelle tästä voin puhuu, mut se sano vaa että tää on normaalia mun ikää nähden ja menee ohi kun aikuistunja vartun.

tos vaihees teki mieli lyyä sen hampaat kurkkuun. miten se kehtaa ees, tää ei oo tod mitään normia.. ei sitä kiinnosta ees.

mikä auttaa? miten pääsen tästä riippuvuudesta EROON?? syön liikaa. pelkkii herkkuja. oon alkanu jättämään ruuat pois, ku aattelen, että ku syön niitä herkkuja niin paljon ni jos jätän jotain pois ni ei tuu nii paljoo kaloreita. ruuan oon jättäny pois, aamupalaakaa en oikee syö.. mut sit illal ahmin aina jotain herkkua.
ja lihon. inhottaa ees kattoo peilistä itteeni.

asun kotona vielä, ja sekin on ongelma, että meiän perhees syyään tosi rasvasta ruokaa yleensä. porukat ei liho, söis ne mitä tahansa ku ne liikkuu nii paljo ja tekee fyysistä työtä.. ne vaa laihtuu. :/ ja ostaa ainoostaan sitä rasvasta ruokaa, mitä ne ite syö. ne ei aattele yhtään, että mulle ei pidä ostaa sellasta ruokaa koska se vaan "ruokkii" tätä kaikkea!!!!



ja nyt, kunm kirjotin tätä, en huomannu et äiti oli hiippaillu mun taakse ja lukenu koko tän mitä oon kirjottanu. arvatkaa hävettääkö. se alko heti tapansa mukaisesti haukkumaan sa sano että mul ei oo järkee päässä ja oon hullu ja sairas paska ja mul on pahasti pääs vikaa. vitun horo oikee, painus vittuun. äiti yllyttää aina syömään ja syömään, mun syntymästä asti on ollu itsestäänselvyys äidille että pitää syyä, herkkuja varsinki sen mielest ne tekee hyvää.
mut jos niistä lihoo ja niihin jää koukkuun PAHASTI ja elämänlaatu kärsii, ni mitä hyvää siin muka on!!!!!!

pitkä teksti, mut ei tullu läheskää kaikki sanottuu.
sorry.

1

575

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hopsake

      Olen itse jo reilu 4kymppinen. Tarinasi tuntui tutulta. Meilläkin äiti tuputti ruokaa, herkkuja, ruokaa, herkkuja, ota lisää, syö nyt. Sitä oli kun olin ikäisesi, sitä oli kun sain omia lapsia, silloin kohdisti ruuan tuputtamisen myös lapsiini. Olen tästä syystä ja muista syistä katkaissut välit äitiin, hänestä ei ollut minulle äidiksi eikä lasteni mummoksi, yritti aina lahjoa karkilla jos lapsista pieninkin inahdus.Äitini on vain lihonut, lihonut, en ole nähnyt vuosiin mutta tiedän hänellä olevan ainakin 50kg ylipainoa on valtava kuten lapseni sanovat, ne jotka isänsä kanssa mummolla käyvät.

      Itselläni on bed ja en syö aterioita myöskään vähentääkseni kalorinsaantia. Nyt otin taas kerran puheeksi mielent.toimistolla että haluan lopultakin tähän apua, ja niinkuin aina, rupes vaan neuvomaan ota niskasta kii, sanoin ei se auta... syö lautasmallin mukaan, en mä pysty, en ehdi saada ruokaa lautaselle kun oon jo syönyt jotain muuta..

      Sinä olet nuori, minä kärsinyt tästä 30 vuotta ilman apua. painoni on kohtuullinen, kaksi vuotta sitten lihoin muutamassa kkssa 14kg. Minua ei kukaan lääkäri ota tosissaan koska olen ollut hoikka. Välillä tuntuu pitääkö lihottaa itseensä että saa apua? Minäkin, joka perkeleen päivä ruoka hallitsee ajatuksia, aamusta iltaan. Käsi menee ja lappaa mitä sattuu suuhun..

      Ymmärrän sinua että kotona rasvaista ruokaa, niin meilläkin oli, onneksi pääsin kotoa pois 15 vuotiaana omille ruuille.

      Äitisi puheita en ymmärrä, minulla ei ole koskaan ollut puhevälejä edes vanhempiin, saimme sisarukset olla itseksemme.

      Miksi piti saada nuo vanhemmat? Miksen saanut tavallisia vanhempia? Kuinka paljon elämä olisikaan erilaista.Miksei kotona syöty terveellisesti, miksei vanhemmat olleet vanhempia? Sieltä emotionaalisesta hylkäämisestä syömishäiriö lähtee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      54
      6838
    2. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      33
      5350
    3. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      96
      5303
    4. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      96
      4882
    5. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      8
      4720
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      19
      4557
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      75
      4546
    8. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      52
      4222
    9. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      23
      4115
    10. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      63
      4102
    Aihe