Mitä lääkkeet tekevät aivoille?

ottamaan monia lääkkeitä, niin mitä ne tekevät ajan myötä aivoille?

Onko ruumiinavauksissa tutkittu hapertaako eri lääkkeet aivoja ja aiheuttaako ne aivoverenvuotoa?

Tämä kiinnostaa minua siksi, että olen elämäni aikana joutunut syömään vaikka millaisia lääkkeitä eri sairauksiin.
Eli, mitä teen aivoilleni, kun käytän lääkkeitä?
5388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

hyvää tee. Mutta ei hätää, kun saat aivosairauden lääkkeistä, niin lääketieteestä löytyy kemikaalit peittämään oireita (ja aiheuttamaan muita sairauksia).

Äänestä

mitä viinaksilla läträily tekee aivoille?! puhumattakaan huumausaineista..

Äänestä

Jos otetaan esimerkkejä vanhemmista tapauksista.
Talidomidia myytiin Suomessa vuoteen 61 asti pääasiassa rauhoittavana ja raskaana oleville naisille pahoinvointilääkkeenä.
Seuraukset oli varsin tuhoisat ja aiheutti sikiövaurioita. Onhan se nykyisinkin käytössä mutta valvonta on tiukkaa.

Vioxx on tuoreempi tapaus ja vedettiin markkinoilta 2004 (käytin lääkettä itsekin).
Lääkkeestä tosin kiistellään vieläkin vaikka todisteet ovat aika selviä. On siis särkylääke ja muistaakseni sai ilman reseptiä.
Googleta lisää tietoa.

Nykyajan mielialalääkkeet yhdistettynä vaikka tramaliin saattaa aiheuttaa serotoniinishokin.

Vanhuksille syötetään pari kourallista pillereitä joka päivä ja sitten ihmetellään huuli pyöreänä miksi nämä ovat heikossa kunnossa eivätkä pysty edes kommunikoimaan kunnolla.

Psykoosilääkkeitäkin käytetään runsaasti vaikka tiedetään riskit sairastua tardiiviin dyskinesiaan. Googleta tuokin.

Ei kukaan pysty tietämään mitä ne aiheuttaa pitkällä käytöllä. Joka vuosi vedetään markkinoilta useita lääkkeitä pois.

Äänestä
  • Jo pelkästään aspiriini, ja niitä sisältävät lääkkeet saattavat aiheuttaa aivoverenvuotoa, tai maha verenvuotoa (mahahaava), hyvin yksilöllistä kaikki. Joillekin voi aiheuttaa, useimmille ei.

    Äänestä

  • ........,,,,,,,,,,,<<... kirjoitti:

    Jo pelkästään aspiriini, ja niitä sisältävät lääkkeet saattavat aiheuttaa aivoverenvuotoa, tai maha verenvuotoa (mahahaava), hyvin yksilöllistä kaikki. Joillekin voi aiheuttaa, useimmille ei.

    lääkkeitä ei pidä käyttää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jos joudut kirjoitti:

ottamaan monia lääkkeitä, niin mitä ne tekevät ajan myötä aivoille?

Onko ruumiinavauksissa tutkittu hapertaako eri lääkkeet aivoja ja aiheuttaako ne aivoverenvuotoa?

Tämä kiinnostaa minua siksi, että olen elämäni aikana joutunut syömään vaikka millaisia lääkkeitä eri sairauksiin.
Eli, mitä teen aivoilleni, kun käytän lääkkeitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu