Luoannonwaleenta ee riitö

lollarilollolloo

http://www.intelligentdesign.fi/2006/12/31/luonnonvalinta-ei-riita-kehitysoppi-ei-toimi/
Tuoreessa kirjassaan Genetic Entropy & the Mystery of the Genome genetiikan tutkija J.C. Sanford osoittaa että luonnonvalinta ei riitä poistamaan ihmisten genomiin kertyviä mutaatioita. Päinvastoin kuin kehitysoppi (evoluutioteoria) väittää, emme ole kehittymässä vaan geeneihimme kertyy yhä enemmän ja enemmän virheitä, joita luonnonvalinta ei kykene poistamaan.

Kehitysoppihan perustuu sille yksinkertaiselle idealle, että mutaatiot muuttavat satunnaisesti perimää ja luonnonvalinta valitsee jatkuvasti huonoja yksilöitä pois koska huonommat yksilöt lisääntyvät huonommin (tämä muuten paradoksaalisesti määrittelee huonon/heikon). Koska paremmmin selviytyvät yksilöt siis selviytyvät paremmin jatkoon, evoluution ajatellaan kehittävän yhä hienompia eliöitä.

Kehitysopin kriitikot ovat jo pitkään vastanneet, että luonnonvalinta ei varsinaisesti luo uutta, koska uudet rakenteet vaativat poikkeuksetta hyvinkin useita mutaatioita ennenkuin rakenne toimii. Uuden rakenteen täytyy toimia ennenkuin luonnonvalinta voi antaa valintaedun eliölle. Toimimattomat rakenteet valikoituvat pois turhina kuormina aineenvaihdunnalle. Toisaalta evolutionistit itsekin myöntävät että koko rakenteen syntyminen kerralla on käytännössä mahdotonta. Luonnonvalinta on siis enemmänkin hieno systeemi, joka pyrkii säilyttämään eliöt nykyisellään karsien pois suuren osan haitallisista perimän muutoksista. Kehitysopin tukena käytetyt esimerkit ovat poikkeuksetta pientä muuntelua, eivät uusien rakenteiden syntyä eli makroevoluutiota. Kehitysoppiin uskovat tekevät tässä kohden perusteetta valtavan ektrapolaation eli yleistyksen. Muunmuassa tästä syystä kehitysoppi (jonka mekanismi on siis mutaatio ja luonnonvalinta) ei ole uskottava selitys eliöiden alkuperälle.

Suosittelemme

7

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha-kissa
    • huvittavaa.

      Se on kumma miten kreationistit edelleen kuvittelevat, että uusien rakenteiden pitäisi kehittyä toimimattomista rakenteista, vaikka evoluutioteorian mukaan ne ovat muuntuneita versioita toimivista rakenteista.

      Ilmeisesti ne bilsan oppikirjat ovat todellakin ala-arvoisia, jos evoluution pääarvostelijoillakin on teoria näin heikosti hallussa.

    • Joniii

      Herra J.C. Sanford väittää niin paksua puuta heinää että oli pakko googlata miehen akateeminen ura, ja hämmästyttävää kyllä, mies on ihan aito, koulutettu geneetikko, joka toimii tiedemiehenä.

      Mutta siis, Herran argumentit ovat karikatyyrinomaisesti murskattu tässä: http://www.youtube.com/watch?v=26dwfZIqfco

      Jos meinaatte argumentoida tuota vastaan, parasta osoittaa selkeästi miksi todellinen tilanne ei vastaa videossa esitettyä simuloitua ja yksinkertaistettua mallia.

      • esimerkiksi

        gepardien evoluution?


      • tolla ihmisellä

        on ihan täysin väärä käsitys koko asiasta. Hohhoijaa.


      • Joniii
        esimerkiksi kirjoitti:

        gepardien evoluution?

        Mitä tarkkaan ottaen pitäisi gepardien evoluutiosta selittää?


      • --GG---

        tästä systeemistä oli hauskasti sanottu vieläpä evolutiivisellä sivustolla.

        "It seems likely that evolution has independently discovered how to make and make use of electric organs at least five times, and possibly more – an outstanding case of parallel evolution."

        On se älykäs tuo evoluutio :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      135
      6151
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4376
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      59
      2841
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2778
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1875
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1544
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      34
      1412
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      25
      1395
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      30
      1240
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1151
    Aihe