draamakäsikirjoittajat?

parhaat?

Suositelkaapa hyviä (hollywood) käsikirjoittajia, joiden nimen takakannessa nähdessänne vuokraatte filmin empimättä?

Mielellään draamaa, komediaa tai seikkilua, kiitos.

Mulla on listassa vasta kaksi nimeä, Akiva Goldsman (mm. Kaunis Mieli, Cinderella Man, I am Legend) sekä Stuart Beattie (mm. Collateral, Pirates -ykkönen)

3

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pxä

      Hyvä puheenaihe. Käsikirjoittajien nimillä nääs harvemmin saadaan leffoja myytyä. Ja monesti ne mielenkiintoisimmat kynänikkarit päättävät myös ohjata omat käsikirjoituksensa, esim. Tarantino, Woody Allen, M. Night Shyamalan, jne.

      No kuitenkin, jos leffan kirjoittajana on Charlie Kaufman niin meikäläinen on välittömästi kiinnostunut. Kuulinpa tuossa että miekkosen seuraava käsikirjoitus on myös hänen esikoisohjauksensa.

      Nähtyäni samana kesänä Panic Roomin ja Spider-Manin olen myös aina kiinnittänyt huomiota jos leffan on kirjoittanut David Koepp. Tosin, neljäs Indiana Jones tuntui paikoin vähän huumorittomalle kompromissille.

      Eikä saa unohtaa leffakäsikirjoittamisen grand old mania eli William Goldmania. Etenkin Stephen Kingin Piina-adaptaatio on mielestäni hieno.

      Ja kyllä jos toimintaleffan on kirjoittanut Shane Black niin pakkohan se on nähdä!

    • ammattilainen

      Lawrence Kasdan, William Goldman, Robert Towne....

    • Erkkan kaveri Spip

      Kuin pxä jo kirjoitti niin ehdottomasti Charlie Kaufman, sekä useimmiten sekä ohjaajana että kirjoittajana toimivat Lars von Trier ja Terry Gilliam

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6348
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5865
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2833
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2268
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1958
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1108
    Aihe