Eilen to 31.07.järjestettiin Espoon tuomiokirkossa
tasokas yökonsertti:
"Maailman kautta kuljemme laulain"
Ain Anger, basso,Marita Viitasalo, piano
Uspenskin katedraalikuoro
Jarmo Lehto, johtajanaan
Täysi kirkko räjähti suosionosoituksiin konsertin päätyttyä.
Slaavilainen musiikki-ilta ei jättänyt kuulijoitaan kylmäksi.
Erityisesti Uspenskin katedraalikuoron tulkinnat kuoronjohtaja Jarmo Lehdon johdolla mm. S. Rahmaninovin kaksoiskuorosävellyksestä "Herran rukous" eilisen toteutuskäytännön mukaan, jossa laulajat täyttivät koko kirkkosalin rivimuodostelmalla, antoivat melkoisen näytteen musiikin tulkintarakenteesta ja sen mahdollisuuksista.
Kuoron nyassiskaala oli konsertissa melkoinen,
pianissimot puhtaita ja fortet kantoivat loppuun saakka.
Ohjelmassa kuultiin Tampereen entisen konservatorion rehtorin säveltäjä Leonid Bashmakovin kauniita ja rukouksellisia sävellyksiä.
Kuoro laulaa ainutlaatuisen yhtenäisellä äänenmuodostuksella seuraten johtajaansa ja ainakin eilisen konserti perusteella voidaan todeta, että katedraalikuoro on aivan omaa luokkaansa tämän päivän suomalaisessa kuorokultturissa.
Kuorolla oli käytettävinään omia huippuluokan solisteja jotka eilisessä konsertissa antoivat mukavan näytteen taidoistaan.
Kiitos mieleenpainuvasta illasta!
Jäämme odottamaan kuoron jatkokonsertteja.
Kuoron fani
tasokas yökonsertti:
"Maailman kautta kuljemme laulain"
Ain Anger, basso,Marita Viitasalo, piano
Uspenskin katedraalikuoro
Jarmo Lehto, johtajanaan
Täysi kirkko räjähti suosionosoituksiin konsertin päätyttyä.
Slaavilainen musiikki-ilta ei jättänyt kuulijoitaan kylmäksi.
Erityisesti Uspenskin katedraalikuoron tulkinnat kuoronjohtaja Jarmo Lehdon johdolla mm. S. Rahmaninovin kaksoiskuorosävellyksestä "Herran rukous" eilisen toteutuskäytännön mukaan, jossa laulajat täyttivät koko kirkkosalin rivimuodostelmalla, antoivat melkoisen näytteen musiikin tulkintarakenteesta ja sen mahdollisuuksista.
Kuoron nyassiskaala oli konsertissa melkoinen,
pianissimot puhtaita ja fortet kantoivat loppuun saakka.
Ohjelmassa kuultiin Tampereen entisen konservatorion rehtorin säveltäjä Leonid Bashmakovin kauniita ja rukouksellisia sävellyksiä.
Kuoro laulaa ainutlaatuisen yhtenäisellä äänenmuodostuksella seuraten johtajaansa ja ainakin eilisen konserti perusteella voidaan todeta, että katedraalikuoro on aivan omaa luokkaansa tämän päivän suomalaisessa kuorokultturissa.
Kuorolla oli käytettävinään omia huippuluokan solisteja jotka eilisessä konsertissa antoivat mukavan näytteen taidoistaan.
Kiitos mieleenpainuvasta illasta!
Jäämme odottamaan kuoron jatkokonsertteja.
Kuoron fani
Vastaukset 16
Vanhimmat
Jarmo ei tule takaisin Helsinkiin, vaan jää Tampereelle. Sieltä tosin on nopeat yhteydet käydä johtamassa katedraalikuoroa,joka ei katedraalissa paljon laula. Onnea Tampere, onnea Helsinki!
että kirkkomusiikkimme elää elinvoimaisena!
Jarmo onkin viisas mies.. hän ei miellytä kaikkia, eikä ole tarviskaan. Ajatteleppa vaikka omalle kohdalles, tykkäätkö kaikista, ET. Tykkääkö kaikki sinusa EI.
terv. Jarmon oppilas =))
painii täysin omassa sarjassaan! Olen ollut kuoron suuri ihailija jo pitkään. Kuoro on ollut esimerkkinä ja tiennäyttäjänä koko kirkkokunnalle konsertoidessaan tuhansille ja taas tuhansille ihmisille ympäri Suomea sekä tehdessään ekumeenista yhteistyötä mm. suuren urkutaiteilija Kalevi Kiviniemen kanssa. Hyvä Uspenskin Katedraalikuoro!!!
Hei!
Milloin kuoro tulee Tampereelle?
- yksi tamperelainen fani -
Onneksi olkoon Helsinki, että teidän seurakunnassanne on/toimii kansainvälisesti arvostettu ortodoksinen kuoro!
Kuoro on loistava käyntikortti maailmalla seurakunnastanne. Sain nauttia katedraalikuoron konsertista Lontoossa muutama vuosi sitten.
Ainakin Englannissa teidät ja menestyksenne tunnetaan.
Kiitos teille!
Myös kuoron fani mutta ulkomailla asuva
Heips,
Onko kysymyksessä sama Jarmo Lehto joka
palkittiin Nivalan mestarikurssilla (laulukurssilla) parhaana laulajana vuonna 1989 tai 1990?. Sitten hän seuraavana vuonna piti pianisti Pentti Kotirannan kanssa Lied-konsertin Nivalassa.
En koskaan tule unohtamaan tässä konsertisssa kuultua ja hänen tulkitsemiaan mm. Espanjalaisia ja Venäläisiä liedejä. Mielettömän kaunis tulkinta ja upea Baritoni Jarmolla. Toivottavasti olet jatkanut laulunuralla eteenpäin?
Istuin silmät suljettuina ja unelmoin tuossa konsertissa...
Kiitos Jarmo ja Pentti. Siitä on jo aikaa..
Nivalassakin on elämää
Vastaus:
Ei liene sama. Tämä Pohojanmaalla lauluhommissa hierinyt Lehto oli Kuopiossa pappisseminaarissa musiikin opena, ortokirkkolaisia ja jotain yhteyksiä hällä oli Kuopion kanssa? Lauloi joskus Kuopion oopperaproduktioissa.
Taisi olla myös konsiksen kamarikuoro Vox Novan kakkosjohtaja Halmen aikaan, lauloin mukana tuolloin.
"Googlaamalla" erästä konserttiesitettä löysin helposti seuraavat tiedot kyseisestä henkilöstä:
JARMO LEHTO (s. 1961) on kuoronjohtaja, laulupedagogi ja kirkkomuusikko. Hän on toiminut kirkkomusiikin ja kuoronjohdon opettajana sekä kirkkokunnan musiikkiasiantuntijatehtävissä.
Lehto on säveltänyt ja tehnyt laaja-alaista sovitustyötä hengellisen musiikin alueella. Hän on toiminut laulajana erilaisissa ooppera- ja oratorioproduktioissa. Lehto on perustanut mm. Joensuussa teologian laitoksen kuoron vuonna 1988. Helsinkiläisen mieskuoron, Viipurin Lauluveikkojen johtajana hän toimi vuosina 1992–2003. Suomen Ortodoksisen Kanttorikuoron taiteellisena johtajana Lehto on toiminut useiden vuosien ajan.
Hän on pitänyt johtamiensa kuorojen kanssa lukuisia kotimaan ja ulkomaan konsertteja. Lehto on tehnyt musiikillista yhteistyötä kansainvälisesti arvostettujen solistien kanssa kuten mm. laulutaiteilijoiden Jorma Hynnisen, Jaakko Ryhäsen, Esa Ruuttusen, Ritva Auvisen, Sauli Tiilikaisen ja Johanna Rusasen sekä urkutaitelijoiden Kalevi Kiviniemen, Seppo Murron, Pertti Eerolan, Tauno Äikään ja pianisti Pentti Kotirannan kanssa.
Director cantus Jarmo Lehto on toiminut Helsingin ortodoksisen seurakunnan kanttorina vuodesta 1991 lukien. Vuodesta 2002 lähtien hän on johtanut Uspenskin Katedraalikuoroa sekä vastannut Helsingin ortodoksisen seurakunnan tavoitteellisesta musiikkikoulutuksesta. Elokuussa 2007 Lehto valittiin Tampereen ortodoksisen kirkon kanttoriksi.
Lehto on kutsuttu vuoden 2010 valtakunnallisten kirkkomusiikkipäivien taiteelliseksi johtajaksi.
****************
Jarmon kuorossa 80-luvulla laulanut
Kyllä, konsertti oli huikea,ainakin yleisön kannalta katsottuna. Kiitos vielä!
Lisäisin edellisiin, että itse nautin suunnattomasti ennen konserttia olleesta ""taiteililijat taiteilijantuvassa" haastateltavana -tuokiosta.
Tuli syvyyttä lauluihin ja uutta näkemustä musiikin tulkintoihin.
Ortdodoksinen ohjelma oli rakennettu todella hienosti aihepiirien mukaan kuten Urkuyö ja Aarian taiteellinen johtaja Jarmoa kiitellen totesi. Oli mielenkiintoista kuulla myös katedraalikuoron laulajan (puheenjohtajan Ilonan) kommentteja laulajan näkökulmasta katsottuna).
Jäämme odottamaan konserttejanne!
Jarmo johdolla pitkään laulanut
Viipurin lauluveikko
Joo, olin konsertissa ja kaikki mitä täällä on jo sanottu pitää paikkaansa.
Konsertti oli upea ja olen ylpeä, että kuoro on Helsingin ort. seurakunnasta. Koska olen itse Espoolainen ortodoksi ja olin konsertissa.
Ihmettelin sitä, että kaikissa äänissä oli sama vahvuus, siis kuusi laulajaa ja äänet olivat selvästi koulutetut mutta ei mitään yksittäisiä vibroja tullut läpi. Hiljaa osattiin laulaa eri sävyillä. Voimakkaat paikat tulivat loistokkaasti resonoiden. Upeat bassot ja kilisevät tenorit. Naisäänet aivan omaa luokkaansa. Kuoro lauloi koko ohjelman lähes ulkoa, mikä teki suuren vaikutuksen yleisöön. Aivan loistava konsertti.
Kyllä Katedraalikuoro on "kasvanut musiikillisesti " viimeisen vuoden aikana. Jarmo johti upeasti pienillä käsimerkeillä.
Kiitos teille.
oli mielestäni parasta kuoron tulkitsemana.
Mezzosopraano Outi Tuppurainen tulkitsi hienosti soolon Bashmakovin teoksesta. Koko esitys kappaleesta oli loistava sen "karussa" hiljaisuudessaan.
Ei voi sanoin kuvata edes.
Liikuttunein mielin
Eija, Kari
Hienoa että on tällainen konsertti ollut.
http://www.urkuyofestival.fi/index.php?page=28&showConcert=109
Katson valoisin mielin tulevaisuuteen.
kanonisodaan koko kuoroja kanttori pyhäksi.
Tälläiset konsertit ovat häpeäksi Suomen ortodoksiselle kirkkomusiikille. Konserttien musiikkiosuus on viihteellinen populaarikokonaisuus. Ollaan kaukana ortodoksisen kirkkomusiikin traditiosta. Esitysten kautta kuulijoita johdetaan harhaan. Kuoron johtaja antaa tavallisille ihmisille virheellisen kuvan ortodoksisesta kirkkolaulusta. Solistit kosiskelevat yleisöä.
Vain Bysanttilainen musiikki on oikeaoppista musiikkia jota tulee viedä myös Helsingissä eteenpäin.
Tervetuloa kaikki laulunharrastajat Bysanttilaisen laulun kurssille Helsinkiin!
Jaakko Olkinuora osaa opettaa ja pitää hyvän kurssin neumikirjoituksesta. Hänelle kunnia ja ylistys. Tulkaa kaikki mukaan!
No sieltähän se vuodatus taas yön pimeinä tunteina tuli... Uspenskin katedraalikuoro on erittäin tasokas, ja esittää musiikkia, jota pidetään täällä meillä ihan hyväksyttävänä ortodoksisena, romanttisena venäläisenä kirkkomusiikkina. Ei siinä ketään harhaan johdeta, se kuoro vaan ei esitä bysanttilaista musiikkia tai laula bysanttilaisella tyylillä.
Jaakko on loistava ja Armon Hedelmä- levy oikein hyvä. Kunnia niille kaikille, joille se kuuluu. Eipäs olla liian ahdasmielisiä!